2018’de yer misin koşar mısın?

Tek başına tatil yapmaktan heyecan duyanlar, yemek için yaşayanlar... Önce sağlık diyenler ya da denize açılmayı sevenler... 2018 sizin yılınız olabilir. İşte yeni yılın tatil trendleri...

2018’de yer misin koşar mısın?
Eskiden tatil için gittiğimiz destinasyonlar hep birbirinin aynıydı. Londra, Paris, Berlin, New York diye liste uzardı. İnternet çağı ve sosyal medya tatilimize de el attı. Trendlerin şekillenmesinde büyük rol oynadı.
Öyle ki artık değişik yerlerden fotoğraf koymak 'havalı' göründüğü için radarımız yeni yerler arar oldu. Çin'de buz festivaline katılmak, ufak cruise'larla turlamak, yağmur ormanlarında dolaşmak, Peru'da wellness merkezlerini aşındırmak trend oldu. Gelin 2018'in öne çıkan seyahat trendlerine bir göz atalım. Herkesin zevkine göre bir şeyler var üstelik.

HİÇ BU KADAR YALNIZ GEZMEDİK
Ocak ayı itibariyle Google'da 'solo seyahat'i araştıranların sayısı hiç olmadığı kadar artmış. Son beş yılda solo gezenlerin yani tek başına seyahat edenlerin oranı da yüzde 40 artış göstermiş
Turizm şirketleri harıl harıl 2018 solo tatil programlarını hazırlıyor. Avustralya merkezli turizm firması Interpid Travel bu yıla özel sadece solo tatilcilerin katılabileceği paketler hazırlamış örneğin.
Üstelik solocuların destinasyonları 2018'de epey eğlenceli. Bali, Vietnam, Hindistan gibi egzotik yerleri tek başlarına keşfetmeye başlayacaklar.
"Solo bana göre değil" demeyin hemen. Malum her yıl solo tatilcilere yenileri ekleniyor.

ÖNCE SAĞLIK
Sağlık odaklı tatiller yükselişini son sürat devam ettiriyor. Hermes yerine wellness dönemi, başladı anlayacağınız. Önce vücudu, bedeni ve ruhu dinlendirmek önem taşıyor artık. Tur şirketleri de dünyanın farklı yerlerindeki wellness merkezlerine, detoks kamplarına özel paketler hazırlıyor. İspanya'nın köylerinde, Avusturya'nın kasabalarında, Bali'de detoks kampları yıllardır popülerdi. Bu yıl bu destinasyonlara Peru da eklendi. Peru'ya gideceklere tavsiyem önce Lima'daki muhteşem restoranların keyfini çıkarmaları.

O GEMİDE BEN DE OLSAYDIM!
"Açık denizlere yol alsaydım..." diye içimizden geçiririz ya kimi zaman. İşte 2018 bunun için en doğru zaman. Büyük cruise gemileri artık daha çevre dostu ve denizcilik sektörü karbon ayak izini azaltıyor. O halde denize açılmamak için hiçbir bahanemiz kalmıyor. Hem büyük, şatafatlı, havuzlu, villalı cruise'lardan da bahsetmiyorum. Daha ufak, şirin ama samimi olanlara ilgi artıyor. Cruise tatillerine olan talep geçen seneye oranla yüzde 4 artmış bile. O zaman haydi siz de atlayın bir gemiye... Sonra ister Karayip Adaları'na, ister Alaska'ya...

YENİ DESTİNASYONLAR KEŞFEDİN
Nereleri mi? Örneğin Etiyopya, Bhutan, Paraguay, Kazakistan. Word Bank'ın araştırmasına göre bu saydığım destinasyonlara giden turistlerin sayısında ciddi bir artış söz konusu. Elbette sosyal medyada gözümüzü açtı diyebiliriz. Hem çok bilindik yerlerdense bu tarz yerler daha çok 'like' (beğeni) alıyor malumunuz. Borneo'daki Sarawak Yağmur Ormanları Müzik Festivali de bu yıl ajandanıza alabileceğiniz ilginç bir nokta olabilir.

YAZ DEĞİL KIŞ TATİLİ TATLIM!
Moda olan hep kışın ortasında yaz tatili yapmaktı. Şubatta karda kışta Maldivler'den dönüp bronz tenle hava atmaktı. Ama devir değişiyor. Yaz tatilinin bile bir sonu varmış. Yapılan araştırmalara göre artık tatilciler hava değişimi istemiyor. Kış aylarında soğuk yerlere gitmeyi tercih ediyorlar. Zaten kar ve buz festivalleri tüm dünyadan milyonlarca turistin favorileri arasında. Örneğin Çin'de düzenlenen Harbin Ice Festivali'ne geçen yıl milyonlarca turist katıldı. Finlandiya, Lapland turlarına patlama yaşanıyor. Çocuğunu alan igloo'larda kalmak, Kuzey ışıklarını görmek için Finlandiya'ya uçuyor. Buzdan oteller ise özellikle de gençlerin favorileri arasında.

KANADA'YI KEŞFETTİNİZ Mİ?
New York Times 2017 yılında hazırladığı 'Keşfedilmesi Gereken Yerler' listesinde ilk sırayı Kanada almıştı. Destination Canada'nın açıkladığı verilere göre ülkeyi 2017 yılında 20 milyon turist ziyaret etti. Bu de gösteriyor ki 2018'de Kanada'yı daha çok konuşuyor olacağız.

YEMEK İÇİN YAŞAYANLAR
Nereye mi? Hawaii'deki Yemek Festivali'ne... Ya da Tayland'daki Vejetaryen Festivali'ne... Bu pek ilgimi çekmedi doğrusu. Ama İspanya'daki Deniz Ürünleri Festivali tam benlik. Kanada'da Kaburga Festivali, Fransa'da Çikolata Festivali, Çin'de Ay Kekleri Festivali var. Olmadı Alba'da trüf avına çıkarız. Bu yıl gurme seyahatler hiç olmadığı kadar popüler.

TATİLE KOŞANLAR
Sadece yemiyoruz elbette. Bir de koşup form tutuyoruz. Yarı maraton, maraton, Ironman, triatlon... Hangisini yapabiliyorsanız artık... Spor meraklıları dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen festivalleri, maratonları takip ediyor. Hem şehri koşarak keşfediyor hem de sosyalleşiyor.
BİZE ULAŞIN