Doğa ve tarih iç içe Antalya

Uçsuz bucaksız kumsalları, hem lüks hem de eğlenceli tatil köyleriyle Antalya, özellikle yaz aylarında çok popüler. Antalya doğasıyla huzur, tesisleriyle eğlence vaat ediyor

Doğa ve tarih iç içe Antalya
Akdeniz'in incisi olarak bilinir Antalya. 24 saat hareketlidir. Denizi, kumu ve güneşiyle yerli ve yabancı turistlerin en sevdiği rotalar arasında yer alır. Ama doğası ve tarihi ile de büyüler. Antalya'da tatil yaptığınızda evinize unutulmaz anılarla dönersiniz. Halkı misafirperverliği ile meşhur olan Antalya'da konaklama için her bütçeye uygun birçok seçenek bulunuyor. Kemer, Belek ve Side bölgelerinde yoğunlaşan beş yıldızlı oteller konforu ve kusursuz hizmetiyle, lüks tatil köyleri ise eşsiz koyları, eğlence seçenekleri ve aktiviteleriyle öne çıkar. Denize, güneşe doyanlar için şehirde kültür turuna çıkma imkanı da var. İlk durak Kaleiçi. Antalya'nın kurulduğu ve geliştiği yer burası. Bergama Krallığı'ndan Roma'ya, Bizans'tan Selçuklu'ya birçok uygarlığa tanıklık etmiş. Hadrianus Kapısı'ndan da girebilirsiniz Saat Kulesi'nden de. Her koşulda bir sonraki adımınız sokaklarında kaybolmak olmalı. Tezgahlardaki hediyelik eşyalara bakmayı, portakal ağaçlarının altında dinlenmeyi de ihmal etmemek gerekiyor.

ANTİK KENTLERİYLE ÜNLÜ
Antalya antik kentleriyle de bilinir. İlk durak antik kent Aspendos. Dünyadaki antik tiyatrolar arasında en iyi korunanlardan biri. Romalılar tarafından inşa edilen Aspendos Amfi Tiyatrosu'nda restorasyon olmadığı dönemlerde çeşitli konser ve etkinlikler gerçekleşiyor. Bir diğer antik kent Manavgat ilçesine bağlı Side. Antik kentteki Apollon Tapınağı'na gelenler eşsiz bir gün batımı manzarasıyla karşılaşıyor. Antik kentte Büyük Kapı'dan başlayan ana cadde, düz bir çizgi şeklinde yarımada boyunca ilerleyerek tapınaklar yakınında büyük bir meydanla sona eriyor. Side Antik Tiyatrosu da görülmeye değer. Binlerce kişi kapasiteli tiyatro adeta bir arenaya benziyor. Bizans devrine değin çok tanrılı bir dini benimseyen Sideliler, kentte birçok tanrı adına tapınaklar yapmışlar. Antalya şehir merkezinin 17 km doğusunda yer alan Perge ise Anadolu'nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biri. Birçok dönemin kalıntıları yeraldığından tarihi açıdan büyük önem taşıyor.

BÜYÜLEYİCİ ŞELALELER
Şehirdeki ünlü Manavgat Şelalesi, ırmak sularının üç-dört metrelik bir falezden düşmesiyle oluşuyor. Burası berrak mavi suyu ve şırıl şırıl akan şelalesi ile adeta huzurun tanımını yapıyor. Şelale kenarında huzurlu bir yürüyüşün ve şelaleye karşı içilen keyif kahvesinin tadını unutmak mümkün değil. Şelalenin çevresinde uygun piknik alanları da bulunuyor. Ayrıca çevredeki lokantalarda taze balık yeme imkanı da var. Dünyanın dört bir yanından insanların tur programında yer alan Düden Şelalesi'ni görüp etkilenmemek mümkün değil. Öyle ki şelale yüksekten aşağı akarken oluşan gökkuşağı renkleri şahane bir görsel şölen sunuyor. Şelale alanının içerisinde restoranlar ve eğlence parkları bulunuyor. Ayrıca durup dinlenmek ve piknik yapmak için de açık alanları var. Antalya'nın görülmeye değer şelaleleri arasında yer alan Kurşunlu Şelalesi'nin huzur veren atmosferi bambaşka. Şelale içerisinde piknik alanı, manzara seyir terasları, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları bulunuyor.

KALEİÇİ'NİN HEDEFİ DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kaleiçi'nin Antalya'da turizmin 12 aya yayılması ve kitle turizminin doğal sınırlarının aşılmasında en önemli değer olduğunu belirterek, "Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almasını istiyoruz" dedi Kaleiçi adeta Antalya'nın kalbi. Gündelik yaşamın hala eski kent içinde sürdüğü dünyadaki sınırlı sayıda örneklerinden biri. Muratpaşa Belediyesi, Kaleiçi'nin 2017 tanıtımlarına Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'yla (EMITT) başladı. Belediye Başkanı Uysal, Kaleiçi'nin gerek ulusal gerekse uluslararası turizm fuarlarında tanıtımı için iki yıldır önemli bir çabayı ortaya koyduklarını söyledi. Geçmiş yıllarda ITB Berlin, Utrecht gibi dünyanın önemli turizm fuarlarında Kaleiçi konseptiyle katıldıklarını, Türkiye'nin ev sahipliğinde ilk kez gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya'da tarihi Kaleiçi konağı konsepti tasarımıyla yer aldıklarını aktaran Başkan Uysal, "Kasım ayında Antalya'da 24'üncüsü gerçekleştirilen YAPEX Yapı, İnşaat ve Restorasyon Fuarı'na yine Kaleiçi temasıyla katıldık" dedi.

TEMMUZ'DA FESTİVAL ZAMANI
Başkan Uysal, geçen yıl ilkini "Dünün izleriyle bugünün coşkusunu birleştiren bir sentez" sloganıyla gerçekleştirilen Kaleiçi Old Town Festivali'nin de bu yıl 6-9 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını söyledi. Tanıtım çalışmaları ve festivallerin yanı sıra Aralık ayında Kaleiçi Çalıştayı topladıklarını belirten Başkan Uysal, şunları söyledi: "Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almasını istiyoruz. UNESCO hedefi, bizim kurguladığımız çerçevede değerlerimizi paylaşabilmek, kentlerimizi, bilincimizi dünyayla entegre edebilmek, birlikte yaşam kültürünü inşa edebilmek anlamı taşıyor. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne bu entegreyi sağlayan ve markalaştıran bir güvence olarak bakıyoruz. Bu yıl Yivli Minare Camii, geçici listeye kabul edildi. Bu değerli bir kazanım ve iyi başlangıçtı.r" Başkan Uysal, 8-12 Mart tarihleri arasında turizm sektörünün borsası nitel-i ğine sahip dünyanın en önemli turizm organizasyonlarından ITB Berlin Fuarı'nda yine Kaleiçi konseptiyle yer alacaklarını belirtti.
BİZE ULAŞIN