Seyahat notları

Seyahat notları
Hosteslerin kabusu
Uçakta hosteslerin servis etmekte en çok zorlandıkları şeyin diyet kola olduğunu biliyor musunuz? Hatta pek çok hostesin kabusu olmuş bile. Kimi "Rüyama bile giriyor" diye açıklıyor bu durumu. Bunun nedeni diyet kolanın aşırı köpürmesi ve servis süresinin uzun olması. Özellikle kısa uçuşlarda bu yüzden çok zaman kaybettiklerini söylüyorlar.

Takip edin: Fresh off The Grid
Megan McDuffie ve Michael Van Vliet'in eski bir Ford Focus'la yaptıkları seyahatleri anlattıkları blog'ları düşük bütçeli, sırt çantasıyla tatil yapmak isteyenler için kılavuz niteliğinde. Çift yol boyunca vegan kebap tako'dan tavuk marbellaya ilginç yemekler tadıp paylaşıyor. Sürekli yollarda ve açık havada olan çiftin paylaşımlarından bu hallerinden ne kadar keyif aldıklarını anlayabiliyorsunuz.

Domates suyu sırrı
Uçakta neden bu kadar fazla domates suyu tüketildiği çözülemeyen bir bilmece. Farklı farklı teoriler sürekli ortaya atılıyor. Son teori ise şu şekilde: Havadayken içeceklerin tadı alçak basınç yüzünden daha güzel geliyor. Çünkü alçak basınç içeceklerdeki şekerin daha fazla ortaya çıkmasını sağlıyor. Daha tatlı gelen domates suyu da bu yüzden çok seviliyor ve uçuşlarda çokça tüketiliyor.

Yaz bitmeden
Çocukluğumdan itibaren benim için Club Med'lerin yeri ayrıdır. Büyüdüm bir türlü kopamadım bu sevdadan. Gün boyu dans gösterileri, şovları, spor aktiviteleri ne varsa katıldığım ayrı bir tatil anlayışıdır. Antalya'daki Club Med Palmiye ise Türkiye'dekiler arasında en sevdiğim. Deniz bir yana, sessiz Zen havuzlarında tüm gün geçirebilirim. Yaz bitmeden bir deniz, güneş, kum ve aktivite tatili daha düşünüyorsanız Club Med Palmiye'nin son günleri benden söylemesi.

Dünyanın en pahalı oteli
Dolar milyarderi işadamı Stephan Hung'ın Çin'in Makao şehrinde yaptırdığı The 13 isimli otelden ilk fotoğraflar yayınlandı. Dünyanın en pahalı otelinin her odasına yaklaşık 7 milyon dolar harcanmış. Otelde toplam 200 suit bulunuyor. Barok bir saray havasında inşa edilen otelde her odanın 24 saat butler (uşak) hizmeti var. Suitlerin büyüklüğü 185 ila 2 bin metrekare arasında değişiyor. Stephan Hung, 2014 yılında İngiltere'den 20 milyon dolara 30 adet özel üretim Rolls Royse satın alarak gazete manşetlerine çıkmıştı.

Yakın rota
İstanbul'un merkezinden karayoluyla iki saat mesafede olan Lüleburgaz'daki Bakucha Vineyard Hotel&Spa hem lezzetli yemekler yiyebileceğiniz hem de muhteşem orman manzarasına karşı dinlenebileceğiniz bir yer. Otelin hazırladığı özel piknik sepeti eşliğinde yürüyüşe çıkabilir ya da terasta şefin hazırladığı yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Istırınca Dağları'nı, Longoz Ormanları'nı görmeyi de unutmayın.

Çantadan ıstakoz çıkarsa
Geçen haftalarda Boston Havalimanı'ndaki bir yolcunun el çantasından tam 20 pound (yaklaşık 9 kiloluk) canlı ıstakoz çıktı. İlk defa böyle bir durumla karşılaştığını belirten güvenlik görevlisi ıstakozla fotoğraf çektirip Twitter hesabından paylaşmayı da ihmal etmedi. Istakoza el konmadı çünkü bunun için bir kural yoktu. Istakoz çantanın içindeki plastik kapla beraber uçağa alındı
BİZE ULAŞIN