Gerdanlıktaki inciler

Sorrento’dan Positano’ya, Amalfi’den Capri’ye... Kent kültürü anlatıcısı Fırat Alagöz, İtalya’nın en gözde sahil şehirlerini Tatil SABAH için kaleme aldı

Gerdanlıktaki inciler
Kuzeyden başlayarak güneye Sicilya bölgesine kadar uzanan İtalya'nın o ünlü sahil şeridi için en doğru benzetme "Gerdanlıktaki incilerin peş peşe dizilişi" olacaktır.
Özellikle İtalya'nın güney sahillerinde olmak bir mandolin melodisinin içinde çalan aşk hikayesi gibidir. Her notası ayrı bir hikayeyi anlatır. Zümrüt yeşili denizlerine zarar vereceğim endişesi ile girmeye kıyamadığınız bu bölgenin eşsiz kumsallarında güneşlenmenin keyfini çıkarırken belki bir deniz kızı da size eşlik edecektir, kim bilir?
İtalya'nın en gözde sahillerinin, sahil şehirlerinin Genova'dan başladığını söylemek yanlış olmaz.
Santa Margarita sahillerinin güzelliği Sophia Loren'e ilham kaynağı olmuştur. Biraz ileride denizin Afroditi Portofino bekler sizi. Yeşil tepelerin üstünden, dolambaçlı yollardan, çam ağaçlarının arasından içeri girdiğinizde Dalida'nın aşk dolu dizeleri gelir aklınıza, "I found my love in Portofino" şarkısı kulağınızdan gitmez.

POSILIPO'DAN NAPOLİ'Yİ İZLEYİN
Napoli'ye gittiğim zaman şehir merkezinin en üst tepesine çıkarım. Burası en iyi fotoğraf çekilen bölgelerden biri olan Posilipo Tepesi'dir ve tüm Napoli ayaklarınızın altındadır. En uçtaki Capri adası ve Vezüv Yanardağı, Posilipo'dan harika görünür.
Sol tarafa açık denize baktığımızda ise Napoli halkının tatil için uğrak yeri olan, 'Bizim Adamız' diye adlandırdığı Procita ve Ischia adaları vardır.
Napoli'nin yerel halkı Capri Adası yerine tercihlerini bu iki adadan yana kullanırlar. Bir balıkçı adası olan ve doğal güzelliği hiç bozulmayan Ischia'da yerel halkın işlettiği oteller tatilciler için çok uygun seçenekler sunmaktadır.
Procita adasına gelirsek; rengarenk evleri ile bana Venedik'teki Burano Adası'nı hatırlatır. Ada doğallığını bugüne kadar hiç bozmamış. İtalyan ressamların ünlü eserlerinin ilhamını bu adanın tabi güzelliğinden ve evlerinden aldığı söylenmektedir.
Procita da, Ischia gibi geçimini balıkçılıkla sağlayan bir adadır ve eğer deniz ürünlerine meraklıysanız en ucuz deniz ürünlerini bu adada yiyebilirsiniz.ÜNLÜLERİN TERCİHİ SORRENTO
Napoli'den 50 kilometre kadar uzaklıkta Amalfi sahilleri başlar. Uzaktan baktığınız zaman falezlerin üzerinde, Latica dağlarının arasında sıkışmış köyler, kasabalar görülür. Bir otomobilin bile zor geçtiği dağ yollarında yaşam hep devam eder, hayat hep hareket halindedir. Burada ilk durağımız Sorrento şehri. Salerno yolundan Sorrento istikametine girdiğiniz zaman sizi falezlerin güzelliği karşılar. Bir tarafı uçurum olan yollardan ilerlerken başınızı sağa yani deniz tarafına çevirdiğinizde, bodur zeytin ağaçlarının adeta kayaları tutar gibi göründüğü bir manzara ile karşı karşıya kalırsınız.
19. yüzyıla kadar ulaşımı zor bölgeler arasında yer alan Sorrento, dağların arasından açılan yollara döşenen tren hatları sayesinde bugünkü konumuna geldi. Sorrento'ya yaklaştığınızda sizi ilk karşılayan limon kokularının havaya karıştığı büyülü bahçeleri olacaktır. Sorrento'nun en önemli özelliklerinden sayılan portakal büyüklüğündeki bu limonlar, balıkçılıktan önce bölgenin geçim kaynağı olarak önemli bir görev üstlenmiş. Sorrento'da her evin arka bahçesi bu limon ağaçları ile bezenmiş. Tabii "İtalya'da en iyi Limoncello'yu nerede içerim" sorusunun cevabı Sorrento olacaktır.

LEZZET VE AMBİYANS
İtalyan mimar Gio Ponti tarafından 1960- 1962 yılları arasında dizayn edilen ve o yıllara ait orijinal tasarım, çağdaş dekorun korunduğu Parco Dei Principi Oteli bölgenin en iyisidir. Sorrento'da şehir merkezi iki bölgeye ayrılır: Sahil tarafı ve eski şehrin olduğu dar sokaklar. Birbirine paralel olan bu dar sokaklarda hediyelik eşya satan mağazalar bulursunuz. Şehrin en güzel lokantası ise limon bahçelerinin içinde yer alan Ristorante O Parrucchiano'dur.
Yönetimde 5'inci kuşağın olduğu ve İtalya'da Altın Bıçak Ödülü'nü almış en iyi restoranlar içerisinde yer alan Parrucheri'nin müdavimleri arasında dünyaca ünlü isimleri görmek mümkün.
Sophia Loren, Elton John, Sting, Federico Fellini, eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, ünlü İtalyan sanatçı Adriano Celantano, Napolili tenor Caruso'nun Parrucheri'nin bahçesinde masalarına sarkan limon ağacı dalları arasında yemeklerini yediklerini, keyifli vakitler geçirdiklerini hayal edebilirsiniz.
Deniz ürünleri makarnasını, deniz ürünleri salatasını, kalamar tavasını, Cannelloni'sini ve Sorrento'ya özgü limonlu profiterolü denemelisiniz.EFSANELERİ İLE POSİTANO
Şimdiki durağımız Positano. Sorrento'dan 20 kilometre uzaklıkta bir balıkçı şehri olan Positano, kartal yuvası tarzı ev ve otelleri ile dikkat çeker. Sahil tarafından aşağıya doğru inerseniz tuzda balık yemeyi unutmayın. En iyi spesiyal lezzetlerden biri olan tuzda balık için önereceğim en iyi mekan ise Tre Sorella. Napolili üç kız kardeş tarafından işletilmekte. Şehir merkezinde yer alan Santa Maria Assunta Kilisesi'ni de görmenizde fayda var. Burası efsanevi bir kilise. Yerel efsaneye göre kilisenin içinde 13. yüzyıldan kalma Bizans simgesi olan 'Siyah Meryem Ana' varmış. Simge Bizans'tan çalınmış ve korsanlar tarafından Akdeniz üzerinden taşınmış. Simgenin bulunduğu gemi Positano'nun karşısında fırtınaya yakalanmış ve korkuya kapılan denizciler bu sırada gemiden "Posa, posa!" ("Koy! Koy!") diye bir ses duymuşlar. Böylece simge gemiden indirilmiş ve balıkçı köyüne taşınmış. Bunun üzerine fırtına dinmiş ve bu olaydan sonra buranın ismi Positano diye anılmaya başlamış.DARACIK SOKAKLARI İLE AMALFİ
Şimdi de sahil şeridinin en güzel bölgesi Amalfi'deyiz.
Şehirden içeri girdiğiniz zaman sağ tarafınızda mutlaka ziyaret etmeniz gereken Amalfi Katedrali yer almaktadır. Amalfi merkezi caddesi sizi yukarı doğru ilerleyen bir dar sokağa götürür. Daracık sokaklarda, mavi renkli panjurla süslenmiş evleri ve bu evlerin altındaki dükkanlarda yerel halkın yaptığı sandaletleri bulabilirsiniz.
Amalfi'nin en sevdiğim tarafı geçmişten gelen Akdeniz'e olan bağlılığını hiç kaybetmemesi. Marcello Mastroanni, Sophia Loren, Sean Connery, Clark Gable, Dustin Hoffman, Lawrence Williams gibi ünlü isimlerin de vazgeçilmezi olan Amalfi'de harika deniz ürünleri sunan Michelin yıldızlı restoranlar oldukça fazladır.
Artık Amalfi'den ayrılma vakti.
Dağların üstünde nefes alan bir şehir, Ravello'dayız. Denizden 350 metre yukarıda enfes bir manzara sizi beklemektedir. Tabii tepeye çıkarken size eşlik eden yasemin ve vanilya kokularını unutmamak gerek. En tepeye çıktığınızda Wagner'in Parsifal Operası'na ilham veren Villa Rufolo sizi karşılayacaktır.
1950'den beri her yaz ağustos ayında bu terasta gerçekleştirilen Ravello Wagner Müzik Festivali'nde, kendinizi klasik müziğin büyüsüne bırakabilirsiniz. Ayrıca her pazar şehrin merkezinde kurulan pazarı da kaçırmayın.HUZURUN KAYNAĞI CAPRİ
Amalfi sahillerinin tam karşısı o ünlü Capri adasıdır. 'Akdeniz'in deniz kızı' olarak da anılan Capri, Roma İmparatoru Sezar'ın en sevdiği adadır. Her ne kadar ismi 'Eşek Adası' diye geçse de Capri Romalıların aşk adası olmuştur.
Limandan yukarı çıkan teleferikle Capri'nin merkezine ulaşabilirsiniz.
Dar, dolambaçlı yollardan Capri'nin arka taraflarına geçebilirsiniz. Yol üzerindeki restoranlarda mola vermenizi öneririm. Trattoria yani meyhane olarak çevirisini yapacağımız bu mekanlar oldukça hoştur. Capri'nin üst tarafı daha bakirdir ve zamanla dünya sosyetesinin de uğrak yeri haline gelmiştir. Anthony Hopkins, Nicole Kidman, Meg Ryan, Matt Damon, Al Pacino, Luciano Pavarotti ve Maradona Capri'nin müdavimleri arasında ismi geçen ünlülerden olmuştur.
"Huzurun tek kaynağı" olarak da adlandırılan Capri'den ayrılmadan önce adanın çevre turlarına, mutlaka da mavi mağara turuna katılın. Ayrıca Capri sandaletlerinden ve Capri patentli saatlerinden almayı da unutmayın.
Sahil şeridinin başladığı yere Genova'ya gidecek olursak ve Cinque Terre sahillerine doğru uzanırsak, sıra sıra masal dünyası gibi kasabaları, yamaçlarda üzüm bağları gelin alayı gibi dizilir. Sahillerinde her durakta, tahta masalarında balık kalamar ziyafeti karşılar sizi. Güneş, Cinque Terre sahillerinden hiç gitmek istemiyormuş gibi hareket eder.DENİZE GİRELİM
Li Galli: Positano bölgesinde
Grotta Dello Smeraldo: Positano'nun karşı tarafında, sadece tekne ile ulaşım sağlanıyor.
Marinella: Amalfi bölgesinde.
La Praie: Positano bölgesinde yer alıyor.
Laurito: Positano bölgesinde.
La Gavitella: Amalfi ile Positano arasında.

Fırat ALAGÖZ
BİZE ULAŞIN