Facebook Almanya’da 10 bin hesabı kapattı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, ülkedeki seçimlerle ilgili spekülatif haberler yaydığını tespit ettiği gerekçesiyle Almanya'da 10 bin hesabı kapattığını duyurdu. Almanya'da terör propagandası ve gerçek dışı haber yayan hesapları kapatan Facebook şirketi benzer bir uygulamayı Türkiye'de hayat geçirmekten kaçıyor.

Facebook, Almanya'da yaklaşan 24 Eylül seçimleri nedeniyle 10 bin hesabı sildiğini bildirdi. Facebook'tan yapılan açıklamada, gerçeği yansıtmayan haber ve dezenformasyon üreten on bin hesabın silindiği ifade edildi. Bu hesapların tespit edilirken özellikle çok sayıda paylaşılan içeriklerin sistem tarafından otomatik olarak analiz merkezine gönderildiği ve burada gerekli değerlendirmelerin yapıldığı belirtilmişti.

Ayrıca haziran ayında Alman Federal Meclisinde onaylanan yasayla sosyal paylaşım sitelerine, açıkça suç kapsamına giren paylaşımları şikayetin ardından 24 saat içinde kaldırma ya da engelleme zorunluluğu getirilmişti. Yasaya göre, suç teşkil ettiği açıkça anlaşılmayan içeriklerin de yedi gün içinde kaldırılması öngörülüyor. Sosyal paylaşım sitelerinin gelen şikayetleri hemen dikkate alıp paylaşımın suç teşkil edip etmediğini incelemesi gerekiyor. Yasa bunu yapmayan firmalara 50 milyon avroya kadar para cezası verilmesini mümkün kılıyor.
BİZE ULAŞIN