Nerede Prag beni orada bırak

Avrupa’nın en görkemli şehirlerinden biri şüphesiz Prag... Tarihi binaları, Charles Köprüsü, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla adeta bir masal şehrini andırıyor. İşte Prag’ta uğramanız gereken beş adres...

Nerede Prag beni orada bırak
Orta Avrupa'nın en görkemli şehirlerinden biri Prag. Mimarisi, tarihi, kültürüyle bir cazibe merkezi. Kafka'nın kenti olduğu kadar romantizmin de adresi. Pek çok Avrupa şehrine oranla çok daha ucuz. Üstelik havayolu şirketleri ve turizm acenteleri bu dönemlerde sık sık promosyon yapıyor. Prag'ta en güzel, en popüler nereler var diye merak edenler için işte beş adres...
GEORGE PRIME STEAK HOUSE: Prag halkı genellikle iyi bir yemek için Wencesslas Meydanı'na gitmez, burayı turistik bulurlar. Ama Vodickova Caddesi üzerindeki George Prime Steak House bu kaideyi bozan bir örnek. Şehrin hem en trendi restoranlarından biri hem de en iyi hamburger ve etleri tadabileceğiniz bir restoran. Tıpkı bizdeki mezeler gibi etler servis arabası üzerinde masaya geliyor ve seçim yapabiliyorsunuz. Dünyanın en pahalı eti olan wagyu'yu da burada tatma imkanınız var.
THE WERICH VILLA: Prag denilince akıllara hemen katedraller, geniş cepheli binalar geliyor. Oysa gösterişli villalar da bulunuyor. Üstelik bunlardan bir tanesi bugün sanat merkezi olarak kullanılıyor. Kapma Island'daki The Werich Villa eskiden tabakhane olarak kullanılırmış. Daha sonra ünlü Çek aktör Jan Werich burada yaşamış. Şair Vladamir Holan'ın da bir süre bu villada yaşadığı biliniyor. Bugünse burada sergiler, atölyeler, fuarlar düzenleniyor.
KAMPA PARK: Kentin en sükseli, en meşhur restoranı. Fiyatlar birçok yere göre daha yüksek ama buna değiyor. Charles Köprüsü manzarasına hakim restoranın misafirleri arasında dünyaca ünlü isimler var. Özellikle şu sıralar giderseniz Hollywood sinemasından tanıdık birine rastlayabilirsiniz. Kampa Park'ta rezervasyon yaptırırken nehir manzaralı masa istemeyi unutmayın. Bu arada Kampa Park'ın üst katında konaklamak isteyenler için odalar da var.
BACK DOORS: Biraz müzik ve keyif zamanı... İstikamet hafta sonları sabah 03.00'e kadar açık olan Back Doors. Burası aslında bir caz ve blues kulübü. Hafta sonu gidiyorsanız rezervasyon yaptırın.
BOOK THERAPY: Girişte Prag demek edebiyat demek, Kafka demek dedik. O halde bir kitapçı görmeden gitmek olmaz. Book Therapy şehrin en iyi kitap koleksiyonlarından birine sahip. Sanat, mimari, tasarım kitaplarının büyük bir kısmı da İngilizce üstelik. Hediye götürmek istediğiniz biri varsa buradan bir coffee-table kitabı satın alabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN