Geziyorum keşfediyorum büyüyorum

Dünya koskocaman bir derslik ve seyahat etmek en sevdiğimiz öğretmen. Her yaşta bu öğretmenden öğreneceğimiz çok şey var. Ancak bilhassa çocukların seyahat yoluyla erken yaşta dünyanın dört bir tarafını tanıması, oralarda deneyimler yaşayıp hayat tecrübesi kazanması mümkün. İşte çocukların mutlaka görmesi gereken yerler

Geziyorum keşfediyorum büyüyorum
Tarih, biyoloji, coğrafya, matematik... Hepsi okulda gördüğümüz, kimini sevdiğimiz kimi ile boğuştuğumuz canımız ciğerimiz derslerimiz... Peki, okulda öğrendikleri bu derslerle çocuklar başka nasıl ve nerede yüzleşebilirler? Cevap basit, seyahat ederek! Öyle ya seyahat vasıtasıyla çocukların tarihe dokunması da doğal yaşamı gözlemlemesi de genel kültürünü zenginleştirmesi de mümkün... Dünyanın dört bir yanı keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve doğal güzelliklerle dolu ama bilhassa çocukların büyümeden erken yaşlarda görmesi ve deneyimlemesi gereken yerler söz konusu. Dünyanın en büyük çiçeğini ve doğal yaşam ortamını, tarihi milattan öncelere uzanan yapıları, en eski pizzacıyı görmek istiyorsanız hazırlanın çocuklar ve anne babalar! Vakit yollara düşme vaktidir...

Borneo Malezya
Doğal yaşamın tam ortasında

Çocuklarınızın doğayı hakkıyla keşfetmesini mi istiyorsunuz o halde Borneo en ideal destinasyonlardan birisi olarak karşınızda... Öncelikle Borneo Adası'nın olağanüstü bir flora ve faunaya sahip olduğunu belirterek söze başlayalım. Milli parkları UNESCO koruması altında olan adada dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia ve birçok bitki türü, Hornbill olarak adlandırılan boynuz gagalı kuşlar, minik filler bulunmakta. Yani dört dörtlük bir doğal yaşam ortamı ile karşılaşacaksınız. Bu keyifli keşif için 10 buçuk saatlik bir uçuşu göze almanız gerektiğini de hatırlatalım. Sadece günbatımında mağaralarından çıkan yarasaların oluşturdukları manzara bile düşünüldüğünde bu mesafe önemsiz kalıyor.

Londra Kalesi
Bu kaleden öğrenilecek çok şey var

Londra Kalesi'ni anlamak İngiltere tarihini de anlamaktır derler. 1078 yılında 1. William tarafından yapılan kale, diğer binaları, koruma duvarları ve hendekleri ile büyük bir kompleks. Eski dönemlerinden bu yana özel polis memurları tarafından korunan kaleyi çocuklar için ilgi çekici kılacak iki önemli husus bulunuyor, birincisi pek tabii ki mekanın haşmeti ve büyüklüğü ikincisi ise muhafızları... İlk başta renkli kıyafetleri ile dikkat çeken kale muhafızları hikayeleri ve sıcakkanlı yaklaşımları ile çocukların ziyaretlerine keyif katmayı ihmal etmiyorlar. Anlayacağınız bu kalede öğrenilecek çok şey var.

Moğolistan
Farklı bir kamp deneyimi

Alternatif seyahat ve aktivite ihtimallerinden birisi olarak kamp yapmak her daim tatlı bir noktada durur. Ailece toplanıp çadırları ayarlayıp, yiyecekleri içecekleri hazırlayıp güzel de bir kamp alanı bulunulduğu takdirde hem çocukların hem de yetişkinlerin keyfine keyif katılır. Peki size farklı bir kamp şekli daha önersek? Moğolistan'daki yerel yaşamın önemli simgelerinden biri olan çadır hayatı kamp yapmayı seven ve doğayla iç içe yaşamaya hevesli çocukların büyümeden önce mutlaka yapması gereken türde bir deneyim. Şüphesiz onların uçsuz bucaksız hayal güçleri Moğolistan topraklarında daha da gelişecektir.

Çin Seddi, Çin
Macera tutkunu ailelere

Çocuklarıyla ufak soluklu bir macera yaşamak isteyen ebeveynler, sizi biraz uzaklara gönderiyoruz. İnsanlık tarihinin en görkemli yapılarından biri Çin Seddi'nin üzerinde koşturmak kuşkusuz çocukların bayılacağı türden bir aktivite olacaktır. Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın bu en uzun savunma duvarı üzerinde vakit geçirmek çocuklara sadece maceraseverlik hissini aşılamakla kalmayıp tarihi milattan öncelere uzanan bir yapının sınırları dahilinde vakit geçirmenin eşsiz hissini de tattıracaktır. Zaten dünyada mutlaka gezip görülmesi gereken yerler listesi yapılacak olsa on kişiden yedi, sekizinin mutlaka söyleyeceği bir yer için fazla söze de gerek yok, imkanı olan çocuğun bu 8 bin 850 kilometrelik seddi görmesi fazlasıyla ufuk açıcı olacaktır.

Uluru, Avustralya
Avustralya'nın sembolü

Dünyayı tanımanın en kestirme yollarından birisi de ülkelerin sembol mekanlarını, yapılarını öğrenmekten geçiyor. İşte onlardan birisi de Uluru. Avustralya'nın neredeyse tam ortasında çorak ve dümdüz bir ovada yer alan Ayers Kayası yani Uluru milyonlarca yıldır rüzgarların savurduğu kumlarla aşınarak meydana gelmiş. Avustralya yerlileri Aborjinler için kutsal olan bu kaya zamanla Avustralya'nın sembollerinde biri olmuş. Uluru, minik çocukların bu uzak kıtayı tanımaya başlaması için uygun başlangıç noktalarından biri olarak görünüyor.

The Golden Circle, İzlanda
İskandinavya'nın Altın Çemberi

İzlanda'da mutlaka yapılması gerekenler arasında ilk öne çıkan Golden Circle (Altın Çember) turunu tamamlamak. Kuzey Amerika, Avrupa arasındaki fayları, gayzerleri,milli parkları, İzlanda'nın en büyük şelalelerinden Gulfoss'u ve İzlanda atlarını çember boyunca görmeniz mümkün. Bir çocuk için bir çırpıda bunca deneyim yeterli gelmedi mi?

Napoli, İtalya
Dünyanın en eski pizzacısı

Bize bir çocuk gösterin ki pizzaya hayır desin, pizza sevmesin... Pek mümkün değil. O halde neden pizzanın anavatanı Napoli de çocukların mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olmasın değil mi? Napoli'de dünyanın en eski ve ün sahibi pizzacıları bulunmakta. İtalyan bayrağının renklerini çağrıştıran margherita pizza da en yenilesi pizza olarak öne çıkıyor. Yurdumuzdaki bol malzemeli, salamlı, sucuklu pizzaların aksine domates sosu ve mozeralla peynirinden oluşan üzerine kondurulmuş taze fesleğeni ve ipince hamuruyla çocukların esaslı bir pizza deneyimi yaşaması için Napoli önemli duraklardan birisi.
BİZE ULAŞIN