Bir Osmanlı kenti: Göynük

Türkiye’deki Cittaslow şehirlere Göynük, Eğirdir ve Gerze de katıldı. Sahip olduğu doğal güzelliklerini, kendine has kent dokusunu, tarihi ve kültürel mirasını koruyarak sürdürebilir kılan Bolu’nun Göynük ilçesi inanç turizminin de merkezlerinden

Bir Osmanlı kenti: Göynük

İtalyancada şehir ve yavaş kelimelerinin birleşiminden oluşan Cittaslow kavramı Sakin Şehir'leri ifade etmek için kullanılıyor. Yaşamın, her saniyesinden zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunan Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişimini ve sosyalleşmelerini artırmak, kent ekonomisinin sürdürülebilir ve doğa ile uyumlu şekilde gelişimini garantilemek ve kent kimliğini korumak amacına dayanıyor.

SAYI 14'E ULAŞTI
Dünyada 30 ülkede, 230 kent Cittaslow unvanına sahip. Seferihisar, Akyaka, Gökçeada, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar'ın bulunduğu Sakin Şehirler listesine Göynük, Eğirdir ve Gerze'nin de katılımı ile Türkiye'de Cittaslow kentlerin sayısı 14'e ulaştı. Göynük, Anadolu'daki yaşayışı ve yerleşme kültürünün örneklerini aslına uygun olarak günümüze taşıyan kentlerden biri. Mimarisi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra geleneklerine sahip çıkan 'Bir Osmanlı Kenti' olarak tanınıyor. Akşemseddin Diyar-ı olarak da bilinen Göynük aynı zamanda sahip olduğu camii ve türbeleriyle inanç turizminin de merkezlerinden biri. Tarihi konakları ve Arnavut kaldırımlı sokakları bozulmayan mimarisi ile Göynük, ziyaretçilerini geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor. Aslına sadık kalınarak restore edilen konakların bazıları konaklama tesisi olarak hizmet veriyor. Göynük, kendine has kent dokusu içinde yerel ürünlerin satıldığı pazarı, tarihi çarşısı, yöreye özgü tokalı örtü, peşkir saçaklı örtü, kabak örtü, karaboyalı örtü ve Göynük bezi gibi dokumaları ve kaşıklarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Mutfağı, keşli, cevizli Göynük mantısı, güveçte yaprak sarması, okla tatlısı, doğal uğut tatlısı ve el açması baklavaları ile ünlü. Göynük halkının misafirperverliği ise kenti bir diğer özelliği.

BİZE ULAŞIN