Doğal yaşam parkı: Munzur

Doğal yaşam parkı: Munzur

Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olma özelliğine sahip “Munzur Vadisi Milli Parkı”, Tunceli kent merkezine 8 Km uzaklıktan başlayarak, vadi boyunca Munzur Dağları’na kadar uzanıyor

  • Turizm
  • Cuma 22.07.2017
Tunceli-Ovacık boyunca uzanan Munzur Vadisin'de, 42 bin hektarlık alan 1971 yılında milli park kapsamına alındı. Türkiye'nin en büyük milli parklarından biri olma özelliğine sahip Munzur Vadisi Milli Park'ı, Tunceli kent merkezine 8 km uzaklıktan başlayarak, vadi boyunca Munzur Dağları'na kadar uzanıyor. Milli parkın kuzeyinde, 2000-3000 metreye varan zirvelerde bulunan krater gölleri, Ovacık düzlüğünde kaynamakta olan gözeler ve kanyonlar ile vadi boyunca dökülen şelaleler parkın doğal değerlerini zenginleştirirken milli park statüsü almasında önemli rol oynuyor. Parkın her yerinden eşsiz doğal görünümü ve tüm yabani yaşam rahatlıkla izlenebiliyor. Bu özelliklerinden dolayı Munzur Vadisi doğa sporları, etkinlikler ve doğa araştırmaları için büyük bir turizm potansiyeline sahip.

DOĞAL BİR YOLCULUK
Tunceli-Ovacık bölgesinde sert karasal iklim etkili olduğundan, milli parkı görmek için en uygun zaman haziran ve eylül arası dönemdir. Milli Park'ta bulunan doğal alanlarda kamp kurulabilir, piknik, balıkçılık ve doğa yürüyüşleri gibi günübirlik etkinlikler yapılabilir. Tüm bunların yanı sıra rafting, dağcılık gibi doğa sporları yapmak da seçenekler arasında bulunuyor. Milli parka ulaşım, Tunceli Otogarı'ndan kalkan dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Dolmuşlarla 65 kilometre uzaklıkta bulunan Ovacık ilçesine ulaşılabilir . Yolculuk biraz uzun görünse de Tunceli-Ovacık karayolunda Munzur suyuyla birlikte doğayla iç içe bir yolculuk yapma imkânı bulabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN