Gümbet’te bir tonluk kıyı temizliği

Deniz sezonu bitti mevsim kışa döndü. Ama çeşitli nedenlerle kirliliğe maruz kalan kıyılarda hâlâ tatilcilerin izleri (atıkları) duruyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile şirketler, sosyal sorumluluk kapsamında zaman zaman kıyı temizliğine imza atıyor. Bodrum Gümbet’teki kıyı temizliğine biz de katıldık

Gümbet’te bir tonluk kıyı temizliği
Türkiye kıyıları, her yıl sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Muhteşem koyları da, birçok tekneye, mavi turlara ev sahipliği yapıyor. Deniz ülkesi Türkiye'nin kıyı uzunluğu 8 bin 333 kilometre olunca kimi kıyılar çeşitli nedenlerle kirliliğe maruz kalıyor. Sezonun kapanmasının ardından bazı sahil ve kıyılar, çevre kuruluşları ile kimi şirketler tarafından, sosyal sorumluluk kapsamında temizleniyor. Bu kapsamda Aras Kargo ile TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) işbirliği ile Bodrum Gümbet'te gerçekleştirilen kıyı temizliğine biz de katıldık.

AYRIŞTIRILARAK TOPLANDI
TURMEPA gönüllüleri, şirket yöneticileri ile çalışanları ve gazeteciler, Gümbet Belediye Limanı'nda buluştu. Amaç, liman bölgesinin temizlenmesi. Yaz aylarında bir günde üç bin 500 kişinin tekne turuna çıktığı liman, sezonun en hareketli, en yoğun bölgesi olarak biliniyor. Tüm katılımcılar temizlik öncesinde TURMEPA görevlisi tarafından hangi atıkların toplanacağı, ayrıştırılması sonrasında toplanan atıkların nasıl tartılarak teslim alınacağı konusunda bilgilendirildi. Ardından üçer beşerli gruplar oluşturuldu. Basın mensupları da bir grup olarak temizliğe katıldı. Bilgilendirilmeden sonra çoluk çocuk genç yaşlı tüm katılımcılar eldivenleri giyerek temizlik için kolları sıvadı. Kiminin elinde atıkların toplanacağı çöp poşeti, kiminin elinde cam ve metalleri toplamak için atık toplama aparatı vardı. Gruplar kıyıdaki ve hemen kıyının bitişiğindeki yeşillikteki atıkları topladı. Atıklar, kağıt, plastik, cam ve metal olarak ayrıştırılarak ayrı poşetlerde toplandı. Temizlik sırasında su şişesi, çakmak, sigara izmariti, sigara paketi, su şişesinin mavi kapağı, otel bilekliği, plastik su bardağı, yiyecek paketleri ve bira şişeleri bulundu. Hatta araba lastikleri, paslanmış demir eşyalara da rastladık. Atıklarda sigara izmariti, su şişesi, su şişesi kapağı ile tatilcilerin bileklerine taktıkları otel bilekliği yoğunluğunu gözlemledik. Temizlik bir saat kadar sürdü.

SIRADA PLASTİK ATIK
Toplanan poşetler organizasyon yetkililerince tartılarak teslim alındı. Merak da başladı; ne kadar atık toplanmıştı ve en fazla atığı hangi grup toplamıştı? Bu sürede 579 kilo plastik, 174 kilo cam, 176 kilo metal ve 33 kilo kağıttan oluşan bir ton atık toplandığı açıklandı. Gazeteciler de en fazla atık toplayan ikinci grup oldu. Toplanan atıklar Bodrum Belediye'sine teslim edilerek geri dönüşüme gönderildi.

BİR SAATTE İNANILMAZ KATKI
Bodrum'da toplanan atıkların bile doğaya ne kadar katkı sunduğunu rakamlarla tespit ettik. Buna göre, 33 kilo kağıttan 58 litre su, 578,5 kilo plastikten 8099 kwg enerji, 174,5 kilo camdan 17.45 litre petrol ve 176 kilo metalden 228,8 kg hammadde tasarrufu sağlandı

TOPLAMDA İKİ TON ATIK
Kıyı temizliğine katılan Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk, yılda dört kez kıyı temizliği yaptıklarını belirterek şunları söyledi: "TURMEPA ile başlattığımız proje kapsamında, çalışma arkadaşlarımızla son iki yıldır Türkiye kıyılarını temizlemeye başladık. Doğa Dostu Araslar'ın aileleriyle katıldığı kıyı temizliklerinde, şimdiye kadar denizlerimizi iki ton atıktan kurtarmış olduk."
BİZE ULAŞIN