Zor olsa da bu köprülerde yürümeye değer

Öyle yaya köprüleri var ki kimi dağın zirvesinde, kimi binlerce yükseklikteki kanyonun üzerinde... Sadece halatla coşkulu nehirlerin iki yakasını birbirine bağlayan da var... Ama binlerce turisti de kendisine çekiyor... Bu köprüler eşsiz masalsı manzaralar vaat ediyor

Zor olsa da bu köprülerde yürümeye değer
Bazı yaya köprüleri var ki, üzerinde yürümek cesaret ister. Yüksekliğiyle, zor doğa şartlarıyla ya da tasarımıyla ilk etapta ürkütebilir. Bunlara rağmen hayatta bir kez şahit olabileceğiniz bir tablo gibi güzellik ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Biraz cesaret sahibiyseniz bu köprülerin üzerinden geçmeye değer, çünkü size sunduğu manzaralar sadece masallarda olabilecek türden... Böyle olunca sıradan halatlı bir köprü bile yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor... Son teknolojiyle yapılan yaya köprüleri ise tam bir eğlence merkezi artık. Manzaranın yanında çeşitli aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. O nedenle turların önemli durakları arasında artık köprüler de var. İşte cesaret ve güzelliği barından o köprüler...

CAPILANO SUSPENSION KÖPRÜSÜ (KANADA)
Kuzey Vancouver'daki köprü Capilona Nehri üzerinde yağmur ormanları ile bin bir çeşit yeşilliğin arasında salınarak yedi asma köprüden oluşuyor. Köprüde yürümek size adeta sincap gözü perspektifi sunuyor.

HUSSAIN HANGAY KÖPRÜSÜ (PA KİSTAN)
Gilgit-Baltistan bölgesindeki iki bin 600 metre yükseklikteki Hüseyni kasabasında halat bir köprü. Hunza Nehri'nin iki yakasını birleştiriyor. Nehri birleştiren tek yol için kullanılıyor. Üzerinde dengede durmak ve yürümek büyük bir beceri istiyor. Ancak Himalayalar'ın bir bölümü olan Karakurum Dağları'nın enfes manzarasını sunuyor

SKYBRIDGE (RUSYA)
Soçi'deki bu köprü Krasnaya Polyana Vadisi üzerinde. 500 metre yükseklikte. Bu köprüde etkinlikler de yapılıyor. Dünyanın en hızlı teleferiğine binmek ya da bungee jumping yapmak gibi. Sunduğu yeşillik manzarası hem göze hem ruha iyi geliyor.

Q'ESWACHAKA KÖPRÜSÜ (PERU)
İnkalar, And Dağları'nda geniş bir patika ve el yapımı köprü sistemine sahip bir uygarlıktı. Sap ve çimden yapılan bu köprülerin birçoğu yok olmuş olsa da birkaç tanesi varlığını hâlâ sürdürüyor. Bu köprülerden birisi de Q'eswachaka Köprüsü. Cuzco'ya 100 kilometre uzaklıktaki bu köprü, civarda yaşayan halk tarafından korunarak kayıp İnka uygarlığının 500 yıl öncesindeki çime dayalı teknolojisiyle her sene yeni baştan yapılıyor.

AIGUILLEDEMIDI KÖPRÜSÜ (FRANSA)
Cenevre'nin bir dağ kasabasındaki yüksek ve sivri Aiguille du Midi dağının zirvesinde bulunuyor bu istisna köprü. O yükseklikteki teleferikle bağlantı sağlıyor. 1955'te yapılmış. Nasıl inşa edildiğine bugün bile hâlâ şaşırılıyor. Sivri dağın zirvesinde denizden dört bin metre yükseklikte yürümek sizce de cesaret gerektirmez mi?

CAMINITO DEL REY (İSPANYA
İspanya'nın güneyinde Malaga'daki dağ yolu dünyanın en tehlikeli yolu olarak kabul ediliyor. El Chorro Vadisi'ndeki Guadalhorce Nehri üzerinden geçen köprü ise tam anlamıyla baş döndürücü.

CARRICK -A-REDE KÖPRÜSÜ (KUZEY İRLANDA
Uzunluğu 20 metre olsa da yerleşimin olmadığı Carrick adasına ulaşımı sağlıyor. Köprü, her geçen yıl artan turistin akınına uğradığı için güçlendirilmiş. Çünkü kara, deniz ve sonsuzluğa doyabileceğiniz bir deneyim sunuyor.

BÜYÜK KANYON KÖPRÜSÜ (ABD)
Bu köprü de seyirlik. Arizona eyaletindeki nal şeklindeki köprü 1100 metre yükseklikte. Yükseklik korkunuz olsa da tabanı şeffaf olan köprü kızıl ve kahvenin tüm tonlarına sahip kanyon manzarasıyla korkunuzu unutturuyor. Bir tabloyu andıran manzarasıyla turistlerin ilgisi çok fazla bu köprüye.

AVRUPA KÖPRÜSÜ (İSVİÇRE)
Yaklaşık 500 metre uzunluğuyla dünyadaki en uzun asma köprü özelliğini taşıyor Avrupa Köprüsü. Zermatt kasabasındaki köprü, kayak merkezleri arasında uzanan İsviçre'nin en derin vadisi üzerinde. Karlı dağlar ile yemyeşil ormanların arasında doğa yürüyüşçülerinin vazgeçilmez rotaları arasında.

SHAHARAH KÖPRÜSÜ (YEMEN)
Jabal Shahara'nın tepesindeki tarihi bir köyde bulunuyor köprü. Dağların zirvesindeki köprü eskiden şehirleri birleştirmek için inşa edilmiş. Tarihi kent de köprü gibi turistlerin gözbebeği

OJUELA KÖPRÜSÜ (MEKSİKA)
Ojuela madeninin bulunduğu Meksika'nın Durango şehrindeki asma köprü 1800'lü yılların sonunda açılmış. Kentte artık madencilik yapılmadığı için kasaba hayalete dönüşmüş. Ama Ojuela Köprüsü hala kullanıldığı için bölgenin tek hareketli oktası.

ZHANGJİAJİE CAM KÖPRÜ (ÇİN)
Hunan eyaletinin Zhangjiajie Büyük- Kanyon bölgesinde iki kayalığı birleştiren köprü dünyanın en yüksek cam tabanlı köprüsü. 300 m yükseklikteki köprünün cam tabanından aşağıya bakmak cesaret gerektirse de eşsiz bir deneyim yaşatıyor
BİZE ULAŞIN