Suyla gelen mucizevi şifa

Spa ve termal havuzların geçmişi, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Tarihte birçok medeniyetin de kullandığı suyun iyileştirici gücü, günümüzde birbirinden farklı yöntemler ve çeşitlerle sunuluyor

Suyla gelen mucizevi şifa
Atalarımız boşuna dememiş su sağlıktır diye. Bu düşünceyle yüz yıllar öncesinde zindeliği, sağlığı ve güzelliği suyun iyileştirici gücünde keşfetmişler. Suyla gelen sağlık anlamına gelen spa ve termallerin geçmişi de çok eski tarihlere, medeniyetlere dayanıyor. O dönemden günümüze spa ve termal suların hem tedavi yöntemleri çok gelişti hem de kapsadığı alanı bir hayli genişledi. Sağlıktan güzelliğe spordan bakıma kadar birçok alanda değişik yöntem ve hizmet ilgilisine sunuluyor. Termal sulara gelince, bu suların şifa kaynağı olduğunu bilmeyen artık yoktur herhalde. Çünkü bu sular, içerdiği mineral ve bileşenler bakımından oldukça zengindir. Birçok rahatsızlık ve hastalığa iyi geldiği de malum. O nedenle termal su ve spa hizmeti sunan otel ve kompleksler, gencinden yaşlısına kadınından erkeğine her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

FAYDALARI FARKLI
Ülkemizin termal sular bakımından zengin olduğunu belirtmiştik. Ama hepsinin faydası farklı. Çünkü, suyun sıcaklığı, içerdiği mineraller, bölgedeki havanın nemi, havanın sıcaklığı ya da rüzgarı... Hepsi ayrı bir öneme sahip. O nedenle katkıları da farklı. Bu nedenle kendinize uygununu araştırarak, ona göre seçiminizi yapıp, yararlanmakta fayda var. Tabii ki öncelikle doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin.

ÖZENLİ DAVRANIN
Bu arada sağlık, keyif ve huzuru bir arada sunan termal havuzların da kendine has bazı kuralları var. Bunları bilmenizde fayda var; mesela bu termallerde, diğer havuzlar gibi yüzülmemesi gerekiyor. Yani fazla hareket edilmemeli. Dik veya oturur vaziyette durmak daha faydalı. Ayrıca özellikle sıcak su havuzlarına yemekten sonra girmemeye de özen gösterin. Hijyeni de ihmal etmeyin.
BİZE ULAŞIN