Dünya turizmi son 7 yılın en yüksek büyümesini kaydetti

Dünya turizmi, 2017'nin ilk yarısında, turist sayıları bakımından 2010 yılından bu yana görülen en iyi büyüme performansını gösterdi.

Dünya turizmi son 7 yılın en yüksek büyümesini kaydetti

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün (UNWTO) 1979 yılında İspanya'nın Torremolinos şehrinde düzenlediği toplantıda aldığı kararla 1980 yılından bu yana her yıl 27 Eylül "Dünya Turizm Günü" olarak kutlanıyor.

Gün kapsamında dünyada turizm bilincinin oluşturulup geliştirilmesi ve turizmin çevresel, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

BM Genel Kurulu, geçen yıl 2017'yi "Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Yılı" ilan ederek turizmin BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesindeki rolünü vurgulamıştı. Bu bağlamda turizmin ekonomik büyümeye, toplumsal uyuma, istihdama, yoksullukla mücadeleye, kaynakların etkin kulanımına, çevrenin ve kültürel mirasın korunmasına ve insanlar arasında karşılıklı anlayışın, barışın ve güvenliğin geliştirilmesine katkılarına dair mesajlar, yıl boyunca farklı platformlarda gündeme getirildi.

DÜNYA TURİZM BAROMETRESİ

UNWTO'nun üç ayda bir yayımladığı, uluslararası turist varışları, turizm gelirleri ve harcamalarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı "Dünya Turizm Barometresi" raporuna göre, dünya turizmi 2017'nin ilk yarısında, turist sayıları bakımından, 2010 yılından bu yana kaydedilen en yüksek büyüme performansını gösterdi.

Yılın ilk altı ayında dünya genelindeki turizm destinasyonları, yaklaşık 598 milyon turist ağırladı. Toplam turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 36 milyon arttı. Yüzde 6 artış, yarı yıl bazında 2010 yılından bu yana kaydedilen en güçlü büyüme performansı oldu.

Bölgeler bazında en fazla büyüme, yüzde 9 ile Ortadoğu'daki turizm destinasyonlarında görüldü. Ortadoğu'yu yüzde 8 büyümeyle Avrupa ve Afrika, yüzde 6 ile Asya-Pasifik ve yüzde 3 ile Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Karayipler bölgesi izledi.

Akdeniz kıyılarındaki destinasyonlar büyümeye öncülük etti. Turist sayıları, Akdeniz'e kıyısı olan Kuzey Afrika ülkelerinde yüzde 16, Güney Avrupa ülkelerinde yüzde 12 ve Ortadoğu ülkelerinde yüzde 9 arttı.

"TÜRKİYE BÖLGEDEKİ BÜYÜMEDE ETKİLİ ROL OYNADI"

Ortadoğu ülkelerinde kaydedilen artışta önceki yıl güvenliğe bağlı endişeler nedeniyle ziyaretçi sayıları azalan Türkiye, Mısır ve Tunus'ta görülen toparlanma büyük rol oynadı.

Raporda "Güney ve Akdeniz Avrupası'nda bulunan destinasyonlardan özellikle Türkiye, yüzde 24 artışla bölgedeki büyümede etkili rol oynadı. Türkiye, 2016'da güvenlik sebebiyle gösterdiği düşük profilin ardından hızlı bir büyüme gösterdi." ifadeleri yer aldı.

Öte yandan turist sayılarındaki büyümede kaynak pazarlardaki talep artışının etkili olduğunun altı çizildi. ABD, Kanada, Çin, Fransa, Güney Kore, İngiltere ve İspanya ülkelerdeki dış turizm harcamalarındaki istikrarlı artış devam ederken son yıllarda belirli ölçüde talep daralması yaşanan Brezilya ve Rusya Federasyonu'nda da güçlü bir toparlanma olduğu görüldü.

BİZE ULAŞIN