Türkiye’nin en büyük kanyonu: Ulubey

Türkiye’nin en büyük kanyonu: Ulubey

  • Turizm
  • Cuma 22.07.2017
Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise en uzun ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesinde yer alıyor. Amerika'da bulunan Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak kabul edilen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana ve birçok yan kanyonun birleşmesinden oluşuyor.
Banaz Çayı'nda sal sporları, kayalıklarda tırmanış ve kanyon boyunca balonla gezinti yapma imkânları sunuluyor. Turizm faaliyetlerini geliştirmeye çalışan Uşak halkı, Ulubey Kanyonları'nın ününü ve tanınırlığını artırmak amacıyla 2006'dan bu yana Ulubey Kanyon Kültür ve Turizm Festivali düzenlenmeye başlandı. Ulubey Festivali, her yıl yaz aylarında belirli bir hafta sonunda düzenleniyor.
Kanyona toprak yollardan güçlü arazi araçlarıyla ulaşabilir, ayrıca belirlenen bir güzergâh boyunca grup halinde yürüyerek kanyona inebilirsiniz.
Ulubey, Uşak şehir merkezine 29 km mesafede bulunurken gün boyunca toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabiliyor. Uşak merkezde otel ve pansiyonlarda konaklayabilir, kanyon etrafındaki tepelerde çadır kurabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN