Geceleri binlerce genç Drakula ortaya çıkıyor

Dünyanın en fantastik yerlerinden biri Romanya’nın Transilvanya bölgesi. Başkent Cluj’da tam bir öğrenci hakimiyeti var. Gündüzleri sakin ama geceleri parklar, kafe ve kulüpler cıvıl cıvıl. Binlerce genç Drakula’nın arasına karışıp şehri keşfettik

Geceleri binlerce genç Drakula ortaya çıkıyor
Şehre adımınızı ilk attığınız dakikadan itibaren kozmopolit ve çok kültürlü yapısını hissedebiliyorsunuz. Bunun en büyük sebebi 100 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapması. Kimi Romanya'dan kimi başka ülkelerden buradaki okullara gelen bu gençler şehrin özellikle gece hayatına bir dinamizm getirmiş. Akşamları şehrin parkları, kafeleri çok uluslu bir gençlik kampını andırıyor. Tabii bu öğrenciler akşamları kafeleri ve parkları doldursa da gündüzleri gittikleri bir okulları var. Özellikle Erasmus öğrencileri bu şehre çok rağbet gösteriyor. Romanya'nın en önemli akademik kurumları Cluj'da. Bunlardan en önemlisi Babeş-Bolyai Üniversitesi.

BOTANİK BAHÇESİNDE HUZUR
Üniversite bünyesinde 1920'de kurulan ve kurucusu Prof. Alexandru Borza ile aynı adı taşıyan Botanik Bahçesi 14 hektar alanda 10 binin üzerinde farklı botanik türe ev sahipliği yapıyor. Avrupa'nın en büyük botanik bahçelerinden biri olan, güzel ve dinlendirici bu parkta rahatlıkla birkaç saat geçirebilirsiniz. Eğer doğasever biriyseniz, hiç görmediğiniz bitki türleriyle tanışmak için muazzam bir fırsat sizi bekliyor. İsterseniz rehberler size gezinizde eşlik edebiliyor, dinlenmek için bir ağacın gölgesindeki parka oturduğunuzda o ağacın hikâyesini de dinleyebiliyorsunuz.

PARKTA AĞAÇ EVLER
İşte size şehirden güzel bir alternatif daha... Transilvanya'nın dört bir tarafından getirilmiş tarihi ev örnekleri bu geniş arazili Etnoğrafya Parkı'nda bir araya toplanmış. Hepsi ağaç işçiliğinin muazzam örnekleri, hepsi orijinal... Sadece ağaç kullanılarak yapılmış tarihi evler, çamaşırhaneler, kiliseler... Her evin içi ayrı bir tarih barındırıyor. Çekeceğiniz fotoğraflarla Instagram'da kişisel like rekorunuzu kırabilirsiniz. Bu arada parktaki personel son derece yardımsever ve nazik. Gezintiniz boyunca size sıkmadan eşlik ediyor ve evlerle ilgili hoş anekdotlar anlatıyorlar. Yeşillikler içindeki bu gezintiyi özellikle çocuklu turistlere tavsiye ederiz. Gezerken ağaçların dallarından mevsimine göre kiraz, erik kopartıp ağzınıza atmak da küçük bir bonus olacak.

350 bin genç Cluj'da buluşacak
Şehirde sanat etkinliklerine, konser ve festivallere çok önem veriliyor. Tüm yıla yayılan etkinlikler ülke genelinde de ilgi görüyor. Ancak özellikle gençlere yönelik olan festivallerin bir tanesinden bahsedeceksek, bu herhalde Untold Festivali olurdu. İlk olarak 2015'te yapılan festival daha ilk yılında Avrupa'nın en iyi büyük çaplı festivali ödülünü almış. Bu yıl 3-6 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Untold Festivali 350 bin müzikseveri ağırlamaya hazırlanıyor. Untold'u diğer festivallerden daha farklı kılan ise sosyal sorumluluk projeleriyle dünya çapında birçok ödüle sahip olması. Efsanevi Drakula'ya atıf yapılarak hayata geçirilen "Kan ile öde" kampanyası ile katılımcıların festival biletlerini kendi bağışladıkları kan ile elde etmeleri sağlanmış. Untold sayesinde toplamda 7 bin ünite kan bağışı yapılmış. Bu dünyadaki en başarılı sosyal sorumluluk projelerinden birisi.

Yerin 170 metre dibi
Dünyada mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Turda Tuz Madeni. Yerin 170 metre derinine iniyorsunuz. Ürpertici bir ortam. Duvarları tuzlarla kaplı, girişi en tepenizde olan dev bir mağara... Ve bu madenin zemininde kurulu bir çocuk parkı, dev bir dönme dolap, masa tenisi masaları, yeraltı gölünde yapılan tekne turları... Hava buz gibi. Ama 2 milyon turistin ziyaret ettiği bu masalsı ortam çocuklu ailelerin uğrak noktalarından.

Nasıl gidilir?
Şehrin dünya ile bağlantısını sağlayan ve yıllık 2.5 milyon yolcu tarafından kullanılan Avram Iancu Uluslararası Havalimanı'ndan Avrupa'nın birçok şehrine direkt seferlerle ulaşmak mümkün. 1 Eylül 2016'dan itibaren Türk Hava Yolları da İstanbul'dan Cluj'a tarifeli seferler düzenlemeye başlamış. İstanbul'dan 1 saat 20 dakikalık uçuş süresi ile bu fantastik ve tam olarak keşfedilmemiş coğrafyaya ulaşmanız mümkün.

HAKAN TURPÇU
BİZE ULAŞIN