Bu plajlarda mavi bayrak dalgalanıyor

Türkiye’de 454 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Çevreye saygılı bir ortamda, tertemiz denizde yüzme keyfi sunan bu plajlar ülkemizin dört bir yanına dağılmış durumda. İşte o plajlardan bazıları

Bu plajlarda mavi bayrak dalgalanıyor
Dünya genelinde 46 ülkede uygulanan Mavi Bayrak Programı kapsamında, Türkiye 454 plajıyla mavi bayrak almaya hak kazanıp bu yıl dünya üçüncüsü oldu. Ödüle hak kazanan 22 marinası ile de dünya sıralamasında yedinci sırada yer aldı.
Mavi bayrak, plaj ve marinalara verilen, uluslararası bir çevre ödülü. Mavi bayrak, çevre yönetimine önem verildiğini, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, deniz suyunun temizliğini, plaj veya marinaların kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğe sahip olduğunun garantisi niteliğinde görülüyor.
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin mavi bayraklı plajları ise dört bir tarafına yayılmış durumda. Hatta denize kıyısı olmayan Doğu Anadolu'da bile mavi bayraklı plaj var. seyahat sitesi neredekal. com'un bu plajlarla ilgili derlemesine göre İstanbul'da sadece iki mavi bayraklı plaj bulunuyor. Bodrum'da ise bu sayı 60'a çıkıyor.
Çeşme: Ege'nin en gözde tatil beldesi olan Çeşme'de 10 mavi bayraklı plaj var ve her biri de merkezde yoğunlaşmış durumda. Mavi bayrak ödülünün tamamı otel plajlarına ait. Ödüllü halk plajı ise bulunmuyor.
Adana: Türkiye'nin en büyük şehirlerinden biri olan Adana'da tatil köyleri yok, ancak deniz temizliğine son derece önem veren belediyeler var. Yumurtalık ilçesi 2 mavi bayraklı halk plajı ile listede yer alıyor.
Van: Van'da mavi bayraklı plaj olur mu demeyin, Türkiye'nin temiz denizleri olduğu kadar temiz gölleri de var. Van, tek mavi bayraklı plajı Tuşba Halk Plajı ile bu listeye girmeyi fazlasıyla hak ediyor.
Samsun: Samsun'un 6 mavi bayraklı plajı, toplam 3 ilçesine yayılmış durumda bulunuyor. Karadeniz'in temiz sularına ev sahipliği yapan Samsun'da mavi bayraklı plaj listesinde hem otel plajlarını, hem de halk plajlarını görmek mümkün.
Tekirdağ: Tekirdağ'ın deniz kıyısı olarak nitelendirebileceğimiz Şarköy'ün neredeyse tamamı mavi bayraklı plaja sahip.KUŞADASI
18 mavi bayraklı plaj Kuşadası merkezinde ve Davutlar mevkisinde yoğunlaşıyor. Büyük otellerin, tatil köylerinin plajlarında mavi bayrak ödülü dikkat çekerken, listede 2 de halk plajı yer alıyor.İSTANBUL
İstanbul'da denize girilen zamanlar artık ne yazık ki çok uzakta kaldı. İstanbul'da mavi bayraklı yalnızca iki plaj bulunuyor, bunlar da Karadeniz kıyısında yer alan Şile'de.

MARMARİS
Merkezde hareketli, çevre beldelerinde ise daha sakin bir tatil anlayışına sahip Marmaris'te de 17 mavi bayraklı plaj tatil beldelerine yayılmış durumda. Merkezin yanı sıra Selimiye, Turunç, Orhaniye, Turgut Köyü gibi son yılların gözde tatil beldeleri de mavi bayraklı plajlara sahip. Toplamda 17 mavi bayrağa sahip olan Marmaris'in neredeyse her bir tatil beldesi aynı zamanda mavi yolculuk durakları arasında yer alıyor, belli ki bunu temiz denizlerine borçlu.BODRUM
Bodrum'da toplam 60 mavi bayraklı plaj bulunuyor ve her biri neredeyse tüm yarımadaya yayılmış durumda. Yarımadada toplam 10 tatil beldesinin plajı bu yıl mavi bayrak almaya hak kazandı.

ALANYA
Yaz aylarında en çok tercih edilen turizm beldelerinden olan Alanya, büyük otelleri ile ön plana çıkan bir bölge. Genel olarak el değmemiş bölgelerin denizlerinin daha temiz olduğu düşünülse de, tatil köyleriyle ön plana çıkan Alanya'da 44 mavi bayraklı plaj olması dikkat çekici. Otellerin deniz temizliğine önem verdiğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir. 44 plajda toplam 60 otel yer alıyor.MERSİN
Türkiye'nin doğu kesiminde yaz tatili için en çok tercih edilen yerlerden biri Mersin ve şehirde toplam 10 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Hem otel plajlarının hem de halk plajlarının yer aldığı listede plajlar Erdemli ve Silifke ilçelerinde yoğunlaşmış durumda.
BİZE ULAŞIN