Leros ve Kalimnos’a yelken açıyoruz

Sizi bu yıl dördüncüsü düzenlenen Mavi Rally ile keyifli bir Yunan Adaları seyrine davet ediyoruz. Pruvamızda, her ikisi de sakin ve dingin Leros ile Kalimnos adaları var

Leros ve Kalimnos’a yelken açıyoruz
Hem işim hem de merakım gereği tekneyle mavi turu birçok kez deneyimlemiş şanslı insanlardanım...
Size ise son deniz maceramı anlatacağım.
Son deniz maceram bir ralliydi. Ralliyi kısaca teknelerin belli bir rotada ve program dahilinde toplu seyri olarak açıklayabiliriz.
Amaç çok net: Hep birlikte eğlenmek, keyifli vakit geçirmek, birlikte güven içinde seyir yapmak.
Katıldığımız rallinin ismiyse Mavi Rally. Yani Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü (TAYK) tarafından TurkishBank sponsorluğunda Tezmarin ve Naviga katkılarıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen ralli.
Teknemizin adıysa Dolphin. Rotamız da DMarin Turgutreis'ten çıktıktan sonra Kalimnos ve Leros adaları. Beş günlük ralli boyunca beş ayrı noktada konakladık. 25 tekne, 31 Temmuz sabahı kahvaltının ardından beşerli gruplar halinde yola çıktık. Ve öğle saatlerinde ilk durağımız olan Kalimnos Adası'nın Polionisos Köyü'ne vardık.
Dik dağların arasına sıkışmış bu minicik köy, küçücük plajı ve iki adet tavernasıyla misafirlerini kucaklıyor. Eğer turistlerden kaçıp sakin sakin denizin tadını çıkarmak isterseniz dağlardan kıvrıla kıvrıla inen yolla da köye inebilirsiniz. Son derece korunaklı olan koy, tahmin edeceğiniz şekilde bizim rallinin 25 teknesiyle doldu. İlk günün akşamında organizasyon ekibi tarafından ayarlanan yemeğe dahil olduk. Yemek için köyün iki restoranından biri olan Taverna Kalodinis'i tercih ettik. Ertesi sabah ise yepyeni rotamıza doğru yola çıktık.

ULAŞIM KÜÇÜK BOTLARLA
Sabah 10.30'da Leros Adası'na doğru dümen kırdık. Pruvamızda (Bir teknenin ön tarafından ileri istikameti) önce Yunanistan'a giriş işlemlerimizi yaptıracağımız Agia Marina vardı.
Ardından o gün konaklayacağımız Xirokampos köyüne doğru yola çıktık. Öğle saatlerinde hedefimize vardığımızda yine son derece ıssız ve sakin bir köy karşıladı bizi. Böyle kalabalık bir tekne grubu halinde seyahat etmenin çok güzel avantajları bulunuyor. Demir attıktan sonra kimi öğle uykusuna yatıyor kimileri de bir teknede toplanıp müziğin ve yemeğin tadını çıkarıyor.
Yemek saati yaklaşınca tekneler arasındaki yardımlaşma tek bir şekilde ortaya çıkıyor. Botu olanlar, olmayanları karaya çıkmakta yardımcı oluyor. Leros Adası'nın en güney noktasında bulunan Xirokampos, Laki'ye sadece üç kilometre uzaklıkta. Laki'den bu şirin köye gün boyu çalışan küçük botlarla ulaşım sağlanabiliyor. Yine turistlerden uzak, tüm sakinliğiyle bizim dışımızda birkaç misafirini ve köylü çocukları ağırlıyor masmavi plaj. Üstelik denilene göre adanın en güzel plajlarından biri.
Üçüncü gün bu kez hedefimizde bir balıkçı köyü olan Pandeli var. 1.5 saatlik seyrin sonunda öncekilerin aksine daha yeşil, daha kalabalık, daha turistik bir köyle karşılaşıyoruz. Ağaçlarla süslü kayalıkların üzerine serilen merdiveni tırmanınca serinlemek için önce Cafe Del Mar'a kuruluyoruz. Kayaların tepesindeki kafe bize, bir Yunan adasından çok Fransız Rivierası'nda gibi hissettiriyor.

DEV YEL DEĞİRMENLERİ VE KALE
Köyün daracık sokaklarını gezerken karşımıza kocaman yel değirmenleri çıkıyor. Daha yukarıda da Pandeli Kalesi... Adanın deneyimlileri 360 derece manzaraya sahip kaleye çıkılmasını tavsiye ediyor. Öğle yemeği için köyün en meşhur restoranlarından biri olan Zorba'yı tercih ediyoruz.
Bu günün sonunda gece konaklamamızı daha sakin bir köy olan Alinda'da yaptık. Pandeli'ye göre daha az turistik olan Alinda, kordon boyunca sıralanan birbirinden güzel evlerin olduğu, Polionisos ve Xirokampos'a göre biraz daha büyük bir köy. Evlerin arası kafeler, restoranlar ve marketlerle dolu. Akşamüstü yürüyüşü için son derece keyifli bir parkur.
Sabah teknede kahvaltımızı yapar yapmaz yine Kalimnos Adası'na doğru yelken açtık. Yorucu olmayan ve kısa bir seyrin ardından adanın en kuzeyindeki Emborios Köyü'ne vardık ve hiçbir sorun yaşamadan tonozumuza bağladık.Yine küçücük bir köy... Sahil boyunca devam eden plajın arkası taverna ve kafelerle dolu. Adanın en büyük şehri Pothia'dan 24 kilometre uzaklıktaki Emborios aynı zamanda otomobil yolunun da en sonundaki köy.
Beş günlük ralliyi Kalimnos'un en büyük şehri olan Pothia'da noktaladık. Yunanistan'dan çıkış işlemlerimizi gerçekleştireceğimiz yer de burası. Çıkış işlemlerini yaptıktan sonra bol bol vaktimiz kaldı.
Herkes Pothia'nın daracık sokaklarına dağıldı.
Aslında Bodrum'a Kos kadar yakın olan Kalimnos, diğerlerine göre daha sakin ve mütevazi bir ada. Diğer adalara göre daha fakir olduğu söylenen ada halkının en büyük geçim kaynaklarından biri sünger avcılığı. Pothia'da da her yerde süngerci dükkanlarıyla karşılaşıyorsunuz.
BİZE ULAŞIN