Egzotik, gizemli ve sürprizli

Tayland, Singapur ve Hong Kong... Uzakdoğu’nun büyülü coğrafyası unutulmaz bir seyahat vaat ediyor. Binlerce yıllık kültürlerin izlerini takip edip doğanın nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak için duraklarınız belli

Egzotik, gizemli ve sürprizli
TAYLAND

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, Bangkok, Koh Samui, Phuket, Pattaya gibi duraklarıyla turistlerin gözdesi.
İnsanları güler yüzlü ancak yavaş hareket ediyor. Sabırsızlanmayın ve ülkenin ritmine ayak uydurun.
Halkın yüzde 95'i Budist. Bu yüzden ülkede çok sayıda ihtişamlı tapınak bulunuyor.
Thai masajının ününü mutlaka duymuşsunuzdur. Bangkok'ta adım başı masaj salonu mevcut. Fiyatları uygun. Özellikle şehri bütün gün gezdikten sonra ayak masajı yaptırmak çok iyi geliyor. Masaj salonlarının çoğu temiz ve hijyenik.
Bangkok'ta gezilecek yerler listesi şöyle: Yatan ve Oturan Buda heykelleri, kraliyet tapınağı Wat Pho, içinde Altın Buda Heykeli bulunan Wat Traimit Tapınağı, çiçek pazarı ve Çin Mahallesi.
Sea Food Market, ülkenin en büyük deniz mahsulleri restoranı. Sloganı "Yüzüyorsa bizde vardır". Günlük deniz ürünlerinden istediğinizi seçip hemen orada pişirterek yiyebiliyorsunuz.
PatPong ise şehrin gece pazarı. Dışarıya taşan dükkanlardan, stantlardan birçok markanın taklit ürününü satın alabiliyorsunuz.
Yüzen Çarşı, Thai stili kanolarla gezilen bir açık pazar. Nehir üzerindeki kanoların içine kurulan tezgahlardan alışveriş yapabilirsiniz.
Tayland'dan Thai ipeğinden giysiler, tik ağacından oymalar ve Buda heykelleri alabilirsiniz.
Hint ve Çin mutfaklarının bir karışımı olan Tayland mutfağında ekşi, tatlı, tuzlu ve acı dengesi esas. Sokak yemekleri torbalarda satılıyor. Deniz ürünleri, böcekler, erişteler ve bol baharatlı çorbalar, en çok tüketilen gıdalar. Yalnız yemeklerde kullandıkları soya yağının kokusu ağır gelebilir.
Mango, rambutan, papaya, ejderha meyvesi, Hindistan cevizi ve ananas gibi tropikal meyveler birbirinden lezzetli.
Siam İkizleri'nin doğduğu Samut Songkram kasabasındaki Hindistan cevizi çiftliğinde turistlere Hindistan cevizi ağacından nasıl faydalanıldığı anlatılıyor. Bu ağaçtan yapılmış hediyelik eşyaları da çiftlikte bulabilirsiniz. İçeride orkide bahçesi de bulunuyor.
Koh Samui ülkenin bungalov tipi yapılaşmanın yoğun olduğu adası. Hindistan cevizi ve palmiye ağaçlarıyla kaplı. Binaların yüksekliği de Hindistan cevizi ağaçlarını geçmeyecek şekilde ayarlanmış.
Pattaya, Bangok'un 140 kilometre güneyinde yer alan etkileyici bir tatil yöresi.
Mercan Adası, Pattaya'dan 7 kilometre açıklıkta, Tayland körfezinde yer alıyor. Şehirden sürat motoruyla geçilen ada, turkuvaz renkteki denizi ve bembeyaz kumuyla göz kamaştırıyor. Adaya gelen turistlerin su sporlarına ilgisi büyük.
Nong Nooch Tropikal Garden'da birbirinden güzel tropikal bitkileri görmeniz mümkün. Ayrıca botanik bahçesinde fil şovunu izleyip onlarla birlikte fotoğraf çektirmeyi unutmayın.
Million Years Stone Park ve Timsah Çiftliği, çok geniş bir alana kurulmuş ve volkanik taşlarla dekore edilmiş. Parkta taşlaşmış ağaçları, tropikal bitkileri, kaktüsleri, bonzai ağaçlarını görebilir, yavru kaplanlara süt içirip, zürafalara muz yedirebilirsiniz. Ayrıca timsahların şovu da büyük ilgi görüyor.
Tayland'ın bir diğer turistik yeri ise Phuket. Adanın gerçek yüzü, eski şehir kısmı. Adanın tarihi binalarının arasında uzanan Thalang caddesindeki koloni döneminden kalan güzel, zarif ve renkli yapılar, ada 130 sene Portekiz'e bağlı olarak yönetildiğinden tüm karma mimarinin izlerini taşıyor. Karma mimarinin diğer misafirleri ise Çinliler ve Malaylar.

HONG KONG

Hong Kong için yapılan tanımlamalar şöyle: 'Çin'in dünyaya açılan kapısı', 'Kapitalizmin Asya'daki mabedi', 'Uzakdoğu'nun Paris'i', 'Gökdelenler ülkesi', 'Doğu'nun taktığı en Batılı maske' ve 'Ejderhalar ülkesi'
Çin'in güneydoğu kıyısında yer alan Tayvan ve Haynan Adaları'na eşit uzaklıkta bulunan şehir, 1997 yılında İngiliz kolonisi olmaktan çıkıp Çin Halk Cumhuriyeti yönetim bölgelerinden biri oldu.
Halk nüfusunun yüzde 99'unu Çinliler oluşturuyor. Yaklaşık 200 adacık ve ana karada bulunan topraklardan oluşan Hong Kong doğal bir liman özelliğine sahip.
Dört bir yanda yükselen sayısız gökdelen şaşırtıcı bir manzara oluşturmuş. Kafanızı nereye çevirseniz gökdelen. Yüzölçümünün küçüklüğü, adaların dağlık ve ormanlık oluşu, tamamına yakını deniz doldurularak yapılan bu gökdelenleri zorunlu kılmış.
Şehrin keyfini körfezde tekne gezisiyle çıkarabilirsiniz. Victoria Tepesi, Repulse Bay ve Tin Hau Tapınağı, Aberdeen Balıkçı Barınağı görülecek yerler arasında.
Dünyanın en yeni akvaryumlarından Okyanus Parkı da bu şehirde.
Şehirdeki şatafat ve alışveriş çılgınlığını en çok destekleyen unsur ise bol ışık. Işığın o dillere destan dansını her akşam izleyebilirsiniz. Gökdelenlerin birçoğunun katıldığı ışık gösterisi en güzel Sha Shui'deki Kowloon Public Pier'den gözüküyor.
Hong Kong'un en turistik yeri 554 metre yükseklikteki Victoria Tepesi. Tüm adaları ayaklarınızın altında hissedeceğiniz Victoria Tepesi'nden çok daha etkileyici olanı ise Lantau Adası'nda bulunan Asya'nın en uzun teleferiği. Muhteşem manzara eşliğinde, 23 dakika süren 5 bin 700 metrelik yolculuk nefes kesici.
Tropikal muson ikliminin hakim olduğu bu ülkeye uygun bir zamanda gitmek gerekiyor. Haziraneylül ayları arasının yağışlı geçtiği biliniyor.
Soya yağı ile barışık değilseniz burada zorlanabilirsiniz. Çünkü, yemeklerinin yanı sıra ülkenin çarşı, pazar her yanında yükselen bir soya yağı kokusu hakim. Tabii ki balık, tavuk, kırmızı et alternatifleri mevcut. Deniz mahsulleri
muhteşem.

SİNGAPUR

Küçük bir şehir devlet olan Singapur, modern dünyanın bütün güzelliklerini içinde barındıran, Asya'nın ekonomisi en güçlü ülkelerinden biri.
Dünyanın en çok fotoğraf çekilen ve paylaşılan yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Infinity Pool (Sonsuzluk Havuzu) Marina Bay Sands Hotel'in en üst katı olan 57. katta bulunuyor.
Singapur sokaklarında dolaşırken bir yanda yol boyunca muhteşem orkideleri diğer yanda gökdelenleri ve ünlü markalara ait mağazaları görmek mümkün.
Türünün dünyadaki ilk örneği olan gece safarisi trenle gerçekleştiriliyor. Aslan, kaplan, fil ve daha pek çok vahşi hayvan, suni olarak yaratılmış doğal ortamlarında görmek ve yağmur ormanları bölgesinden geçmek heyecan verici.
Singapur'un en büyük adasına ise Faber Tepesi'nden teleferikle ulaşılıyor. Burada Singapur'un tarih ve kültürünün balmumu heykellerle anlatıldığı müzeyi gezip sonrasında da kumsalında vakit geçirebilirsiniz.
Universal Stüdyoları, Sentosa adasında bulunan Resorts World'ün içinde bulunuyor. Parkta oyuncaklara binerek bir tam gün geçirebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN