Hazırlanın! İstikamet, şehir şehir havalı semtler...

Sıradan bir yerde vakit öldürmeyi çoğumuz istemeyiz. Hep gezdiğimiz yerin bir özelliği, farklılığı olmasını bekleriz. Neyse, panik yok! Çünkü birçok şehirde bu bahsettiğimiz kendi dokusu olan semtlerden bolca bulunmakta, hangisine gideceğinize siz karar verin

Hazırlanın! İstikamet, şehir şehir havalı semtler...
Yaşadığınız, çalıştığınız, sürekli gittiğiniz çevreye dönüp bir bakın, sizce ne kadar havalı? Yanlış anlamayın, lüks demedim, havalı, karizmatik ya da eloğlunun deyimiyle 'cool' olanı kastediyorum. Tabii ki çoğumuz yaşadığımız, zaman geçirdiğimiz yerleri, mekanları seviyoruz ama oraları sevmemiz orayı yeterince havalı yapıyor mu? Bilinmez, çok da önemli değil aslında... Ama şu da bilinmeli ki dünyada ve ülkemizde kendi karakteri, dokusu, bir bakıma kuralları ve aurası olan o kadar çok yer, semt, mahalle yahut bölge var ki etkilenmemek de mümkün değil... Böylesi yerleri keşfetmeyi sevenler, içindeki gezgin ruhunu dizginleyemeyenler, popüler bir seyahat destinasyonuna gittiği zaman merkezi ve turistik bölgelerin haricinde kıyıda köşede kalmış sakin mekanlara da uğramak isteyenler için bu liste kıymetli bir hazine niteliğinde... Yolu bu ülkelere, bu şehirlere düşenler bu semtlere de uğramadan geçmesin diyelim ve sizi keşfe bırakalım.

Botafogo, Rio de Janeiro, Brezilya
Botafogo, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yer alan bir "bairro". Bairro, Portekizce semt demek. Botafogo da daha çok orta üst sınıfın yaşadığı az da olsa ticaretin yapıldığı eşsiz manzaralara sahip bir yerleşim alanı. Botafogo futbol takımının bölge insanıyla yakaladığı birlik de bölgenin karizmasına karizma katıyor

Borgo San Freidano, Floransa, İtalya
Arno Nehri'nin karşı yakasında yer alan San Freidano bölgesi, Floransa'nın şehir merkezinden ve popüler turist destinasyonlarından bir nebze olsun uzakta konumlanıyor. Nehrin karşı yakasında boylu boyunca yapılacak bir yürüyüş bile San Freidano'ya gelmek için yeterli bir sebepken civardaki kafe ve barların deyim yerindeyse 'cool'luğu da göz kamaştırıyor.

Seongsu-dong, Seul, Güney Kore
Seongsu-dong Güney Kore'nin Williamsburg'u yahut Brooklyn'i. Son zamanların en trend bölgelerinden biri olan Seongsu-dong'da nezih bir muhitte aradığınız her özellik mevcut. Büyüleyici Seul Parkı'ndan yeni nesil kahve dükkânlarına değin uzanan Seul'un geniş yelpazeli bu alanı hem yaşayanlarına hem de ziyaretçilerine bolca huzur vadediyor.

The Triangle, Lizbon, Portekiz
Lizbon'daki The Triangle bölgesi, sokaklarında yarattığı duygu ve atmosferle yaratıcı bünyelere ve girişimcilere her türden ilhamı veriyor. Öyle ki burada Hello, Kristof ve Dear Breakfast gibi orijinal konseptlere sahip mekanlara rastlamak mümkün.

Sunset Park, Brooklyn, New York, ABD
Bir Brooklyn mahallesi olan Sunset Park'ta İtalyan, İrlandalı, Norveçli, Uzakdoğulu nüfusun ağırlığı ve kültürel esintileri fazlasıyla mevcut. Bölgeyi havalı yapan etmenlerin başında ise birçok galerinin, sanat evinin ve butiklerin sıralanması geliyor.

Moda, İstanbul, Türkiye
En havalı yerlerin listesi tutulur da oraya Moda girmez mi? Neler yapılmaz ki Moda'da? Barış Manço Müzesi gezilebilir, tramvayda tarih koklanabilir, Napoli usulü pizza yenebilir, trendy kafeler veya konsept mağazalar gezilebilir... Hiçbirini yapma isteğiniz yoksa da bu huzur dolu semtte soluklanıp güzel demli bir bardak çay içebilirsiniz.

Vesterbro, Kopenhag, Danimarka
Vesterbro aslında Kopenhag'ın şehir merkezinden çok da uzakta değil. Ancak bu kısa mesafelik uzaklaşma bile kafi miktarda sakinleşme ve huzura doyma isteğini karşılıyor. Bölgede yer alan restoranlarda hazırlanan usta işi kokteyller de Vesterbro'yu cazip hale getiriyor. Hepsinden de öte muhitin davetlilerine en büyük vaadi samimi bir ortam.

İş Körfezi, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Diğer yerlere göre İş Körfezi biraz daha az renkli, biraz daha az Hipster ama şehrin tam ortasında prestijli bir zaman geçirmek isteyenler için çok uygun bir yer. Korkmayın, herhangi bir konut projesinin reklamını okumuyorsunuz ve size bir şey satmak düşüncesinde de değiliz. Fakat İş Körfezi lüks kavramının vücut bulduğu havalı bölgelerden...
BİZE ULAŞIN