Macaristan'ın parlayan yıldızı: Pecs

Macaristan'ın en sakin ve huzurlu şehri olarak bilinen Pecs, son yıllarda dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şehirler arasında yer alıyor

Macaristan'ın parlayan yıldızı: Pecs
Macaristan'ın en büyük beşinci şehri olan Pecs, 2. yüzyılın başında Kelt ve Pannoni kabilelerinin yaşadığı bölgede Romalılar tarafından kurulmuş. 150 yıllık Osmanlı egemenliği hakimiyetinde kalan şehirde; kiliseden dönüştürülmüş camiler, hamamlar ve çok sayıda türbe bulunuyor. Şehir, sakinliği, kültürel zenginliği, mimarisi ve insanlarının yardımseverliği ile kısa sürede sizi kendisine hayran bırakıyor. Küçük bir şehir olan Pesc'i yaya olarak rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Kentte 17 tane cami bulunuyor. Bunların en meşhuru Szecheny meydanındaki Gazi Kasım Paşa Camisi. Gazi Kasım Paşa tarafından yaptırılan cami 150 yıllık. Osmanlı dönemi sonrası minareleri yıkılan ve St. Maria adıyla kiliseye dönüştürülen cami, günümüzde de Macaristan'ın en önemli Türk camilerinden bir tanesi. Yakovalı Hasan Paşa Camii ise Osmanlı döneminden kalan camiler arasında orijinalliği bozulmamış olanı. Yakovalı Hasan Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Bu cami Osmanlı'nın hakimiyeti kaybetmesinden sonra hastane olarak kullanılmış. Cami, şimdi müze olarak hizmet veriyor. Küçük bir Müslüman grup caminin bir bölümünde ibadet ediyor. Şehrin merkezinde bulunan belediye binası, kentin en görkemli yapılarından biri. Belediye binasının çan kulesi ise kente etkileyici bir atmosfer kazandırıyor. Pesc şehri, ortaçağ döneminde eğitim ve öğretimin merkezi olmuş. Bu yüzden Macaristan'ın üniversite şehri olarak biliniyor. Tarihi Pesc Üniversitesi de burada. Ülkemizden gidenler de dahil çok sayıda yabancı öğrenci Pesc üniversitelerinde eğitim görüyor. Ayrıca Pes, 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür başkenti olarak seçildi. Pesc, porselenleriyle meşhur bir kent. Özellikle Zsonlay porselenleri dünyaca meşhur. Macaristan'da bazı yapıların bir bölümü Zsonlay porselenleriyle süslenmiş. Kendinize mutlaka bu zarif ince el işçiliği ile yapılmış porselenlerden hatıra olarak almanızı tavsiye ederim. Vaktiniz kalırsa Zsonlay Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları'nın Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye haftanın yedi günü direkt uçuşları var. Yol iki saat sürüyor. Budapeşte'den 2.5 saat süren karayolu yolculuğu ile de Pesc'e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Nisan ve Eylül aylarında kentte çeşitli sanat etkinlikleri, festivaller, gösteriler düzenleniyor. Pecs şehri bu dönemde bir başka güzel oluyor.

BİZE ULAŞIN