Kuzeyin yeni gözdesi Sera Gölü

Karadeniz'in Trabzon şehri ve çevresi her daim yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Özellikle de Arap turistlerin yeni çekim merkezi. İklimi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan kuzeyin yeni gözdesi ise Sera Gölü... Mavi ve yeşilin tüm tonlarının cömertçe sergilendiği Sera Gölü'nün bir heyelan sonrası oluşması da doğal güzelliğini daha çarpıcı kılıyor

Kuzeyin yeni gözdesi Sera Gölü

Türkiye turizmi denince akla ilk olarak Ege ve Akdeniz gelse de Karadeniz yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Yabancı turist sayısı her geçen gün büyük artış gösteriyor. Özellikle de Trabzon ve çevresinde... Bu ilginin en büyük payı ise Arap turistlere ait. Tabii ki bu yoğun ilginin birçok nedeni var; doğal güzellikler, iklimi ve yapılan yatırımlar... Ülkelerindeki sıcak iklimden ziyade serin iklime sahip olan Trabzon'un doğal yapısı Arap turistlerin tatil yeri seçiminde bu şehri en üst sıralara taşıyor. Bu ilgi o kadar yoğun ki turizm belgeli 51 otele sahip Trabzon'u Türkiye'deki turizm pastasından son yıllarda en büyük payı alan illerin ilk sırasına yükseltmiş. O nedenle bölgenin bu yıl ki turizm hedefi de yüksek; iki milyon turist bekleniyor.

TURİSTLERİN GÜZERGAHINDA

Serin iklimi, mutfağı, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi yapıları ve mekanlarıyla da çekim merkezi olan Trabzon'un turist güzergahlarının kapsamı ve içeriği de zenginleşiyor. Kentin Uzungöl, Sümela Manastırı, şehir merkezi, Ortahisar, Atatürk Köşkü, Memişağa Konağı'ndan oluşan gezi ve keşif güzergahına artık yeni halkalar eklenmiş. Bu yeni güzelliklerin başında Sera Gölü ve çevresi geliyor. Akçaabat Orta Mahalle de yeni duraklardan biri olarak yerini alıyor. Mavi ve yeşilin binbir tonunun harmanlandığı bu alan enerji, dinginlik, güzellik ve huzur topu gibi Uzungöl'ün yanına eklenmiş. Bu yönleriyle Sera Gölü hak ettiği değeriyle turistlerin yeni gözdesi olarak hem ruha hem bedene iyi geliyor.

Akçaabat'taki doğal güzellik alanı olan Sera Gölü, şehir merkezine 10, Akçaabat sahiline ise sadece üç kilometre uzaklıkta. Öyle saatlerce yol giderek zaman kaybetmenize ya da patikalar boyunca tırmanmanıza gerek yok. Her noktaya çok yakın bir güzellik. Ulaşımıyla da zahmetsiz bir konumda.

HEYELAN SONUCU OLUŞMUŞ

Sera Gölü'nün oluşması ise çarpıcı. Çünkü bir heyelan sonrasında meydana geliyor. Gölün oluşmasının tarihi gününe kadar kayıtlara bile geçmiş. Aşırı bir yağış sonrasında 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması bu güzelliği oluşturmuş. 67 yıl önce bir heyelan sonucu oluşan bu göl ve çevresinin eşsiz güzelliği ünlü ressamların tablosunu andırıyor.

İLK OTELİ DE AÇILDI

Eşsiz bir manzaraya sahip göl ve çevresi için önemli çalışmalara da imza atılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Akçaabat Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü düzenleme ve çalışmalar bölgenin cazibesini daha da artırmış. Hatta Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın desteğiyle otel de yapılmış. Sera Lake Resort Oteli bölgeye yeni bir ivme kazandırmış. Bölgenin ilk ve tek olan oteline başta Arap turistler olmak üzere Rusya, İran, Gürcistan ile birçok Batılı ülkelerden gelen turistler ilgi gösteriyor. Göl, deniz ve dağ manzarasına sahip bölgenin doğal yapısı da göz önünde bulundurularak yapılan Sera Lake Resort Otel'in sahibi Yahya Özad, otelin şehir merkezine en yakın dağ manzaralı tek otel olduğunu belirtiyor. Bölgede yaz-kış çalışacak olan tek otelin, Avrupa Birliği standartlarında hizmet sunduğunu söylüyor. Tüm odaların göl, deniz ve dağ manzaralı olduğunu aktaran Yahya Özad, "Kuymak, kaygana, sahanda yumarta gibi bölgenin leziz yemekleri ve dünya lezzetleri otelin menülerinde yer alıyor" diyor.

BİZE ULAŞIN