Binlerce yıl öncesine dokunmak

Yaklaşık 2 bin 200 yıllık Sagalassos antik kenti, ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor. Antik kentin bulunduğu Burdur'un Ağlasun ilçesi ise doğal güzellikleri ve temiz havasıyla şehir hayatının stresinden birkaç günlüğüne de olsa kaçış fırsatı sunuyor

Binlerce yıl öncesine dokunmak
Antik Yunan'da Pisidya'nın başkenti olan Sagalassos, Türkiye'deki en iyi korunmuş antik kentlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki antik kent Ağlasun ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Ağlasun, 4 bin kişilik nüfusuyla Burdur'un küçük bir ilçesi. İlçenin adının da bu antik kentten esinlendiği tahmin ediliyor.

ULU ÇINAR KARŞILIYOR

Burdur'a yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki bu küçük kasabanın girişinde bin yıllık bir çınar ağacı size "Hoş geldin" diyor. Yol yorgunluğunu bu ulu çınarın altında demli bir çay içerek atabilirsiniz. Çapı 3,3 metre olan çınarın içinde eskiden bir çay ocağı bulunduğu anlatılıyor. Yola devam edip anayoldan çıktıktan sonra dar ve virajlı bir yolda bir süre daha devam etmeniz gerekiyor. Yol yüzünden biraz şikayet edebilirsiniz ama antik kente geldiğinizde, zorlu yolların sonunda her zaman güzel yerler olduğu gerçeğine bir kez daha inanıyorsunuz. Sagalassos, Akdağlar'ın güney eteklerinde 90 hektarlık alana yayılan bir antik kent... M.Ö. 2. yüzyılda yapılan antik kent, 25 yıldır Belçika Leuven Üniversitesi tarafından yürütülen kazılarla yeniden ayağa kaldırılıyor. Sagalassos, Türkiye'nin gizli kalmış tarih hazinelerinden biri. Daha çok Antalya'ya giden turistlerin günübirlik ziyaret ettiği antik kent, içinde barındırdığı anıtlarla daha fazla ilgiyi hak ediyor. Belçikalı turistlerin buraya özel bir ilgisi var. Leuven Üniversitesi'nin Belçika'da yaptığı konferanslar çok ilgi görüyor ve her sene birçok Belçikalı turist antik kente geliyor. Belçika'da kazılara destek de veren bin kişilik Sagalassos Dostları grubu bile var. 2010 yılında restorasyonu tamamlanan Antoninler Çeşmesi, görkemiyle adeta görenleri büyülüyor.

HAYATLARINI ADAYANLAR

Tarihi çeşmeye Akdağlar'dan gelen suya dokunduğunuzda, sanki 2 bin yıl öncesine temas ediyorsunuz. Antik kenti haziran-ağustos döneminde ziyaret ederseniz kazıda görev yapan uzmanlardan bu tarihi mekanla ilgili daha ayrıntılı bilgi alabiliyorsunuz. Hayatlarını buraya adayan uzmanlar, anlattıklarıyla sizi şaşırtıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir ören yeri olan Sagalassos, yaz aylarında saat 19.00'a kadar ziyaret edilebiliyor. Müzekart ile ücretsiz ziyaret edilebilen ören yerinin giriş ücreti 10 lira. Denizden yaklaşık 1600 metre yüksekte olan Sagalassos'u, eğer sabah erken saatlerde ziyaret edeceksiniz üzerinize ince bir mont almayı unutmayın.

BÜYÜLEYİCİ HEYKELLER

Sagalassos'u daha iyi anlamak için, antik kent ziyaretinden sonra Burdur Müzesi'ni de görmeniz gerekiyor. Müzenin girişinde, sizi, Dans Eden Kızlar frizi karşılıyor. Bu güzel karşılama, müzede karşılaşacağınız sürprizlerin habercisi adeta. Sagalassos'ta bulunan tarihi eserlerin orijinalleri, bu müzede sergileniyor. Bunlar arasında en ilgi çekenler ise Antoninler Çeşmesi üzerindeki Dionysos ve Satyr heykeli, altın boynuz taşıyan tanrıça gövdesi, İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian heykellerinin baş ve ayakları...

BİSİKLETE BİNİN, DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPIN

Ağlasun, tarihi ve doğasıyla, özellikle şehrin stresinden birkaç gün uzaklaşmak ve kendinizle baş başa kalmak için ideal bir yer. Antalya'ya tatile gelip sıcaktan bunalıp, doğaya açılmak isteyenler için de farklı bir alternatif. İlçe merkezinde, kış dönemi için genelde öğrencilerin kullandığı apartlar ve bir kamp karavan alanı yer alıyor. Daha iyi bir konfor bekleyenler için 4 yıldızlı bir otel mevcut. Sagalassos Lodge oteli, misafirleri için ücretsiz bisiklet imkanı da sunuyor. Bisikletle veya yürüyerek Akdağlar'ın eteklerindeki Ağlasun'u keşfe çıkabilirsiniz. Otelin outdoor rehberi eşliğinde Ağlasun'un büyüleyici doğasını daha yakından görme imkanı bulabilirsiniz. Ağlasun'da, doğa yürüyüşleri için beş farklı rota oluşturulmuş. Burada orman yürüyüşü ve bisiklet turu yapabileceğiniz gibi, zoru sevenler için kaya tırmanışı imkanı da var.

AĞLASUN SUYUNDAN İÇİN
Dağ yamaçlarından çıkan çok sayıdaki su kaynağı Ağlasun'un en büyük zenginliklerinden. İlçe merkezini 1706'da ziyaret eden ve Sagalassos'u keşfeden Fransız gezgin Paul Lucas da Ağlasun'un güzelliği ve suyunun bolluğundan seyahatnamesinde, "Hayatımda burası kadar çok pınarı olan bir yer daha görmedim. Pınardan çıkan sular hemen dereler oluşturuyor ve her yere bereket getiriyor" diye bahsediyor.

NASIL GİDİLİR?

Ağlasun, Burdur'a 35, Isparta'ya 40 ve Antalya'ya 115 kilometre uzaklıkta. İlçeye bu şehirlerden minibüs seferleriyle veya taksiyle gidilebilir. Isparta Havaalanı'ndan ayrıca Burdur merkezine servisler yer alıyor. Otomobille Isparta'dan Antalya'ya giderken 40. kilometrede Ağlasun ve Sagalassos tabelası yön gösteriyor. Buradan 26 kilometre daha gidince antik kente ulaşabilirsiniz.

BURDUR ŞİŞ VE CEVİZ EZMESİ

Kiraz ve ceviz, Ağlasun'un öne çıkan lezzetlerinden. Sagalassos'ta yemek için birkaç alternatif var. Otelde yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Akdağlar'dan gelen suda yetiştirilen alabalıkları da deneyebilirsiniz. Alabalık restoranı, antik kent yolu üzerinde yer alıyor. Diğer bir seçenek ise, Burdur'un meşhur yemekleri... İlk tercih, kaburga etinin kıymasından yapılan Burdur şiş. Yapımında hiçbir baharat kullanılmayan Burdur şiş, pideyle ve közlenmiş biberle birlikte servis ediliyor. Buğday ve tereyağıyla yapılan keşkek de Burdur'da tadabileceğiniz özel lezzetlerden. Tatlı konusunda en iyi alternatif ceviz ezmesi ve haşhaş helvası. Kentteki bazı üreticiler, ceviz ezmesini sadece ceviz ve şekerle yaparken, bazıları irmiği de içine katıyor.

BİZE ULAŞIN