Buzkıranla seyre var mısınız?

Dünyada çok az sayıda bulunan, çok özel gemiler buzkıranlar. Metrelerce kalınlıktaki buzulları kırarak gemi yollarını açan bu ‘ağır emektarlar’dan emekli olanları artık sıra dışı rotalara seyahat etmek isteyen macera tutkunlarına hizmet veriyor

Buzkıranla seyre var mısınız?
Buzkıran gemilerini duymuş muydunuz? Hani şu kutuplarda çekilen belgesellerde gördüğümüz, buzları kıra kıra ilerleyen ve muhtemelen dünyanın en güçlü gemileri buzkıranlar. Peki, dev cüsseleriyle, sıcaklığın eksi 50 dereceye ulaştığı bölgelerde metrelerce kalınlıktaki buzları parçalayan bu gemilerle dünyanın en sıra dışı rotalarına seyir yapabileceğinizi duymuş muydunuz? Dünyanın en özel bu gemilerinden emekliye ayrılanlardan bazıları, artık farklı rotalarda farklı heyecanlar yaşamak gezginleri başka hiçbir yolla ulaşamayacakları dünyanın en zorlu denizlerine taşıyor. Bunlardan biri 50 Years of Victory isimli buzkıran. 50. Zafer Yılı olarak Türkçe'ye çevirebileceğimiz ismindeki 'zafer' kelimesinin Rusya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndaki başarısına ithaf edildiği belirtiliyor. St. Petersburg'ta bulunan ve Rusya'nın en eski tersanelerinden biri olan The Baltic Shipyard'da üretilen gemi 2016'da suya inen Arktika'ya kadar dünyanın en büyük nükleer güçle çalışan buzkıranıydı. 50 Years of Victory, Kuzey Kutbu'na ilk turisti 2008'de taşıdı. Quark Expeditions'ın işlettiği 23 grostonluk gemi 2,5 metreden daha kalın buzları kırabiliyor, 21 knot hıza ulaşabiliyor.ISITILMIŞ HAVUZ KEYFİ
50 Years of Victory aslında turistleri taşımak için değil kutup denizlerinde ve Kuzeybatı Geçidi'nde hizmet vermek üzere üretildi. Ancak bu, konforsuz olduğu anlamına gelmiyor. Kuzey Kutbu'na iki haftalık turlar düzenleyen buzkıran gemisinde yemek salonları, kütüphane, bar, spor salonu, sauna, ısıtılmış deniz suyuyla doldurulmuş yüzme havuzu gibi son derece lüks hizmetler bulunuyor. 50 Years of Victory, 140 kişilik mürettebatıyla 128 kişiyi ağırlayabiliyor. Seyir süresince misafirler buzulların eşsiz görüntüsü eşliğinde kutup ayılarını, balinaları, deniz aslanlarını izleyebiliyor. Ayrıca gemiden kalkan helikopterle buzullara çıkabiliyor, balonla havalanarak Kuzey Kutbu'nu bir de kuşbakışı seyredebiliyor. Gemide görevli bilim insanları seyir süresince misafirlere rehberlik yapıyor. Ancak 50 Years of Victory'ye gelirken sınırlı ağırlıkta bagaj getirebiliyorsunuz. Ayrıca seyahat tarihlerinde esnek olmanız gerektiği, zira bir buzkıran gemisinin bile hava koşullarından etkilenebildiği belirtiliyor.

GÜNÜBİRLİK OLAN DA VAR
Buzkıranda tatil yapma imkanı sunan bir başka gemi de Finlandiyalı Sampo. 1961-1987 yılları arasında Finlandiya hükümetine bağlı olarak buzulların arasında mahsur kalanların yardımına koşan Sampo artık turistlere hizmet veriyor. Sampo, 1960 yılında Helsinki'deki Wartsile Tersanesi'nde üretilmiş. 25 metre boyundaki gemi 30 yıl boyunca, eksi 50 dereceyi bulabilen ve tüm kış boyunca donan Bothnia Körfezi'ndeki gemi ticaret yollarını kaplayan buzulları kırmış. Artık emekli olacakken bunu bir fırsat olarak gören, Laponya bölgesindeki Kemi şehrinin belediye başkanı tarafından satın alınmış. Sampo o günden bu yana Kemi şehrinden turistleri alarak buzullar arasında turistleri gezdiriyor. Şehrin 11 kilometre dışındaki Port of Ajos'ta bağlı bulunan Sampo'nun sezonu dört ay sürüyor. Gemi, her yıl yaklaşık 12 bin turisti ağırlıyor. Günübirlik tur hizmeti veren ve dolayısıyla fiyatları 50 Years of Victory'ye göre çok daha makul olan Sampo'nun yolcu kapasitesi 150 kişi. Sampo'nun sunduğu en ilginç aktivitelerden biri de buzulların içinde yüzme fırsatı sunması. Soğuğu kesinlikle hissettirmeyen ve içindeki kişiyi suyun üzerinde tutan 'survival suit'lerle misafirler yüzme bilmeseler dahi -hava koşulları izin verdiği sürece- buzulların arasında suya girme ayrıcalığını yaşıyor. Gemide, 12 farklı dilde konuşabilen rehberler bulunuyor. Seyir süresince misafirlerin motor dairesinden kaptan köşküne kadar her yeri gezmeleri serbest. Misafirlerin buzulların üzerine de çıkabildiği turda gerekli kıyafetler kiralanabiliyor.

BÜYÜK BİR SÜRPRİZ
Peki bir buzkıran gemisiyle seyir neden heyecanlıdır? Dilerseniz bunu Sampo üzerinde bir gün geçiren Amerikalı seyahat blogger'ı Liz, ya da daha bilinen adıyla Young Adventuress'ın kaleminden aktaralım: "Açıkçası gemiye binerken çok da fazla beklentim yoktu. Beni en çok donmuş denizi görecek olmak heyecanlandırıyordu. Ancak yanılmışım. Günün sonunda gördüklerim benim için büyük bir sürprizdi. Çünkü bu gerçekten benzersiz bir deneyim. Elbette sıcacık ve masmavi sularda bir gemi seyahati yapabilirsiniz. Ancak bu çok sıradan. Bir buzkıran gemisiyle buzulları kırarak denizde ilerlemek ise çok çok özel."
BİZE ULAŞIN