Türkiye’den kayak manzaraları

Siz de benim gibi obursanız ‘kaymak’ denilince aklınıza bal-kaymak geliyor olabilir. Ama malumunuz kayak sezonu açıldı. Palandöken, Uludağ, Kartalkaya yolları göründü...

Türkiye’den kayak manzaraları
Bolu Kartalkaya yıllardır gözde kayak merkezlerimiz arasında yer alıyor. Çok fazla tesis yok burada. Dorukkaya, Kartal ve Grand Kartal dışında sonradan açılan Kaya Palazzo ve Golden Key dağın yegane otelleri arasında. Köroğlu Dağları üzerinde yer alan Kartalkaya 1850-220 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer alıyor. Burada normalde kayak sezonu 20 Aralık gibi başlıyor ve pistlerde kar kalınlığı üç metreyi görüyor. Dağda 12 pist bulunuyor ve her seviyede kayakçıların gönül rahatlığı ile kayabileceği pistler mevcut.

EN UZUN TELEFERİK
Yıllar olmuştu Uludağ'a gitmeyeli. Ne yalan söyleyeyim virajlı yolları hep gözümde büyüyordu. Oysa şimdi kayak merkezine ulaşmak ne kadar kolay olmuş. Yenikapı'dan feribotla 1.5 saatte Mudanya'ya varıyorsunuz. Dilerseniz yolda bir İskender kebap molası verip soluğu teleferikte alıyorsunuz. Dünyanın en uzun teleferiği burada. Tam dokuz kilometre. Kartpostalları aratmayan bir manzara eşliğinde 25 dakikada Uludağ'a varıyorsunuz. Üstelik gidiş-dönüş fiyatı 38 TL. Sekiz kişi kapasiteli teleferiklerden toplam 140 tane var. Sezon Uludağ'da tam anlamıyla ayın 15'inde açılacak. Ama Grand Yazıcı kapılarını açtı bile. Sess gibi kulüpler ise önümüzdeki hafta itibariyle açılıyor. Son birkaç yıldır Kartalkaya ve Uludağ'ın tahtını sarsmaya başlayan bir yer Palandöken. Erzurum havalimanına indikten 25 dakika sonra Palandöken kayak merkezine varıyorsunuz. Erzurum'un meşhur çağ kebabını yeme şansı bulurken gece kayak yapma imkanınız olan bir yer aynı zamanda. Kayak merkezindeki Sway Hotels, kapılarını açtı. En önemli farkı gece ışıklandırdığı pistleri. Kısacası yıldızların altında kayak yapma fırsatı sunuyor. Bir kilometrelik kızak pisti ise ailece kızak keyfi yapmanızı sağlıyor. Cüneyt Kurt'un DJ kabinine geçtiği hapy hour'lar ise eğlenmek için birebir. Hemen Sway'in yanındaki Polat Hotel de Palandöken'deki bir başka lüks konaklama tesisi. Yıllar oldu Sarıkamış'a gitmeyeli... Ülkenin bir diğer ucunda, üstelik kayak sonrası pek bir eğlence şansı da yok... Ama yine de burada kaymanın zevki bir başka. Hani şu Alplerde hep sözü edilen kristal karın olduğu tek yer. Ben bu kış listeme aldım Sarıkamış'ı... Neden mi? Hava her daim açık, pistler sakin, üstelik pistleri çevreleyen çam ormanları manzarası bir harika...

FİYATLAR MAKUL
Sarıkamış diğer kayak merkezlerine nazaran çok daha mütevazı ve fiyatlar da makul. Dedim ya eğlence hayatı, partiler ve pek fazla aktivite yok. Yine de her geçen yıl popülerliği artıyor. Bunda Kars'ı keşfetme heyecanının payı göz ardı edilemez elbette.

SEYAHAT NOTLARI

TAKİP EDİN
Wander Reds isimli Instagram hesabının sahibi Alvaro'yu mutlaka takip edin... İspanyol asıllı bu arkadaşımızın yaklaşık 72 bin takipçisi var. 70'den fazla ülkeyi gezen Alvaro'nun en önemli özelliği sabah 09.00-akşam 17.00 bir işe sahip olması. Yani hepimizin gezgin olması için bir umut olduğunun en güzel ispatı. Çektiği fotoğraflar nefis. Sorduğunuz sorulara da hemen yanıt veriyor.

GASTRONOMİ TURİSTLERİ DAHA FAZLA HARCIYOR
Gastronomi Turizmi Derneği'nin, Xsights Araştırma Şirketi ile ortak çalışarak altı ayda çıkardığı sonuçlara göre gastronomi turisti ülkemize geldiğinde yüzde 50 daha fazla döviz bırakıyor. Araştırmaya göre Türkiye'de dokuz gün kalan normal turiste göre kaldıkları yedi günlük sürede yüzde 50 daha fazla para harcayan gastronomi turistleri ortalama 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor.
BİZE ULAŞIN