Kış güneşinin peşinde...

Küba 28, Marakeş 20 derece. Yok, ben Buenos Aires’e gitmek istiyorum diyorsanız sizi 25 derece sıcaklık bekliyor. İşte güneşi sevenlere özel rotalar...

Kış güneşinin peşinde...
Önümüzdeki günler güneşin peşine düşmek için ideal. Üstelik oteller, tatil köyleri yaza nazaran çok daha sakin ve huzurlu bir tatil vaat ediyor. Uçak biletleri de nisbeten daha ucuz. Ülkemizde Akdeniz sahilleri ve Kıbrıs tercihiniz olabilir. Ekim ayıyla birlikte muson yağmurlarını geride bırakan Uzak Doğu ülkelerine de gidebilirsiniz.

Kıbrıs
Binlerce yıllık tarihiyle çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'in ortasında adeta bir inci gibi. Medeniyetlerin ortasındaki bu adada, deniz sanki daha mavi, güneş daha sıcak. Adayı turist olarak keşfetmek için o kadar çok neden var ki... Tarihi, kültürel mirası, altın renkli sahilleri ve eğlence hayatı... Doğa da tüm çeşitliliği ve yeşilin tüm renkleriyle kendisini sunmuş adaya. Ayrıca birçok medeniyetin etkisinin görüldüğü zengin bir mutfağa da sahip.

Malta
Beş adadan oluşan, dünyanın en küçük ülkelerinden biri Malta. Ülkenin en büyük adası Malta, oldukça düz. Bu yüzden sokakları yürüyerek keşfetmek mümkün. St. Julian ve Sliema'da konforlu oteller bulunuyor. Valletta ise Ortaçağ dönemine dönmek için ideal. Sıcaklığın 20 derece civarında olduğu Malta'ya gitmişken deniz ürünlerini de tadın.

Marakeş
Güneşin tadını çıkarmak için bir kumsalda olmak gerekmiyor. Marakeş bu durumun en güzel örneği. Sahara çölüne komşu şehirdeki çarşılar ve İslami mimarinin etkileyici örnekleri keşfedilmeyi bekliyor. Önümüzdeki haftalarda sıcaklığın 20 derece civarında olması bekleniyor. Şehre gitmişken Sonsuzluk Meydanı'na mutlaka uğrayın. Yılan oynatanı mı dersiniz, dövme yapanı mı, fal bakanı mı? Ne ararsanız var. Tüm şov ve gösteriler burada... Kentte mesafeler kısa olduğu için keşiflerinizi yürüyerek de yapabilirsiniz.

Los Angeles
Dünyanın en önemli eğlence merkezlerinden biri olan Los Angeles, bol güneşi, pozitif enerjisi ve mutlu insanlarıyla ünlü. ABD'nin en büyük ikinci şehrinde sıcaklık ortalama 22 derece. Nem az, gündüzler ise uzun. Gezilecek rotalar arasında Hollywood Universal Stüdyoları, Malibu, Santa Monica, Los Angeles şehir merkezi ve Manhattan Beach bulunuyor. Santa Monica'da iskele üzerine kurulan lunapark ve restoranlar çok popüler. Alışveriş yapmayı seviyorsanız istikamet Santa Monica 3. Cadde/Promenade olmalı. Yorulursanız da orada çok güzel restoranlar ve kafeler mevcut.

Buenos Aires
Arjantin'in başkenti, Güney Amerika'nın en turistik şehirlerinden biri. Mimari yapıları, renkli hayatıyla gözde. Sıcaklık bu mevsimde ortalama 25 derece. Rengarenk La Boca, San Telmo ve Palermo popüler semtleri arasında. Şehir müzeleri, tango kulüpleri ile de ünlü.

Koh Samui
Tayland'ın popüler yerlerinden biri Koh Samui. Bungalov tipi yapılaşmanın yoğun olduğu ada, Hindistan cevizi ve palmiye ağaçlarıyla kaplı. Binaların yüksekliği de Hindistan cevizi ağaçlarını geçmeyecek şekilde ayarlanmış. Burada yeşille mavinin her tonunu görebilirsiniz. Thai masajıyla kendinizi şımartmayı unutmayın. Ortalama sıcaklık 32 derece.

Küba
ABD ile Küba'nın ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmelerin ardından başkent Havana birçok turistin uğrak noktası haline geldi. Şehir eski model arabalarla dolu sokakları, fotojenik manzaraları ve büyüleyici mimarisiyle dikkat çekiyor. Sıcaklık ortalama 28 derece. Bu arada Varadero ise özellikle ailecek seyahat etmeyi sevenlerin ilgisini hak ediyor.

Tenerife
Kanarya Adaları'nın gözbebeği olan adanın tam ortasında bulunan 3900 metre yüksekliğindeki El Teide dağı ve çevresindeki sık ormanlar nedeniyle adada çok farklı iklimler aynı anda yaşanıyor. Ama sıcaklık çok ender olarak 20'nin altına düşüyor. Plajları, mekanları, doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla keşfedilmesi gereken Tenerife'de Puerto de la Cruz adanın en büyük ikinci şehri olarak öne çıkıyor ve yılda 30 binden fazla turist tarafından ziyaret ediliyor. Adanın güneyinde yer alan El Puerto daha sakin bir yerleşim. Santa Cruz'da ise harika restoranlar bulunuyor.

Dubai
Avrupa kışı yaşarken Dubai'de bunaltmayan sıcak havanın keyfi çıkarılıyor. En lüks oteller burada. Jumeirah Kumsalı'nın tadı sıcaklığın 30 derecelerde olduğu tam da bu mevsimde çıkıyor. Dubai, trendy restoranları ve dev alışveriş merkezleriyle de ünlü.
BİZE ULAŞIN