Festivalin kalitesini gören Antalya’ya bir daha geliyor

Festivalin kalitesini gören Antalya’ya bir daha geliyor

Antalya Film Festivali için geri sayım başladı. Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, festivalin medya sponsoru SABAH’ın temsilcileriyle buluştu. Türel ‘Hedefimiz dünyanın en saygın film festivalini düzenlemek’ dedi

Bu yıl 21-27 Ekim arasında 54. kez düzenlenecek olan Türkiye'nin ilk ve en köklü film festivali 'Uluslararası Antalya Film Festivali'ne sayılı günler kala Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile festivalin ana medya sponsoru olan SABAH gazetesi temsilcileri İstanbul'da bir otelde kahvaltıda bir araya geldi. Turkuvaz Medya Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Fecir Alptekin'in organize ettiği kahvaltıya; SABAH Gazetesi Haber Koordinatörü Şaban Arslan, sabah.com.tr Genel Yayın Yönetmeni İsa Tatlıcan, SABAH Okur Temsilcisi İbrahim Altay, SABAH yazarları Kerem Alkin ve Şelale Kadak, SABAH Ekler Yazı İşleri Müdürü Hakan Turpçu, atv Tanıtım ve Marka Müdürü Dilaver Kıvrak, atv Ana Haber Anchorman'i Cem Öğretir ve Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem gibi isimler katıldı. Başkan Türel, kahvaltıda festivalin geleceği ve hedefleriyle ilgili önemli mesajlar verdi:
Yaptığımız kortejin benzeri film festivalleri içinde dünyada yok. Aktör Jeremy Irons korteji gördüğünde gözlerine inanamadığını söylemişti. Festivalimizin kalitesini gören bir daha geliyor. Cannes ile yarışacağız demek ütopik ama dünyadaki en saygın film festivali haline geleceğiz.
Halkımızı da festivalin daha da içine çekmek için bu sene gastronomiyi de işin içine koyuyoruz. Gastronomiyle ilgili seçilen filmler izlendikten sonra, dört ünlü şef bu filmlerden ilham alarak hazırladıkları tadım mönüsünü katılımcılara sunacak.
Sanat, siyaset üstüdür. Geçtiğimiz günlerde Adana'da yaşanan olay; sanat ve siyaset ikilisinin ne kadar ayrıştırıldığının fotoğrafıydı bence, elin havada kalması. Bizlere protokol derslerinde ilk önce öğretilen, makama saygı duyulması gerekliliğidir. Kişiye saygı duymayabilirsin ama makama saygı olmazsa olmaz. Oraya her kim çıkarsa bir makamı temsil ettiği için saygı duyulması gerekir.
Game Of Thrones'un yetkilisi bir hanımefendiye 10 bin dönümlük film platosu projemizi anlattığımda "Siz bu projeyi yapın bizi Antalya'dan kovsanız da gitmeyiz" dedi.
Güneş ışığı açısından dünyada sinema için iki önemli destinasyon varmış; biri Los Angeles diğeri de Antalya. Bilimsel bir açıklama bu...
Dünyaca ünlü sanatçıları film çekmek için buralara getirirsek bir ayağı Antalya'da olacak. Ve ben bu ünlü isimlere ev hediye ederim seve seve... Gelsin Brad Pitt, Brad ağabey gel denize nazır buyur derim...

İŞTE YARIŞACAK FİLMLER
21-27 Ekim arasında düzenlenecek 54. Antalya Film Festivali'nin yarışma bölümünde yer alan filmler açıklandı. Dünya sinemasından 13 film festivalin resmi seçkisinde yer alırken, yarışmada 10 film önemli ödüller için rekabet edecek. Küresel göçmen krizini, adaletsizliği, aşkı ve yaratıcılığı konu alan filmlerin yer aldığı seçkide kadın yönetmenlerin yönettiği 6 uzun metraj film var. Aida Begic'in Never Leave Me filmi resmi seçkinin açılış filmi olacak. Seçki, Dorota Kobiela ve Hugh Welchman'ın Loving Vincent filmiyle kapanacak. Yönetmen Andaç Haznedaroğlu'nun savaşta yıkıma uğrayan şehrinden kaçan bir Suriyeli kadını konu alan Misafir'i ile yönetmen Ender Özkahraman'ın Zor Bir Karar filmi de yarışma seçkisinde yer alıyor.
BİZE ULAŞIN