Hudut Kartalları Sınırda Kuş Uçurtmuyor

  • Van
  • Çarşamba 22.07.2015 10:48
Van’ın Başkale ilçesinde vadide mahsur kalan Afganistan ve Pakistan uyruklu 58 kişi, hudut kartalları tarafından kurtarıldı.
Türkiye-İran sınırının güvenliğini sağlayan Başkale 3. Hudut Tabur Komutanlığı Öndersert Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri, termal kameralarla keşif ve gözetleme faaliyeti yürütürken, bir grubun ülkeye izinsiz girdiğini belirledi. Sığınmacıların sınır hattındaki bir derede mahsur kaldığını tespit eden Mehmetçik, bölgeye operasyon düzenledi. Bölgeye bir saatte ulaşan askerler, Afganistan ve Pakistan uyruklu 13’ü çocuk 58 kaçakla karşılaştı. Soğuktan etkilenen çocukları battaniyelere saran askerler, Öndersert Hudut Bölüğünde misafir ederek yemek, çay ve süt ikramında bulundu.
Başkale Devlet Hastanesindeki sağlık kontrolünün ardından sığınmacılar yatılı ilköğretim bölge okulunun yatakhanesinde misafir edildi. Görevli memurlar tarafından çocuklara kek ve çikolata verildi, sınır dışı işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğüne gönderileceği öğrenildi. Başkale-İran sınır hattında bulunan hudut kartalları, bir ay içinde sınırı geçmek isteyen bine yakın sığınmacıyı yakaladı.
BİZE ULAŞIN