Yaz tatili yaklaştıkça yerli turistin talebi katlandı

Tatil sezonunun gelmesiyle birlikte erken rezervasyon döneminin sonuna yaklaşıldı. Son bir haftadır yoğunluğun fazla olduğunu belirten Veli Çisal, bir önceki yıla göre taleplerin yüzde 50 arttığını söyledi

Yaz tatili yaklaştıkça yerli turistin talebi katlandı
Erken rezervasyonda son günlere girerken, yerli turist de uygun fiyatlarla otel bulmak için hızlandı. Sıcakların hissedilmeye başlaması ve yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte son bir haftadır tatil taleplerinin katlandığını aktaran Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, "Ekibimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Bir önceki yılın aynı dönemine göre talepler yüzde 50 arttı" dedi. Erken rezervasyon döneminin ekimde başladığını hatırlatan Çilsal, "Kampanyaların son dönemine girmek üzereyiz. İnsanlar referandum nedeniyle taleplerini durdurmuştu. Referandum sonrası başlayan hareketlilik şimdi katlandı" diye konuştu. Erken rezervasyon satışlarında 2016'ya oranla yüzde 35'lik bir artış yakaladıklarını aktaran Çilsal, "2016'da 350 bin kişiyi Anı Tur olarak tatile çıkardık. Bunların yüzde 45'i tatillerini erken rezervasyonla satın aldı. Yani yaklaşık 165 bin kişi uygun fiyatla tatil yaptı. Bu yıl ise erken rezervasyonda ciro ve kişi sayısında yüzde 35'lik artış yakaladık" şeklinde konuştu.

KIYI ŞERİDİNE GİDİYORLAR
Talebin yüzde 80 oranında iç pazara yoğunlaştığını aktaran Çilsal, kıyı şeridine büyük ilgi olduğunu ifade etti. Yerli turistin deniz-kum-güneş üçlüsünü sevdiğini aktaran Çilsal, "İnsanlar tüm yıl boyunca çok yoğun çalışıyorlar. Senede bir hafta kıyılarda kafa dinlemek istiyorlar" diye konuştu. Yerli turistin daha çok ailesiyle tatili tercih ettiğini anlatan Çilsal, Ege ve Akdeniz'de özellikle çocuklu aileler için çok özel tesislerin bulunduğunu kaydetti. Taleplerde Akdeniz'deki tesislerin önde olduğunu ancak son dönemde Ege'nin de yükselen bir ivme yakaladığını vurgulayan Çilsal, "Ege'de Bodrum, Akdeniz'de ise Belek talepte ilk sırayı alıyor" dedi.

?YURTDIŞINDA KIBRIS ÖNE ÇIKIYOR
Yüksek kurun yurtdışı turlara olan talebi zayıflattığını anlatan Çilsal, "Aynı zamanda Ege ve Akdeniz otellerinde fiyatlar çok uygun. Geçen yıla oranla neredeyse hiç zam yapılmadı" ifadelerini kullandı. Yurtdışında Kıbrıs'a yüksek talep olduğunu belirten Çilsal, "Kıbrıs'ta otellerin TL ile satılması, pasaportsuz tatil yapma imkânı ve her yıl Yavru Vatan'a yeni tesisin ekleniyor olması ilgiyi daha da artırıyor" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN