Bu yolculuk manzara ve hayal kurma garantili

Uzun tren yolculukları hepimiz için bir nostaljiye dönüştü. Oysa ki yılların emektarı Doğu Ekspresi, Anadolu’nun tüm güzelliğini cömertçe önünüze seriyor. Biz de Kars’tan Ankara’ya bu trenle yolculuk ettik ve yol boyunca hayallere daldık

Bu yolculuk manzara ve hayal kurma garantili
Bu kez rotamız Kars. Uçakla gittiğimiz Kars gezimizi, tren yolculuğu ile noktalamak istedik. İstanbul'a dönüşümüzün, Ankara'ya kadar olan bölümünü emektar, tarihi Doğu Ekspresi ile yaptık. Çocukluğumdan bu yana hayalimdi uzun tren yolculuğu. Hayalimi gerçekleştirmek için biletimi çok önceden aldım. Sabah saat 08.00'de trenimiz, meşhur düdüğü ve kalkış sesiyle Kars Tren Garı'ndan hareket etti. Heyecanlıydım. 25 saatlik uzun bir yolculuğun start'ı verilmişti. Duraklarımız da belliydi: Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale ve nihayet Ankara. Yataklı kompartımanımıza yerleştikten kısa bir süre sonra kondüktör gelerek biletlerimizi kontrol etti. Kondüktör ikinci kez geldiğinde elinde, içinde ütülü pike, yastık kılıfı ve nevresimin olduğu paketi getirdi. Hepsi tertemizdi. Zaten kondüktör ve diğer görevliler, seyahat boyunca güler yüzlü ve yardımsever tavırlarını sürdürdüler. Trenin kompartımanlarının hepsinde klima var. Sıcaklığı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Bir süre sonra oturmaktan sıkılıyor ve yemekli vagona geçiyoruz. Uzun bir tren yolculuğuna çıkılır da harika manzaralar eşliğinde yemek yemeden olur mu? Olmaz.

ANADOLU'NUN GÜZELLİĞİ
Bir süre öncesine kadar sabah kahvaltısından ızgaraya kadar çeşitli yemeklerin olduğu restoranda, artık sandviç tarzı atıştırmalık, çay ve kahvenin dışında satış yapılmadığını öğreniyoruz. Allah'tan tedbirliydik. Trene binmeden önce alışverişimizi yapmıştık. Yoksa sabaha kadar aç kalacaktık. Uzun tren yolculuğumuzda günün nasıl geçtiğinin farkına bile varmıyoruz. Elimizde çayımız ya da kahvemizle, camın önüne oturup kar manzaraları eşliğinde hayallere dalıyoruz. Yol boyunca terk edilmiş köyleri, karlı dağları, akarsuları seyrediyoruz. Anadolu, tüm güzelliklerini cömertçe sergiliyor. Trenimiz, büyükşehirlerde 10 dakikalık molalar verdi. Molaları değerlendirip, şehrin tabelasında fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedik. Trende, internet ve telefon çoğu yerde çekmiyor. Yanınıza kitap, dergi almanızı öneririm. Benim gibi arkadaşlarınızla gittiyseniz okey, tabu gibi oyunları oynayarak vakit geçirebilirsiniz. Doğu Ekspresi'nde gecenin tadı farklı güzel. Gökyüzü muhteşem. Tren Sivas'a geldiğinde bizi bir sürpriz bekliyordu. Jandarma, güvenlik nedeniyle trende sıkı bir arama başlatıyor. Önce kimlikler alınıyor, ardından bavullar açılıyor. Son aşamada köpekle arama yapılıyor. Köpek hepimizin ilgi odağı oluyor. Görevini yaptıktan sonra bize kendini sevdirmeyi de ihmal etmiyor.

ÇARŞAFLARI TOPLUYORUZ
Gece 24.00 gibi her yer sessizliğe bürünüyor, biz de odalarımıza çekiliyoruz. Bu sessizlikte trenin belli ritimdeki sesini daha fazla duyuyoruz. Yataklar rahat ama tren gece daha hızlı gittiği için fazla sallanıyor. Sabah 06.30 gibi görevlilerin "Çarşafları topluyoruz" sözüyle uyanıyoruz. Gökyüzü yavaş yavaş aydınlanmaya başlıyor. 25 saat süren uzun bir tren yolculuğunun sonuna geldik. Ankara'da Başkentray çalışmalarından dolayı trenimizin son durağı Kırıkkale'nin Irmak istasyonu oldu. Buradan da otobüslerle ücretsiz olarak Ankara'ya ulaştık.

TERCİHE GÖRE VAGON
Pulman vagon ve normal koltuklu vagon kişi başı 47 TL. Kuşetli vagonda en fazla dört kişi kalıyor. Koltukları ranza şeklinde yatak oluyor. Buranın kişi başı fiyatı ise 62 TL. Yataklı vagon ise iki kişilik. İçinde lavabosu, masa ve buzdolabı var. Buranın fiyatı da kişi başı 88 TL.
BİZE ULAŞIN