Kış turizminin gözdesi: Palandöken

Erzurum Palandöken’de kayak sezonu altı ay devam ediyor. 22 pistin bulunduğu dağlar Alp tarzı toz karıyla da dikkat çekiyor. Kaymayanlar ise Ejder Tepesi’nde sucuk-ekmek keyfi yaparak tatilin tadını çıkarıyor

Kış turizminin gözdesi: Palandöken
Erzurum, kış turizminin ülkemizdeki en önemli destinasyonlarından biri. Türkiye'nin en yüksek zirvesine sahip Palandöken'de 12 kilometre hiç durmadan kaymak mümkün. Üstelik aralık ayında başlayan kayak sezonu mayısa kadar sürüyor. Toz kara sahip bu pistlerde kayak keyfi son sürat devam ediyor.
Palandöken'i dünyadaki diğer kayak merkezlerinden ayıran ulaşım kolaylığı. Havaalanından arabayla 15 dakikada en uzun pist Ejder'e ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezine uzaklık ise sadece beş dakika. Otobüs Terminali'ne ise 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

22 FARKLI DERECEDE PİST
Palandöken'de 22 pist bulunuyor. Sekizi kolay, dokuzu orta seviyede. İleri seviye ile yol pistleri de mevcut. Şehir merkezinin güneyinde 70 kilometre uzunluğunda, 25 kilometre genişliğindeki Palandöken Dağları'nda Alp tipi toz kar bulunuyor. Bu da tüm dünyadan kayak tutkunlarının Erzurum'u tercih etmesinde büyük önem taşıyor. 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan Palandöken'de büyük slalom yarışları için Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescilli pistler de bulunuyor.
Kayak ve snowboard dışında yamaç paraşütü, dağcılık, snow tubing gibi aktivitelere de olanak sağlıyor. Ayrıca dört mevsim turizmin devam ettiği Erzurum'da golf sahaları, yüzme havuzları, tenis kortları gibi farklı spor faaliyet alanları da mevcut.

EJDER TEPESİ'NDEN KUŞ BAKIŞI
Palandöken Kayak Merkezi'nde 2000- 3176 metre rakıma sahip pistler bulunuyor. Pistlere 10 telesiyej, bir teleski, iki baby lift ve bir gondol lift ile çıkılıyor. En yüksek tepesi Ejder3200'e, bin metre tırmanış sonrası ulaşan gondol lift ile çıkmak mümkün. Ejder3200'de yer alan Sky Lodge Restaurant (Küre Restoran) iglo şeklindeki tasarımıyla büyük ilgi görüyor. Hem soluklanmak hem de muhteşem manzarayı seyretmek için ideal bir durak. Salep içebilir, közde patates ya da sucuk ekmek keyfi yapabilirsiniz. Zirveye kadar çıkmak istemezseniz Snow Dora Hotel'in önündeki yine iglo şeklinde tasarlanmış fanuslarda da çayınızı yudumlayabilir ya da yine burada da sucuk-ekmek keyfi yapabilirsiniz. Sekiz adet iglo bulunuyor otelin önünde. Boş olana hemen geçin derim. Snow Dora'da chalet'leri andıran üç kişilik bungalovlar da bu yıl içerisinde hizmete girecek.
Yıl boyunca Ejder3200'de ve Snow Dora'da konserler ve festivaller de düzenleniyor. Ayrıca buz pateni, kar raftingi gibi farklı aktiviteler yapmanız da mümkün. Özel ışıklandırma sistemiyle Türkiye'de gece kayağını başlatan Sway Hotels ise beş yıldızlı konaklama seçeneği sunuyor. Dağ ve şehir manzaralı otelde çocukların eğitim alabilmesi için özel bir bölüm bulunuyor.
Uluslararası standartlarda toplam 14 kilometrelik pisti bulunan otelde bir kilometre uzunluğunda kızak pisti de var. Etkinlikleri, happy hour partileri ve konserlerle de adından söz ettiren otel sezonu her yıl aralık ayında açıyor.
Dedeman ve Sway Hotels'in yanında bulunan Polat da konaklamak için ayrı bir seçenek. Ejder3200'de kaymak isteyenler için Dedeman piste yakınlığıyla tercih nedeni oluyor.
BİZE ULAŞIN