Kabe'de Cuma namazı izdihamı

Mekke-i Mükerreme’de yüzbinlerce mümin Cuma namazı için Kabe’de bir araya geldi. Erken saatlerden itibaren Kabe-i Muazzama’nın 4-5 kapısından içeri girebilmek için uzun kuyruklar oluşturan müminler, 42 derece güneşin altında saatlerce beklediler.

Kabe'yi genişletmek için 4 yıldır yürütülen inşaat çalışmalarında bu yıl en zor ve yoğun safhaya gelinmesi sebebiyle Harem-i Şerif'e girişler sınırlı sayıda kapıdan yapılabiliyor. Bu sebeple sabah namazında Kabe'yi tavafa gelip Cuma namazını bekleyenlerin dışında gelenler, uzun süre kuyruk beklediler. Üst katlara çıkışında sadece kraliyet misafirhanesi önündeki köprüden verilmesi sebebiyle içeri girmek hem zor oldu hem de sınırlı sayıda giriş sağlanabildi. Zemzem Tower tarafındaki girişlerinde kapalı olması sebebiyle Kral Abdülaziz Kapısı önünde daha önce yaşanan yoğun kalabalık bu Cuma oluşmadı.
İçeriye girmeye çalışan vatandaş, 1 saat yolculuk yaptıklarını, içeriye girmek için ümitli olduğunu ve bundan daha sonra da daha kalabalık olacağını kaydetti. Kabe İmamı, hutbeden Hac ile alakalı ayeti kerimeleri okuyarak, uzaklardan gelen Müslümanların haclarının mübarek olmasını diledi. Bu arada hutbede, zülüm altında olan Arakan, Filistin Müslümanları başta olmak üzere mazlumları için yardım diledi. Cuma namazı sonrasında Mekke-i Mükerreme sokakları hareketlendi.
BİZE ULAŞIN