20 yıl sonra bulunan Zeynep canlı yayında

Müge Anlı İle Tatlı Sert hafta içi hergün atv'de sizlerle buluşmaya devam ediyor! Muhsin Dezaiy’nin 8 aylıkken annesinden kopardığı kızı, annesinin sesini ilk kez 20 yaşında Müge Anlı’da duydu.

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında, Haziran ayından bu yana İstanbul'da insanları muska hazırladığına inandırıp satan, sahte hoca Muhsin Dezaiy aranıyordu. Fakat aranmasının sebebi yaptığı sahte muskalar değil, zorla kaçırıp alıkoyduğu 13 yaşındaki Esin İmre'ydi. Ekranda arama çalışmaları devam ederken yayına rastlayan Miyaser Başıboş gördükleri karşısında hayrete düşmüştü. Aranan Muhsin Dezaiy eski eşiydi ve öz kızını kaçırarak onu 20 yıllık bir hasrete mahkûm etmişti.

Yayını gördükten sonra vakit geçmeden Müge Anlı ve ekibine ulaşan Miyaser Başıboş, Muhsin Dezaiy ile ilgili tüm bildiklerini canlı yayında anlattı. Anne Miyaser, Muhsin Dezaiy ile İstanbul'da tanıştı. Miyaser'in amcası, İstanbul'da sürekli gittiği camiden tanıdığı Muhsin Dezaiy'i bir gün evlerine getirdi. Amca, Miyaser'in ailesine "Muhsinle, Miyaser'i evlendirelim, yuvalarını kuralım" dedi. O zamanlar 19 – 20 yaşlarında olan Miyaser, 40'lı yaşlarının başındaki Muhsin ile evlenmeyi hiç istemedi; ancak ailesinin baskılarına dayanamadı.

Çaresiz kaldığından Muhsin ile evlenmek zorunda kalan Miyaser, imam nikâhı kıyıldıktan sonra Sefaköy taraflarında Muhsin ile birlikte yaşamaya başladı. Fakat yalnız değillerdi, Muhsin'in diğer eşlerinden olan 4 çocuğu da onlarla birlikte kalıyordu. Bir süre sonra Miyaser'in ilk göz ağrısı, Dezaiy'in beşinci çocuğu Zeynep dünyaya geldi. O yıllarda aile büyük bir yokluk içinde olduğundan Miyaser, Zeynep'e süt bulmakta bile zorluk çekiyordu. Bunlar yetmez gibi bir de Muhsin, çocuklara ve kendisine işkenceye varan boyutlarda şiddet uygulamaya başladı.

Miyaser, hayatının en büyük şokunu tüm bunlarla mücadele ettiği dönemde yaşadı. Zeynep 8 aylık bebekken; Muhsin, Miyaser'i misafir olarak kaldıkları evden, yeni taşınacakları evi temizlemeye gönderdi. Miyaser çocuğunu, babasına emanet edip temizliğe gitti. Birkaç saat sonra döndüğünde evde ne kızı Zeynep'i ne de Muhsin Hoca'yı buldu. Kaldıkları evin sahibine ailesinin nerede olduğunu sorduğunda "Muhsin sana yardıma geleceğini söyledi, evden çıktılar" yanıtını aldı. Muhsin, çocuklarla birlikte çoktan kayıplara karışmıştı. Miyaser; birçok karakola gidip durumunu anlattı, ama Zeynep'in kimliği olmadığı için herhangi bir işlem yapılamadı. Birden fazla sahte kimlikle yaşadığı için ise, Muhsin'e de ulaşamıyordu.

Aradan 20 yıl geçtiği halde Muhsin'e hala ulaşılabilmiş değil. Elinde tek fotoğrafı bile olmayan kızına kavuşmak için yıllardır çabalayan anne Miyaser, bugüne kadar kendisine yardım edecek kimseyi bulamadı. Geçen yıllar içerisinde bir evlilik yaptı, ve bu evliliğinden 2 çocuğu daha oldu. Ama kızı Zeynep'i aramayı hiç bırakmadı. Yeni eşi Miyaser'e, Zeynep'i bulması için elinden gelen desteği verdi. Miyaser, yıllarca hasretiyle yaşadığı kızına artık sarılmak, en azından o'ndan bir haber almak istedi. Kızının hala hayatta olduğuna inandı. Ama başına ne geldiğini bilmiyordu.

Bu acılı hayat hikâyesinden sonra Müge Anlı ve ekibi, Muhsin Dezaiy'i bulmak için, 25 Ağustos'ta İran'ın Mahabad şehrine gitti. Muhsin Dezaiy'inin, anne Miyaser Başıboş'tan kaçırarak İran'a götürdüğü Zeynep'i de aramaya devam etti. İran'dan telefonla yayınımıza katılan bir izleyici, Muhsin Dezaiy'in eşlerinden olan çocukları tanıdığını, Zeynep'in yakın bir zamanda evleneceğini öğrendi. Muhsin'in sürekli kimlik ve lokasyon değiştirdiğini o yüzden bulunmasının çok zor olacağını, fakat aranan kız Zeynep'in nerede olduğunu bildiğini söyledi. Ayrıca canlı yayında Müge Anlı'ya hocanın sinirlenip sık sık kemerle çocukları dövdüğünü ve onları para karşılığı satıp birkaç ay sonra tekrar geri aldığını da açıkladı.

Zeynep, bugün tam 20 yaşında, 8 aylıkken koparıldığı annesiyle ilk defa canlı yayında telefonla konuştu. Babası Muhsin'in ona "Annen bizi bırakıp gitti, daha sonra da öldüğü haberini aldım. Seni sevmiyordu, istemiyordu" diyerek kandırdığını söyledi. Mutluluk gözyaşlarına boğulan anne Miyaser ise, Müge Anlı'ya yıllar sonra kızına kavuşturduğu için teşekkür etti.

BİZE ULAŞIN