Gez gez bitmez dünya

Dünyanın dört bir yanı türlü güzelliklere ev sahipliği yapan kentlerle dolu. Kimi tarihiyle, kimi kültürüyle, kimi yemeğiyle öne çıkıyor. Size düşense basit; listeye göz atıp, seçmek

Gez gez bitmez dünya
1- Malta
Malta, Akdeniz'in eşsiz güzelliğe sahip adalarından yalnızca biri. Birbirinden farklı inanışlara ev sahipliği yapan dünyanın en eski tapınaklarını, birçok tarihi mirası ve zenginliği barındırmasının yanında Malta, ziyaretçilerine vakit geçirmeye doyulmayacak kumsallar vaat ediyor. Üstelik dünyaca ünlü fenomen dizi Game of Thrones'un bazı bölümlerinin de bu adada çekilmiş olması da son zamanlarda Malta'ya olan ilgiyi hayli arttırmış durumda.


2-Palawan Adası, Filipinler
İnternette gezinirken kartpostalları andıran güzellikte fotoğraflara denk gelirsiniz. Denizin mavisi, doğanın yeşili, kumsalın sarısı öylesine lezzetli dans eder ki o görsellerde sizin de telefonun küçük ekranının içine dalıp o karelerde yer alasınız gelir. Palawan Adası işte böyle bir yer. Adanın fotoğraflarını görmek bile bünyede gözü karartıp, sağa sola borç yapıp Filipinler'e gitme isteği uyandırıyor.

3-Medellin, Kolombiya
Siz değerli okurlar böyle bir listede Medellin'i görünce ufak bir şüpheye düşmüş, "Yahu buranın ne işi var şimdi" demiş olabilirsiniz. Bilhassa Narcos dizisini izlemiş olanlarınızın böyle düşündüğüne eminim. Ama endişeye mahal yok. Çünkü Medellin, geçtiğimiz yıl Güney Amerika'nın en iyi seyahat destinasyonu seçilen, 60 yıldır gerçekleştirilen Çiçek Festivali'ne ev sahipliği yapan renkli bir Kolombiya kenti. Kendinizi bu güzelliklerden mahrum bırakmayın. Hem unutmayın, Narcos 1980'lerin sonlarını anlatıyordu ve de finalde Escobar ölüyordu. Tadını çıkarın...

4-Seul, Güney Kore
Seul ve Güney Kore demek Türkler için 2002 Dünya Kupası demek... Şimdi vakit, spor tarihimizde çok sık rastlayamadığımız başarılardan birini tattığımız bu toprakların sokaklarını arşınlama vakti. Seul özellikle yerel bitkileri, seraları, kafeleri, pastaneleri ve kütüphaneleri ile öne çıkıyor. Şehir, iddialı gezginlerin uğramadan geçmek istemeyeceği türden bir cazibe merkezi.

5-St. Petesburg, Rusya
St. Petesburg ya da Sovyetlerin Leningrad'ı... Medellin'i Güney Amerika'nın en iyi seyahat destinasyonu seçen kimselerin Avrupa kıtasında bu ödülü layık gördüğü şehir. Süslü sarayları, kiliseleri, Çarlık Rusyası'ndan Sovyetlere uzanan geniş tarihi zenginlikleri ile St. Petesburg seyyahlar için ideal bir coğrafya.

6-Osaka, Japonya
2016 verilerine göre Japonya'nın Osaka kenti ziyaretçi sayısı en hızlı artan şehirler sıralamasında birincilik koltuğuna oturmuş durumda. Osaka'da gerçekleşen bu muazzam artışın şüphesiz başlıca sebeplerinden biri eski ve yeninin büyülü birleşiminin sağlanması. Şehrin göz alıcı, modern siluetinin çehresinde turlamak da 16. yüzyıldan kalma sarayların önünden geçip tarihte yolculuk yapmak da mümkün.

7-Brugge, Belçika
Belçika'nın Brugge kenti, 14'üncü yüzyıldan kalma kiliseleri, çan kuleleri, sarayları, şehrin ortasından geçen nehri ile insanda "Burayı kaç günde gezersem tadına doyabilirim" soruları sordurtacak bir yer. Brugge'ye seyahat planı yapacakların gitmeden evvel Martin Mcdonagh'ın In Bruges filmini izlemeleri ise şiddetle tavsiye olunur...

8-Çengdu, Çin
Osaka'nın ardından ziyaretçi sayısında en hızlı artış gösteren ikinci şehir 2016 verilerine göre Çengdu. Çin'in Pekin kadar popülariteye ulaşmamış bu şehrinde zengin tarih ve kültür birikiminin yanı sıra ziyaret için önemli bir diğer neden de birbirinden lezzetli yemekler. Bu tarihe, kültüre ve leziz yemeklere birbirine paralel üç eski mahallede sıklıkla rastlanıyor; Kuan, Zhai, ve Jing Xiangzi.

9-Ranthambore Milli Parkı, Hindistan
Jaipur'dan yola çıkıp ortalama üç saat sonra Ranthambore Milli Parkı'na ulaşabiliyorsunuz. National Geographic'e göre dünyanın kaplan popülasyonu en yoğun olan iki üç bölgesinden biri Ranthambore. Biraz adrenalin, biraz macera yaşamak isteyip safari deneyimini tatmak istiyorsanız bu park tam size göre.

10-Sirmione, İtalya
İtalya'da bir seyahat rotası çizileceği zaman listeye Venedik'i, Roma'yı, Floransa'yı herkes koyar. Ancak mesele daha kıyıda köşede kalmış bölgeleri keşfetmekte. Sirmione işte böyle bir yer... Sirmione'nin tam ortasında tarihi bir kale, kalenin bir yanında muazzam bir yeşillik diğer yanında mavinin tüm tonlarını kapsayan bir deniz var.
BİZE ULAŞIN