Hem ucuz hem yakın Popova Şapka ve Mavrovo

Makedonya, pistleri ve kartpostalları andıran doğal güzellikleriyle dikkat çeken kayak merkezleriyle de ünlü. Yılın 135 günü karla kaplı Popova Şapka ile Mavrovo, kış sporlarının yeni gözdesi olarak kayakseverleri kendisine çekiyor

Hem ucuz hem yakın Popova Şapka ve Mavrovo
Makedonya, tam 520 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü, Balkanların en güzel ülkelerinden biri. Her bir köşesi Osmanlı'dan izler taşıyan Üsküp'ü, Tetova şehrindeki Bektaşi Tekkesi'ni, Alaca Camii'sini hemen hemen herkes bilir. Oysa Makedonya kış aylarında dolup taşan Popova Şapka ve Mavrovo kayak merkezleri ile de önemli bir cazibe merkezi. Görüntüsüyle şapkayı anımsatan, 1650 metre yüksekliğindeki Popova Şapka, Makedonya'nın en önemli kayak merkezi. Sırtını Makedonya'yı boydan boya kat eden Şar Dağları'na yaslayan kayak merkezine gelenler teleferik ve telesiyejlerle en tepeye çıkıp saatlerce kaymanın keyfini çıkarıyor. 1947'den bu yana kayak şampiyonalarının yapıldığı Popova Şapka, yılın 135 günü karla kaplı. Kayak merkezinde 600 yatak kapasiteli beş otel ile birçoğu Yugoslavya döneminde yapılan binden fazla villa bulunuyor. 12 adet piste ev sahipliği yapan Popova Şapka, bembeyaza bürünmüş haliyle adeta kartpostalları andırıyor.

PİSTLER ULUSAL PARK İÇİNDE
İnsanın içini ısıtan güneşli bir günde Popova Şapka'dan ayrılıp, 1500 metre yükseklikteki diğer kayak merkezi olan Mavrovo'ya yol alıyoruz. Üsküp'e 70 kilometre uzaklıktaki Mavrovo, kayak pistleri ve suni gölü ile ünlü. Oteller ve kayak pistleri, Mavrovo Ulusal Parkı'nın içinde yer alıyor. Pistlerin bulunduğu oteller bölgesine yapay Mavrovo Gölü'nü kat ederek ulaşıyorsunuz. Gölün oluşmasını sağlayan Mavrovo Barajı, buradaki evlerin ve tarihi bir kilisenin sular altında kalmasına neden olmuş. Son dört yıldır kuraklık nedeniyle sular çekilince kilise yeniden ortaya çıkmış. Baraj inşaatında altı işçi hayatını kaybedince bu olayın anısına heykel yapılmış. Eski Yugoslavya döneminde Kızıl Burjuvazi için yaptırılan villalar burada da karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda yenilenen telesiyej ve liftlerle kapasitesi arttırılmış Zare Lazareski Kayak Merkezi, her yıl binlerce kayakseveri ağırlıyor. Gerçek bir doğa ve eşsiz bir manzara eşliğinde, altı temadan oluşan iyi hazırlanmış pistler, her seviyedeki kayakseverlere uygun. Pistlere yakın kayak otelleri 1250 metrede yer alıyor. Türkçe verilen hizmetler sayesinde rahatlıkla otel veya kayak hizmetleri alınabiliyor. Makedonya'nın ünlü müzik grupları eşliğinde düzenlenen partiler de kayak merkezine renk katıyor. Mavrovo, akşam olunca sakinliğe bürünüyor ancak oteller müşterilerinin sıkılmaması için sürpriz organizasyonlarla ortamı her daim canlı tutmaya çalışıyor. Bu sürpriz partilerden biri de her yıl yapılan Kış Güzeli Yarışması.
BİZE ULAŞIN