Bu mevsimin kampı bir başkadır

Her mevsimin aktivitesidir kamp yapmak. İşte soğuk havaya rağmen gidebileceğiniz, Amasra’dan Bolkar Dağları’na uzanan kamp rotaları

Bu mevsimin kampı bir başkadır
Doğa tutkunlarının vazgeçilmezidir kamp yapmak. Soğuk ve karlı havalar bile engel olmaz bu tutkuya. Bu dönemde nerelerde kamp yapılabileceğini 25 yıldır kamp yapan, ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu eski üyesi Önder Küçükural'a sorduk:
Ilgaz Dağı (Kastamonu): Çok büyük çam ağaçlarına, kartpostalları aratmayan zengin doğa güzelliklerine sahip. Hacettepe Zirvesi'ne yürüyüşler yapılabilir.
Olimpos Dağı (Antalya): Beycik Köyü'nü geçtikten sonra uygun alanlarda kamp yapılabilir. Harika deniz manzarası, arkanızda da zirve. Dört-beş saatlik yürüyüşle zirveye varılabiliyor.
Bolkar Dağları (Mersin): Karayoluyla ulaştıktan sonra 40 dakikalık bir yürüyüşle göl kenarında kamp yapılabilir.
Aladağlar Cimbar Vadisi (Niğde): Dik kayalıkların arasındaki vadi içinde ya da beş, altı saatlik bir yürüyüşle dipsiz göle çıkarak kamp yapılabilir. Burada gün batımı çok güzel olur. Kendinizi Mars'ın yüzeyinde hissedebilirsiniz.
Şimşirlik (Düzce): Ormanın içinde nehir kenarında ya da yangın gözlem kulesinin çevresinde kamp yapılabilir.
Amasra: Yarımadanın üzerinde yer alan deniz fenerinin arkasındaki geniş alan kamp için uygun. Sabah uyandığınızda 360 derece deniz görülebilecek inanılmaz manzara karşılıyor sizi.
Longoz Ormanları (Kırklareli): İğneada'ya varmadan yaklaşık 2.5 kilometre kala doğrudan Longoz Ormanları içine girip kamp yapılabilir.
Işık Dağı (Ankara): Doğrudan ormanın içine kamp kurulabilir. Zirveye, göletlere yürüyüşler yapılabilir.
Çamlıdere (Ankara): Ormanın ortasında ağaçların arasındaki büyük yeşil düzlüklerde kamp yapılabilir.
Kaz Dağları (Balıkesir): Dağın her iki yamacından hem Milli Parkı hem de Altınoluk tarafından ormana girildiğinde kamp yerleri bulunabiliyor.


Ilgaz dağı

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Küçükural kış kampının inceliklerini sıraladı: Kamp alanı için düzlük ve su basmayacak yer seçilmeli. En az iki katmanlı çadır, iyi bir uyku tulumu olmalı. Su ihtiyacı için karı eritmek gerekebilir. Bu nedenle benzin ocağı olmalı. Kar küreği de önemli. Suya yakın yerde kamp yapılabilir. Sert tabanlı bir bot, kar için tozluk, buharı dışarı veren yağmurluk, yün içlik tarzı giysiler olmalı. Kışın yanınızda tecrübeli biri olsun ya da eğitim alın.
BİZE ULAŞIN