Tatile gitmekten vazgeçmedik

Gezinomi Genel Müdür Yardımcısı Enver Murad tatile çıkan kesimin yılda en az bir defa yurtiçinde, bir defa da yurtdışında seyahat ettiğini anlattı

Tatile gitmekten vazgeçmedik
Türk turistin seyahat alışkanlıkları konusunda kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz?
- Son dönemde erken rezervasyondan tatil satın alma eğiliminde bulunan Türk misafirler, son iki yıldır özellikle ekonomik fiyatlı otellerde son dakika satın alma eğiliminde bulunmakta. Bu, misafirlerin tatil satın almadan vazgeçmediklerini fakat ertelediklerini göstermektedir. Ayrıca Türk turistlerin son yıllarda ciddi anlamda yurtdışı seyahatlerinin arttığını gözlemlemekteyiz. Sürekli seyahat eden kesimin yılda en az bir defa yurtiçinde, bir defa da yurtdışında seyahat ettiğini görüyoruz.

- Yerli turizmde yeni sezonda öne çıkan rotalar hangileri?
- Belek, Kemer, Side ve Alanya.

- Yurtdışında bu yıl ilgi gören rotalar hangileri?
- Yurtdışında fiyat avantajı nedeniyle en çok rağbet gören bölge Balkanlar (Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Sırbistan). Diğer popüler destinasyonlar ise İtalya, Benelux ve Fransa. Balayı çiftleri ise en çok Uzakdoğu turlarımızı tercih ediyor.

- Yurtiçi ve yurtdışındaki kayak merkezlerine ilgi yoğun mu?
- Sömestr döneminde kayak bölgeleri tamamen doldu. Başta Uludağ ve Kartalkaya olmak üzere yurtiçinde rağbet gören diğer bölgeler Erzurum Palandöken ve Kayseri Erciyes. Yurtdışında ise Bulgaristan ve Avusturya.

Yeni tatil adresi
2010 yılından itibaren gelen talepler üzerine Türkiye genelinde alkolsüz hizmet veren otellerin satışına başlayan Elçi Turizm, 500 kişilik kadrosuyla en kaliteli ürünü uygun fiyatlarla sunmayı hedefliyor. Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır, şirketin çatısı altında bulunan ve geçen yıl yenilenen, Avrupa'nın Mavi Bayrak Ödüllü sahilini kucaklayan Marmaris'teki Mavi Deniz Otel'in, erkek ve kadınlara özel havuzları, relax havuzu, ahşap iskele, mini club, çocuk parkı ve kafesi ile müşterilerine hizmet verdiğini söyledi. Villa Alya Butik ve Alya Piynar Villa Otel'in ise müşterilerinin beklentileri doğrultusunda konumlandırılmış aileye özel bahçe ve özel havuza sahip olduğu anlattı. Ayrıca yenilenen www.islamiotel.com sitesinin online satışa açıldığını, alternatif tatilde yüzde 40'a varan erken rezervasyonun başladığını söyledi. www.islamiotel. com'da uygun fiyatlar ve taksit imkanı da söz konusu. Başarır sektörün ve özellikle alkolsüz aile oteli konseptinin dünyaya tanıtılması rolünü üstlenmiş olan NCT Medya Grubu Genel Müdürü Necati Dayan'ın da tesisin tanıtılmasında önemli katkılarının olduğunu belirtti.

Kur artışını hissettirmeyeceğiz
Özellikle tatil tercihlerini yurtdışında değerlendiren kesimin döviz kurlarındaki artış nedeniyle kararsız kaldığını anlatan Baytatilci Turizm Genel Müdürü Tuncay Çınar, insanların tatil aktivitelerinin bir lüks olmadığına tam tersi bunun bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Çınar, bu ihtiyacın gideriliş sürecinde tatilseverlerin en kaliteli ürüne en uygun fiyatlarla erişebilmeleri için erken rezervasyon döneminde Türk lirasına olan güvenin arkasında durduklarını ve tamamıyla yurtdışı tur satışlarını bundan böyle Türk lirası üzerinden yapacaklarını belirtti. Baytatilci Turizm, başta uzmanlaştıkları Balkan turları ve yeni başladıkları Güney Kore destinasyonu olmak üzere yurtdışında onlarca destinasyonda Türk lirası üzerinden ve hiçbir kur artışını hissettirmeden hizmetlerine devam edecek.
BİZE ULAŞIN