Binbir renkler ülkesi Sri Lanka

Binbir renkler ülkesi Sri Lanka

Güney Asya’da bir ada ülkesi olan Sri Lanka, egzotik güzelliklerinin yanısıra ilginç gelenek ve görenekleri, doğası, insanı ve kültürüyle de çok etkileyici bir ülke

Sri Lanka'ya gitmek için Dubai, Doha, Abu Dabi ve Maldivler aktarmalı olarak başkent Kolombo'ya uçmak gerekiyor. Kolombo'daki Bandaranayake Uluslararası Havalimanı'na uçak yolculuğu yaklaşık 10 saat sürüyor. Başkent, ülkenin aynı zamanda idari merkezi konumunda. Modern binalar ve büyük şirketlerin çoğu bu şehirde bulunuyor. Eski adı Seylan olan Sri Lanka; 18. yüzyıl sonlarında Hollanda, sonrasında Portekiz ve en son olarak da 1976'da İngiliz sömürgesi olmuş, nihayet 1948 yılında bağımsızlığını kazanmış. Hindistan'ın güneyinde gözyaşı şeklinde büyük bir ada üzerine kurulu ve yüzölçümü de 65 bin 610 kilometrekare. 20 milyon kişinin yaşadığı ülkede Sinhalaca, Tamilce ve İngilizce konuşuluyor. Budizm'in doğduğu ve dünyaya yayıldığı yer olarak bilinen Sri Lanka'da halkın yüzde 70'i Budist, yüzde 15'i Hindu, yüzde 8'i Hıristiyan ve yüzde 7'si de Müslüman. Tekstil, çay, baharat, değerli ve yarı değerli taşlarıyla ünlü bu ülkenin ekonomisi genel olarak tarıma bağlı. Halkın başlıca geçim kaynağını çay, kauçuk ve Hindistan cevizi oluşturuyor. Dünyanın üçüncü büyük çay ihracatçısı olan Sri Lanka'nın diğer önemli tarım ürünü ise pirinç. Tropik iklime sahip olan adada ortalama sıcaklık tüm yıl 27-31 derece arasında değişiyor. Ülkenin hemen hemen her yeri tropik ormanlarla çevrili. Sri Lanka genelinde ipek çok ünlü. Ülkenin her köşesinde ipek üretim fabrikaları ve mağazaları ile karşılaşabilirsiniz. Mağazalarda sadece satış yapılmıyor aynı zamanda buraya gelen turistlere ipekle ilgili detaylı bilgiler de veriliyor. İpekten yapılmış neler yok ki? Kravatlar, desen desen eşarplar, kumaşlar... Fiyatları da makul. Başkent Kolombo'da Saat Kulesi, Parlamento Binası, York Caddesi, Chattam Caddesi ve Galle Yolu bir solukta gezilebilecek mekanlardan. Sri Lanka'da halk sokaklarda genelde rengarenk yerel giysilerle dolaşıyor. Kadınlar uzun bir kumaştan oluşan ve tüm vücuda sarılan sari, erkekler ise nispeten daha kısa kumaştan oluşan bir tür etek olan saron giyiyor.

Kaya üzerinde saray
Görülmesi gereken yerlerden biri de Sigiriya. Bu antik taştan kale ve saray harabesinde bizi zorlu bir yolculuk bekliyor. 200 metre yüksekliğinde kaya üzerine yapılmış saraya tırmanmamız gerekiyor. Sigiraya, buraya gelenlerin en çok merak ettiği, Dünyanın 7 Harikası'na aday gösterilmiş, hem coğrafi yapısı hem de arkeolojik değeri açısından etkileyici bir yer. Sigiraya aslında çok eski bir volkanın patlaması ile çıkan magma tabakasının sertleşmiş hali. Bu kaya zamanla aşınmış, yumuşak yapısından dolayı da üzerine oyma mağaralar yapılmış. Önemli bir Budizm merkezi olan bu taştan kale ve saray harabesinde, antik kraliyet kalesinin kalıntıları da bulunuyor. Havanın sıcak ve merdivenlerin dik olması tırmanmamızı biraz zorlasa da zirvedeki güzel görüntüyü görmek için diğer turistler gibi biz de pes etmiyoruz. Kayanın en tepesinde mağara duvarına çizilmiş resimler bir dönemin en iyi tanığı.

Tek fil yetimhanesi
Rambukkana'daki Pinnawala Fil Yetimhanesi görülmesi gereken yerlerden. Bu yetimhanede yalnız kalmış, mayın patlaması veya farklı nedenlerden yaralanan, hastalanan fillere bakılıyor. 1975'te beş fille başlayan serüven, 2014'te 80 file ulaşmış. Yetimhanedeki bebek filler süt ve meyve ile beslenirken, yetişkin bir fil günde 50 kilogram ot, ince dal, yaprak ve meyve yiyip, yaklaşık 200 litre su içiyor. Filler, yetimhaneye 400 metre uzaklıktaki Maha Oya Nehri'ne su içmeleri ve banyo yapmaları için götürülürken, turist grupları da fillerin bu faaliyetini izliyor.

Kazık üstünde balık avı
Sri Lanka yerlilerinin yüzyıllardır aynı yöntemle gerçekleştirdikleri balık avı mutlaka görülmeli. Yerliler denizin içine çaktıkları beş metre yüksekliğindeki kazıkların üstüne çıkıp günlerini balık avlamakla geçiriyor. Bölgeye gelen turistler hayatlarında görmedikleri bu ilginç yöntemi görüntüleyince yerliler çekilen her kare için para istiyor. Turistlerden para alan köylüler bol bol poz veriyor.

Karşınıza papağa çıkabilir
Sri Lanka, renkli doğal yaşamı ile biliniyor. Bu ada ülkesinde çok farklı hayvan türleri var. Örneğin 436 farklı kuş türü yaşıyor. Bu kuşlardan 26'sı sadece Sri Lanka'ya özgü. Yolda yürürken her an karşınıza bir tavuskuşu ya da papağan çıkabilir. Ülkede 23 farklı doğal park mevcut.

Görkemli Dambulla
Kolombo'ya 172 km mesafede yer alan Dambulla, ülkenin en iyi korunmuş mağara tapınağı olarak biliniyor. Kral Valagamba'nın 14 yıllık sürgün hayatını geçirdiği tapınak 1991 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmış. Mağaralardaki büyüklü, küçüklü heykellerin sayısı 150'yi bulurken, duvarları kaplayan çoğu 19. yüzyıldan kalma freskolar büyük ilgi çekiyor. Buda'nın hayatından ve Sinhali halkının tarihinden önemli anların resmedildiği bu freskoların pek çoğu öylesine canlı ve parlak ki sanki birkaç hafta önce tamamlanmış gibi duruyor. Güneşin tepede parladığı sıcak bir günde, mağaraların serin ve loş ortamı sizi uzun uzun içerde kalıp, gözlerinizi bu görsel hazine ile şenlendirmeye davet ediyor.

Uçsuz bucaksız çay bahçelere
Nuwara Eliya şehrindeki çay bahçelerini görüntülemek için çıktığımız yolculukta yeşilin tüm tonlarını, tropikal ağaçların arasındaki inanılmaz manzaraları hayranlıkla seyrediyoruz. Nuwara Eliya dünyanın en güzel çaylarının yetiştiği yer. Burada çok sayıda çay ekim alanı ve fabrikası var. Çay fabrikaları burada turizme açılmış. Turistlere rehberler eşliğinde fabrikalar gezdiriliyor, çay ikramı yapılıyor ve üretimin her aşaması anlatılıyor. Sri Lanka'yı çayla ilk kez 1867'de İskoç James Taylor tanıştırmış. İlk fabrika Kandy şehrinde 52 hektarlık alan üzerinde 1871'de açılmış.
BİZE ULAŞIN