Bereketli toprakların damak çatlatan lezzetleri

Çizmenin tam topuğundaki Puglia, İtalya’da bugüne kadar adını hep duyduğumuz turistik bölgelerin aksine, tarihi, doğası, mimarisi ve en önemlisi de yemekleri ile pek de keşfedilmemiş bir yer

Bereketli toprakların damak çatlatan lezzetleri
Puglia, İtalya'nın tarihi, kültürü, mimarisi ve lezzetleriyle öne çıkan bölgesi. Ülkenin güneydoğusunda, bir yanı 800 kilometrelik Adriyatik sahili diğer yanı ise Tiren denizi ile çevrelenmiş. Şehir ve özellikle kasabaları doğal güzellikleri ve mimarisiyle öne çıkıyor. Ayrıca dünyanın nimetlerinden fazlasıyla pay almış bereketli toprakları, binlerce yıllık zeytin ağaçları ve alabildiğine uzanan üzüm bağları ile keşfedilmeyi, gezip görülmeyi hak ediyor. Sadece bir buçuk saatlik bir uçuşla, bölgenin merkezi Bari şehrine varmak mümkün. Bari, eski şehri ile tarih boyunca ağırladığı tüm kültürlerden bir parça sunuyor. Tarihi dokunun yanında, kapı önünde oturan yaşlıları, avluda oynayan çocukları, balkonlara asılı çamaşırları ve kapısı açık evleri ile hâlâ bozulmamış bir mahalle kültürünü hatırlatıyor. Puglia'da öne çıkan bir başka bölge de Itria Vadisi. Burası, doğal güzellikleri ve evlerinin mimarisiyle çekim merkezi olan kasabalara ev sahipliği yapıyor.

TAVADA KESTANE SÜRPRİZİ
Turistlerin ilk tercihi Alberobello kasabası oluyor. Çünkü UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren ve trulli adı verilen harç koymadan yapılan konik çatılı, beyaz ve gri renkli evleriyle ünlü. Cisternino ve Martina Franca da diğer kasabalar gibi Alberobello'ya giderken yol üzerinde ziyaret edebileceğiniz harika kasabalardan bazıları. Alberobello'nın ana caddesi Corso Vittorio Emanuele'den aşağıya indiğinizde ana meydana ulaşıyorsunuz. Meydanın sağ ve sol tarafı trulli bölgesi. Ana cadde Largo Martellota'da tipik İtalyan restoranları ve barları bulunuyor. Perşembe günleri kurulan sebze-meyve pazarında yerli ürünler satılıyor. Casa Nova, caddenin sonunda, San Marco Sokağı'nın içinde son derece tipik bir Puglia restoranı. Menüsünün yanında ambiyansıyla da tipik bir İtalyan restoranı. Duvarları boydan boya köylülerin ve zeytin toplayan kadınların resimleriyle boyanmış. Ne yerseniz yiyin her şey çok lezzetli. Kulak memesine benzediği için kulak anlamına gelen orecchiette adı verilen bir çeşit makarna buralarda pek meşhur ama menüde daha lezzetli şeyler bulmak mümkün. Yemeğin sonunda kahveyle beraber kocaman bir kesme tahtasının üzerinde çikolata geliyor ama esas sürpriz tavada pişen kestane!

ÇEŞİT ÇEŞİT PEYNİR
Sadece Alberobello'da değil tüm Itria Vadisi'nde marketlerde ya da ufak dükkanlarda peynir çeşitlerini bulabilirsiniz. Bölgenin peynirleri, tüm İtalya'nın hatta dünyanın en iyileri arasına girer. Bölgeye özgü burrato peyniri dışı mozzarellayı da mutlaka burada tadın. Kaşkaval peyniri ise aylarca tavanda asılı bekletildikten sonra satışa sunuluyor. Burrato kadar olmasa da lezzetli ve denemeye değer. Tam bir peynir merkezi olan İtalya'nın bu bölgesine ait olan ricotta bizim lor peynirimize benziyor. Puglia'da meşhur olan bir diğer şey ise, kasaplarda pişen etler. Bizdeki balıkçılarda olduğu gibi, kasapların vitrininden et seçerek hemen orada mangalda pişirtebilirsiniz. Bereketli toprakların binbir çeşit otlarıyla beslenen hayvanların etleri lezzetli ve ekonomik.

DENİZ ÜRÜNÜ DE VAR ZEYTİN DE...
Bölge lezzetlerinden Panzerotti, bizim çiğ böreğimize benziyor. Mozzarella ve domatesli, somonlu ya da etli bulabileceğiniz çeşitlerini mutlaka deneyin.
Her yerde en iyi ve tazesini bulabileceğiniz deniz ürünlerini (midye, istiridye gibi) üzerine sirke ya da limon sıkıp yiyin.
Focacceria adı verilen focaccia dükkanlarında, bu özel ekmeklerle yapılan sandviç ya da pizzalardan yeminizi de öneririm.
Bölgeye has ekstra saf zeytinyağı ve şarap da büyük ilgi görüyor. Zeytin de yiyin.
Genelde yaşlı kadınların yaptığı, kare şeklindeki mısır kızartmalarından tadın. Altı tanesi sadece bir euro.
BİZE ULAŞIN