Okyanusla iç içe

Seattle, Amerika’nın kuzey batısında, Kanada sınırında yer alıyor. Zümrüt Kent olarak da bilinen bu güzel şehir huzurlu parkları, balıkçıları ve geleneksel pazarlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden...

Okyanusla iç içe
Seattle, kuzeybatıda, Pasifik Okyanusu kıyısında yer almasına karşın ılıman bir iklime sahip. Yazları bunaltmıyor, kışın dondurmuyor. Okyanusun girintileri, gölleri ve dağlarıyla tabiat tutkunları için vazgeçilmez bir rota. Kenttekiler suyla iç içe yaşıyor. Deniz aracı sayısı, otomobilden fazla. Yılın her döneminde göllerde yelken ve kano başta olmak üzere su sporları yapanları görmek mümkün. Seattle'ın toplam nüfus dört milyondan biraz fazla. Ancak geniş bir coğrafyaya yayıldığından şehir merkezinde yaşayanların sayısı 700 bin civarında. Yeşillikler içindeki şehirde kişi başına düşen yeşil alan New York'un 2,5 katı. Kanada sınırının ötesindeki komşusu Vancouver'a çok benziyor. Zaten iki şehrin insanları, arada sınır yokmuşcasına yaşıyor.

DÜNYA DEVLERİ BURADA
İlk bakışta düz bir bir alan üzerine kurulduğu izlenimini veren Seattle'ı adımladıkça aslında hiç de düz olmadığını, çok sayıda yokuşlarıyla engebeli bir arazi üzerine yayıldığını fark ediyorsunuz. Bu yönüyle San Francisco'yu andırıyor. Şehirde sabah ve akşam yoğunluğunu saymazsanız ciddi bir trafik problemi yok. Birçok Amerikan şehrinin aksine burada çok canlı bir yaşam var. 50 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing'in Renton ve Everett tesisleri bu şehirde bulunuyor. Yine bir başka dünya devi Microsoft'un merkezi de burada. Microsoft sayesinde Seattle, bilişim teknolojisi altyapısı konusunda dünyada lider kentlerden birisi haline gelmiş. Her yerde, şehir içi otobüslerde bile kablosuz internet var. Seattle, dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks'ın merkezine de ev sahipliği yapıyor.

KÖRFEZ GEZİSİ
184 metre yüksekliğindeki Uzay Çivisi şehrin sembolü olmuş. Tepedeki lüks döner restoranda gün batımı manzarasını izlemek doyumsuz oluyor. Yanı başındaki Experience Music Project, işadamı Paul Allen'ın kurduğu bir müzik tarihi müzesi. Kentin rıhtımından farklı zevklere hitap eden gemi turları hareket ediyor. İster körfezi dolaşın, ister gece, şehir ışıkları altında akşam yemeği yiyin. Körfezi dolaşan gemi turuna katılırsanız şehrin silüetinde en çok gökdelenler dikkatinizi çekecek. Kent merkezinde dolaşırken burnunuza garip bir koku gelir ve o kokuyu takip ederseniz sizi Çin mahallesine götürür. Tıpkı Kanada şehirlerinde olduğu gibi burada da çok sayıda Uzakdoğulu yaşıyor. Chinatown'da Seattle'daki Çin kültürüne özgü alışkanlıkları ve yaşam şekillerini görmek mümkün.

En renkli pazar
Daimi pazar yeri Pike Market'taki deniz ürünleri, çiçekler, meyve ve sebzeler tam bir renk cümbüşü oluşturuyor. Şehre gelenlerin ilk uğrak yeri olan pazar, ziyaretçilerini küçük bronz bir domuz heykeli ile karşılıyor. Buradaki balıkçılar birbirinden renkli şovlar yapıyor, iri iri balıkları turistlerin üzerine atıyor, balıklar hakkında ilginç bilgiler aktarıyor. Rus, Hint dahil her çeşit mutfağa ait restoranlar okyanus manzaralı servis sunuyor. Tablo ve el ürünleri satan tezgahlar da Pike Market'ta sürekli bir festival atmosferi yaratıyor.

Cheesecake sever misiniz?
Bu şehirde tatlı özellikle de cheesecake sevenler için mükemmel bir adres var: The Cheesecake Factory. Ne zaman gitseniz bir yoğunlukla karşılaşıyorsunuz ve sıra beklemek durumunda kalıyorsunuz. Cheesecake'in onlarca çeşidi vitrinleri süslüyor.

BİZE ULAŞIN