Yazlık değil yıllık mekanlar

Ege’nin en güzel zamanı başladı. Fiyatlar makul, aşırı kalabalık yok. Peki ama hangi mekanlar açık? İşte Bodrum ve Alaçatı’nın 12 ay boyunca misafirlerini ağırlamaya devam eden yerli mekanları...

Yazlık değil yıllık mekanlar
Alaçatı ve Bodrum'un bana göre en güzel zamanı başladı. Rüzgar esiyor ama üşütmüyor. Dileyenler hâlâ denize giriyor, kendine güvenenler rüzgar sörfünde marifetlerini konuşturuyor. Elbette tüm mekanlar açık değil. Yazın hınca hınç dolu, popüler mekanların yerinde yeller esiyor. Ama en buralara özgü mekanlar servis vermeye devam ediyor. İşte kış boyu kapılarını açık tutan Ege'nin en güzel mekanları...

BODRUM

Mahmut Kaptan: Kışları Bodrum'a gitme nedenim... Zaten Mahmut Kaptan yazları dükkanı kapıyor ve sezon kapanınca tekrar açıyor. Turiste, gereksiz kalabalığa karşı. Para için değil keyif için yapıyor bu işi. Mekanda ufak taburelerde oturup yemek yiyorsunuz. Arada dükkandan içeri fasıl ekibi giriyor ve müzik şöleni başlıyor. Mahmut Kaptan masalarla bizzat ilgileniyor. Keşfedilmesi gereken nevi şahsına münhasır bir mekan.
Çimentepe: Yalıkavak Marina'yı geçtikten sonra biraz tepede kalıyor mekan. Sahibi Yamaç bey kışın şömineyi de yakıyor ve enfes manzaraya karşı mezeleri masanıza diziyor. Lezzetli ve makul fiyata balık yiyebileceğiniz bir restoran burası.
Zazu: Merkezde servis veren popüler bir kafe Zazu. Hem piyasa yapayım hem de pizza, salata atıştırayım derseniz gitmeniz gereken adres.
Marina Yacht Club: Pazar-pazartesileri Aşkın Arsunan&Jazzino feat Fatih Erkoç, salı-perşembe Duygu Soylu, çarşambacuma The Shot Band sahne alıyor. Arada çarşamba akşamları Ferhat Göçer de çıkıyor. Haftanın her günü Marina Yacht Club'tan eğlence sesleri yükselmeye devam ediyor anlayacağınız.
Mandalin: Kışın Bodrum'da eğlencenin adreslerinden biri de kuşkusuz Mandalin. Sahnelerini çok beğendiğim İstanbul Arabesque Project dışında Boygar, Melis Dağ gibi isimler de sahne alıyor. İnternet sitelerinden programlarını takip edebilirsiniz.

ALAÇATI

Fahri'nin Yeri: Alaçatı Port'ta yıllardır servis veriyor. Hem deniz kenarında açık alanı var. Hem de içeride kışlık bölümü. 1993'ten beri hizmet veren bir aile işletmesi burası. Saganaki, karides güveç, asma yaprağında hellim, kalamar ızgara... Yok yok... Benim favorim ise sıcak servis edilen fava... Yaz-kış fiyatlar makul Fahri'nin Yeri'nde. Bu arada gitmişken ballı soyalı kalamar kavurmayı da mutlaka tatmalı.
Meyhane Sako: Emre Altuğ'un yaz sonu devraldığı köy içindeki meyhanesi. Fonda taverna müzikleri, biraz Yunan biraz Türkçe... Menüde enfes mezeler ve uzayan sohbetler...
Fahri Baba: Yazın en popüler adresi ve Alaçatı'nın en eskisi. Yemekler ve mezeler muhteşem. Sezonda herkes yüksek fiyatlardan şikayetçiydi ama kışın hesaplar sanki daha makul geliyor. Müdavimleri yıl boyunca Fahri Baba'yı pek boş bırakmıyor.
Kült: Hacımemiş'in en popüler kokteyl mekanı... Kışın kokteyllere kahveler ve peynir, et tabakları eşlik ediyor. Oldukça keyifli bir ambiyansı var.
İyi Pizza: İncirli, kaburgalı gibi iddialı ve enfes pizzaları tadabileceğiniz bir adres İyi Pizza. Bu kadar lezzetli pizzayı İstanbul'da yememiş olabilirsiniz.
Alavya: Her odadan sanat eserleri ve kitapları fışkıran Alaçatı'nın en gözde oteli. Odaları kadar bünyesinde bulunan Kappa ve Agrilia isimli
restoranları da oldukça iddialı.
The Stay: Haldun Demirhisar'ın merakla beklenen ve kış boyu festivallere ev sahipliği yapacağı ülkenin ilk dönüşüm oteli kapılarını açtı. 23 odası ve 500 kişilik etkinlik alanıyla kışın da Alaçatı'nın hareketlenme nedenlerinden biri olacak şüphesiz.
Zeytin Konak: Bahçesinde dut ağaçları da bulunan, muhteşem bir işletme.
Nane: Yaza damgasını vuran Limon'un içinde açılan gece kulübü. Saat 01.00'de açılıyor ve sabaha kadar eğlence devam ediyor. Türkçe ve arabesk ağırlıklı müzikler çalıyor. Ama gelen herkes dans edip eğleniyor.
Göz Lounge: Türkçe beni bozar diyenlerdenseniz buyurun eğlenmek için Göz Lounge'a. Kış boyu burası da açık.
Yellow Fin: Alaçatı Port'taki kulüpte disco, house, funk tarzı müzikler dinleyebilirsiniz.
House 44: Biraz Türkçe biraz yabancı pop dinlemekse niyetiniz o halde Alaçatı Köyiçi'ndeki House 44'e uğrayabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN