Popüler ama huzurlu Akyaka

Gözlerden uzak küçük bir balıkçı kasabası olan Akyaka, son yıllarda en gözde tatil beldelerinden biri haline geldi. Muğla’ya bağlı bu güzel turizm merkezinde doğayla iç içe huzurlu günler geçireceğiniz kesin

Popüler ama huzurlu Akyaka
Çeşme, Bodrum, Mikonos hep kalabalık. Ben de arkadaşlarımla birlikte en az onlar kadar popüler olan ama o kadar da kalabalık olmayan Akyaka'yı tercih ediyorum. Muğla'ya bağlı bu küçük tatil beldesine gitmek için Dalaman'a uçabilirsiniz. Beldeye ulaşım taksi ya da Marmaris'e giden servislerle sağlanıyor. Yaklaşık iki saat süren bir yolculukla Akyaka'ya varıyorsunuz. Bu yaz Instagram'da en çok paylaşılan rotalardan biri haline gelen Akyaka aslında eski bir balıkçı kasabası. Her geçen gün popülerleşmesinin de etkisiyle Akyaka'da pansiyonculuk ve özellikle apart otel seçeneği çok fazla. Büyük oteller yok denecek kadar az. Sizlere tavsiyem Akyaka'ya gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız. Aksi takdirde kalacak yer bulmada sıkıntı çekebilirsiniz.

MAVİ BAYRAKLI PLAJ
Odamıza yerleşip biraz dinledikten sonra yeşil ve mavinin buluştuğu muhteşem doğanın tadını çıkarmaya başlıyoruz. İlk durağımız Muğla'nın Mavi Bayrak ve çevre ödülüne sahip olan 100 plajından bir tanesi olan Akyaka Plajı. Biraz kalabalık. Sığ bir denize sahip olduğundan çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Plajda gürültü yok denecek kadar az. Gökyüzü ise renk renk paraşütlerle kaplı. Akyaka'nın meşhur olmasında büyük katkısı olan Azmak Nehri, beldenin sahip olduğu zenginliklerden bir diğeri. Şifalı suyu ve serinliği ile hem yerli hem yabancı turistin akınına uğruyor. Harika bir manzaraya sahip olan Azmak Nehri'nin kıyısında kafeler ve lokantalar bulunuyor. Nehirde günün her saatinde 10 TL karşılığında tekne turları düzenleniyor.

KITESURF YAPILIYOR
Akyaka, yaz boyunca sürekli esen rüzgarı sayesinde Türkiye'nin en iyi kitesurf yapılan noktalarından biri. Akçapınar sahili, kitesurf tutkunlarının uğrak yeri. Denemek isterseniz her seviyeye uygun dersler veriliyor. Akyaka doğal güzelliklerinin yanı sıra ahşap mimari tarzında yapılmış evleriyle de meşhur. Beldedeki evlerin birçoğu etrafı çiçeklerle donatılmış güzel bir bahçeye sahip. Uluslararası Yavaş Kentler Birliği'ne üye olan Akyakada'da akşamlar sakin geçiyor. Akşamları sahile hediyelik eşya satan tezgahlar kuruluyor. Gece hayatına meraklıysanız, bu beldenin bunun için doğru adres olmadığını söylemekte fayda var. Saat 24.00'ten sonra yüksek seste müzik yayını yapılması yasak.

KANO TURLARINI DENEMEYE DEĞER
Akyaka'nın Akçapınar köyünde gerçekleştirilen kano turları denemeye değer. Sazlıkların ve ağaç dallarının arasından süzülüp doğanın güzelliklerine tanık olabilirsiniz. Kano gezisi yaklaşık iki saat sürüyor. Ben kano gezisi yaparken talihsiz bir kaza geçirdim. Kanoların yanlışlıkla birbirine çarpması sonucu tüm ekiple birlikte kendimi nehrin buz gibi sularında buldum. Fotoğraf makinem de suya düştü. Makinemle çektiğim son kareler bunlar... Ama siz siz olun kano turlarında dikkatli olmaya özen gösterin. Kanolar arasındaki şakalaşmalar nedeniyle nehre düşebilir, kıymetli eşyalarınızı kaybedebilirsiniz... Bunu dikkate alarak olabildiğince az eşyayla kanoya binmekte fayda var. Ama yine de kano geziniz bittikten sonra meşhur Akçapınar tostçusunda ayran içip tost yemeyi unutmayın.

BİZE ULAŞIN