Gençleşmek isteyenlerin adresi Budapeşte

Son zamanlarda gençleşmek isteyenler, seyahat rotasını termal suların olduğu şehirlere çeviriyor. Termal kaplıcalarıyla ünlü olan Macaristan’ın SPA merkezlerinin ziyaretçi sayısı, her geçen yıl daha da artıyor

Gençleşmek isteyenlerin adresi Budapeşte
Budapeşte kaplıcaları; Budapeşte'ye Kaplıcalar Şehri unvanını kazandıran, tarihi Romalılara dek uzanan bir kultur. Tuna Nehri'nin kenti ikiye bolduğu Budapeşte'de, her iki yakada da toplam 15 termal kaplıca yer alıyor. Osmanlı doneminden kalmış olan cok sayıdaki hamam, bugun seckin birer SPA merkezi olarak gorev yapıyor. İlk olarak Romalılar MS 1'inci yuzyılda suların iyileştirici ve rahatlatıcı etkisini kullanmışlar. Gunumuzde ise gencleşmek isteyenler bu suların iyileştirici gucunden faydalanıyor. Coğu Macar hamamında; ayak ve vucut masajları, aromaterapi tedavileri, pedikurler ve daha pek cok aktivite mevcut. Ana etkinlik ise acık ve kapalı havuzlarda, buhar odalarında ve saunalardaki suların keyfini cıkarmak. Su 20 ila 77 dereceye kadar değişen sıcaklıklarda ortaya cıkıyor. Budapeşte termal suları kimyasal olarak, kayda değer miktarda kalsiyum iceriyor; magnezyum bikarbonat, sulfat klorid, florur iyonu ve sodyum birlikte bulunuyor. Szechenyi Termal Hamamı, alanında Avrupa'nın en buyuk ve en unlu kaplıcasıdır. Budapeşte'de bulunan Szechenyi Termal Hamamı, 1913'te faaliyete gectiğinden bu yana hem yerli halkın, hem de turistlerin gozde mekanlarından biri olmuş. Oldukca geniş bir alanda hizmet veren acık SPA'nın ziyaretci akınına uğramasının başlıca sebebi, soğuk Budapeşte gunlerinde uzeri acık sıcak havuzda keyif yapabilmek. Budapeşte havuz partileri, gece hayatına alternatif olarak da ziyaret ediliyor.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK HAMAMI
Szecheny i Budapeşte'de 28 civarı hamam bulunuyor fakat gece partilerine ev sahipliği yapan en iyi mekan, Sze´chenyi Thermal. Hafta sonları, ozel gunler, bayramlar ve yılbaşı gibi zamanlarda gece havuz partileri icin internetten bakıp rezervasyon yaptırabilirsiniz. Havuz partisi bilet fiyatları her butceye hitap ediyor. Fiyatlar kişi başı 35 Euro dan başlayıp 55 Euro'ya kadar cıkıyor.

GELLERT
Budapeşte'nin en popüler hamamlarından biri de Gellert Hotel'in yanında bulunan Gellert SPA. Burada bulunan kaynaklar, 13'üncü yüzyıldan beri kullanılmakta olup 1918 yılında inşa edilmiş. Gellert; hamamı ve masajıyla olduğu kadar etkileyici Art Nouveau mimarisi ve karmaşık döşeme işleriyle de ünlü.

TÜRK HAMAMLARI
Türk egemenliği altında bulunduğu dönemde hamam ve medikal amaçlı olarak kullanılan kaplıcalar, halen dünyanın en iyi hamamları olarak kabul ediliyor. Rudas, Kiraly, Csaszar ve Rac olmak üzere toplam dört hamamın Türkler zamanından beri faaliyette olduğu Budapeşte'de, SPA tesisleri ve havuzlar turistik önem arz ediyor.

KIRALY
Geleneksel bir Türk hamamı olan Kiraly, Macaristan'daki Türk işgalinin başladığı dönemde yapılmış. Sekizgen çatısıyla Türk hamamlarına özgü mimari tarzına sahip olan Kiraly kaplıcasının havuzları, 26 ila 40 derece sıcaklığa kadar termal su barındırıyor. Budapeşte'nin Buda yakasında yer alan Kiraly; sauna, SPA ve masaj hizmeti sunuyor.

LUKACS
Lukács Kaplıcası, Türk hakimiyeti sırasında yapılan bir kaplıca. SPA, yüzme havuzu ve sıcak su havuzları bulunan Lukacs, daha çok Budapeşteliler tarafından tercih ediliyor. Konum açısından Tuna Nehri'nin kenarında bulunan kaplıcada 360 derece panoramik manzaraya sahip bir teras da mevcut.

RUDAS
Osmanlı tarafından 1541 yılında fethedilen Budapeşte'nin merkezinde 1566-1572 yılları arasında, Sokullu Mehmet Paşa döneminde inşa edilen Rudas hamamı, günümüze kadar aslını koruyarak ayakta kalan nadir Osmanlı eserlerinden. Altı terapi havuzu ve bir de yüzme havuzundan oluşan Rudas'ta buzlu su, sauna, solaryum, çamur banyosu, masaj ve birçok özel hizmet yer alıyor. Aynı zamanda 2013 yılında Amerika'da yapılan bir ankete göre Rudas; dünyanın en güzel dördüncü hamamı seçildi. Osmanlı dönemi geleneklerinin devam ettirildiği hamamı, kadınlar ve erkekler ayrı günlerde kullanıyor. Gellert Tepesi'nin eteklerinde yer alan kaplıca, 2000'lerde kapsamlı bir restorasyondan geçmiş ve günümüzde Budapeşte şehrini ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından birisi olmuş.

HAVUZDA SATRANÇ TURNUVASI
Macaristan kaplıcaları, havuz partileriyle ünlü olduğu kadar SPA merkezlerindeki satranç turnuvalarıyla da ünlü. Havuzdaki satranç turnuvalarına katılan turistler, gününün büyük bir kısmını havuzun içinde kıyasıya rekabetle satranç oynayarak geçiriyor.
Kaplıcalara yılda 10 milyon turist geliyor
Dünyada çeşitli ülkeler, termal kaplıca turizminin insan sağlığında çok önemli bir yeri olduğunu biliyor. Bu bilinçle hareket ederek termal turizm konusuna büyük önem veriyorlar. Macaristan'da da, başta Budapeşte olmak üzere 13 şehirde sağlık tesisi bulunuyor. Termal havuzlar ise yaklaşık 150 noktada yer alıyor ve bunların 36 tanesi sertifikalı sağlık merkezleri olarak hizmet veriyor. Macaristan; bu özelliğiyle Japonya, İzlanda, İtalya ve Fransa ile de ciddi rekabet içinde. Kaplıca turizmi sayesinde Macaristan her yıl ortalama 10 milyon turist ağırlıyor. Japonya ise yılda 13 milyon turisti Beppu şehrinde, sadece termal turizm amaçlı ağırlıyor. Son yıllarda Macaristan'ın ise sadece bu alanda elde ettiği gelir, 147 milyon Euro civarında
BİZE ULAŞIN