Cağ kebabı nefis, Oltu taşı büyüleyici

Cağ kebabı ve kadayıf dolması Erzurum mutfağının vazgeçilmezi. Takı ve süs eşyası kullanımında kullanılan Oltu taşı ise bu şehrin simgelerinden

Cağ kebabı nefis, Oltu taşı büyüleyici
Şehri gezdik, tanıdık. Sıra geldi yemek yiyip biraz alışveriş yapmaya. Erzurum'un yöreye has 150 çeşit yemeği bulunuyor.
Hayvancılık yaygın olduğu için et yemekleri de çok fazla. Zaten gelen turistlerin çoğu cağ kebabı yemeden şehirden ayrılmıyor. Cağ kebabında marine edilen etler önce döner gibi pişiriliyor. Sonra cağ adı verilen şişlere geçirilip tekrar ateşte pişiriliyor. Etler, şişlerle birlikte servis ediliyor. Siz dur diyene kadar da gelmeye devam ediyor.
Muammer Usta, şehrin ünlü kebapçılarından. Kadayıf dolması da meşhur. Kebabçıya ismini veren Muammer Usta ve ekibi kadayıf dolmalarını bizzat sarıp hazırlıyor. İçine ceviz konularak rulo şeklinde sarılan kadayıflar, yumurtaya bulandıktan sonra kızgın ateşte kızartılıyor. Üzerine şerbet konduktan sonra yeniyor.
Erzurum geziniz boyunca bol bol kıtlama çay içmeye de hazır olun. Kıtlama şeker küp şekerden daha iri ve sert. Çayın içine katılmıyor. Kıtlama şekeri dilinizin üzerine yerleştiriyorsunuz. Çayı içerken şeker de yavaş yavaş eriyor... Erzurum'un ayran aşı çorbası, ketesi ve su böreği de çok meşhur. Çeçil peynirinin de mutlaka tadına bakın.

OLTU TAŞI'NDAN TAKILAR
Erzurum'un Oltu taşı dünyaca ünlü. Rüstempaşa Kervansarayı, diğer bilinen adıyla Taşhan'a girdiğinizde sağlı sollu dükkanlarda bu taşla yapılmış onlarca çeşit takıyla karşılaşıyorsunuz. Oltu taşı, Erzurum'un Oltu ilçesine bağlı köylerde açılan galerilerden çıkarılıyor. 1500-1600 metre yükseklikteki tepelere tırmanılarak yeraltına doğru oyulan daracık galerilerden çıkarılan bu siyah taş, altın ve gümüşle kullanılıyor. Handa tespih, ağızlık, broş, küpe, yüzük gibi takılar ile süs eşyaları arasında kayboluyoruz. Babamın düğününde taktığı, Oltu taşından kol düğmeleri geliyor aklıma. Ne yazık ki artık yapılmadığını öğreniyorum.
Erzurum bakırcılığı ile de ünlü. Urartular döneminde bakırcılık zanaatı yayılmaya başlamış. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde gelişimle günümüze gelmiş. Bakırdan sini, ibrik, sahan ve süs eşyaları üretiliyor. Bakır ürünler kazıma ve kabartma teknikleriyle süsleniyor. Bakırcılığın yeniden canlanması için Erzurum Büyükşehir Belediyesi de çalışmalar yürütüyor.
BİZE ULAŞIN