Kış güzeli Lviv

Ukrayna’nın en güzel şehirleri arasında yer alan Lviv, geniş meydanları, tarihi binaları, birbirinden ilginç kafeleri ve gece hayatıyla Avrupa’nın da gözde şehirleri arasında yer alıyor. Üstelik soğuk havalar Lviv’e çok yakışıyor

Kış güzeli Lviv
Son yıllarda adını fazlaca duyduğumuz Lviv, Ukrayna'nın batısında, Polonya sınırında yer alan küçük ve sevimli bir şehir. Ukrayna ile aramızda pasaportsuz seyahat yolunun açılmasıyla birlikte Türk turistler tarafından da yoğun ilgi görmeye başlayan Lviv, uzun zamandır benim de görmek istediğim şehirler arasında yer alıyordu. Sonunda geçen ay Lviv'e gitme şansı yakaladım. Şehre ayak bastığımızda her yer bembeyaz karlar altındaydı. Işıl ışıl, tam bir masal şehrini andırıyordu. Lviv'i kışın karlar altında gezmenin tadı ayrı güzel.

HESAPLI TATİL İÇİN İDEAL
Lviv, diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz bir şehir. Para birimi olarak Grivna (UAH) kullanıyorlar. Yedi grivna, bir Türk lirasına denk geliyor. Halkın büyük bir kısmı Ukraynaca ve Rusça konuşuyor. İngilizce bilenlerin sayısı ise çok az. Hürrem Sultan'ın doğduğu, Roxelana olarak bilindiği şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de yer alıyor. Şehrin gezilecek ve görülecek yerlerinin büyük bir kısmı Rynok Meydanı üzerinde bulunuyor. Kafe ve restoranların çoğu da burada yer alıyor. Meydanın tam ortasında belediye sarayı ve kulesi var. Lviv manzarasını kuleye çıkıp izlemek ayrı bir keyif. Şehir adeta ayaklarınızın altına seriliyor. Lviv'in adeta sembolü olan Pera binası da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Avrupa'nın en iyi opera salonlarından bir tanesi burada ve içi de dışı kadar gösterişli. Eğer zamanınız varsa burada mutlaka bir opera seyretmelisiniz.

Özel temalı mekanlar
Lviv'de çok sayıda farklı konseptte mekan bulunuyor.
The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice: Lviv'in en meşhur restoranları arasında yer alıyor. Et yemeklerinin yapıldığı mekan günün her saatinde çok kalabalık. Tam bir saat sıra bekledikten sonra restorana girebildik. Konsepti işkence olan mekanda, kırbaçlı görevliler yer alıyor, hesaplar da baltayla kesiliyor.
Lviv Handmade Chocolate: Dünyanın en iyi çikolatalarının yapıldığı, Belçika çikolatalarını aratmayacak lezzete sahip çikolataları ile ünlü. Mekan her damak tadına uygun alternatifler sunuyor. Kapıdan içeriye girdiğinizde sizi çarpan buram buram çikolata kokusu karşısında mest oluyorsunuz. Fiyatları da çok uygun. Mekanın üst katında küçük bir de kafesi bulunuyor. Burada mutlaka sıcak çikolataların tadına bakmanızı tavsiye ederim.
Lviv Coffee Mining Manufacture: Maden ocağı konseptinde yapılmış. İçeriye girdiğinizde görevliler tarafından başınıza baret takılarak madende dolaşıyormuş hissine kapıldığınız harika mekan. Ateş şovu ile yapılan kahvelerinin tadına doyum olmuyor.
Kryivka: Mekana girdiğinizde elinde tüfekli bir asker açıyor kapıyı. O anda parolayı hemen söylemeniz gerekiyor. Parola; Slava Ukraine yani Yaşasın Ukrayna! Ukraynalılar arasında çok popüler olan bu sözü söyledikten sonra içeri girebiliyorsunuz.
Baczewski: Kuş sesleri ve piyano eşliğinde harika bir kahvaltı yapmak istiyorsanız tam sizlik. Oldukça popüler olan ve harika lezzetlerin sunulduğu mekanda fiyatlar da oldukça uygun.
Pravda Beer Theatre: Lviv'in en güzel mekanları arasında yer alan ve her akşam harika canlı müzikler dinleyebileceğiniz tiyatro tarzında bir mekan.
House of Legends: Efsaneler Evi olarak da bilinen, üst katında baca süpürgecisi ve uçan arabanın bulunduğu özellikle turistlerin resim çektirmek için sıraya girdiği şirin bir mekan.
BİZE ULAŞIN