Türkiye'ye babasını bulmaya geldi, kardeşine kavuştu

Belçika’dan babasını aramak için geldi, kardeşi Yücel Üstündağ’a kavuştu… Peter Heinzl ve Yücel Üstündağ'ın kardeş oldukları ortaya çıktı. Evli ve 3 çocuk sahibi olan, Peter Heinzl (48), 17 Mayıs’ta Belçika’dan İstanbul’a babası Yaşar Üstündağ’ı bulmak için geldi.

Doğduğunda babasız, doğduktan sonra ise annesiz kalan Peter Heinzl…

Peter Heinzl'in babası Yaşar Üstündağ, Almanya'da bir demir çelik fabrikasında çalışıyordu. O yıllarda Peter'in annesi Marlen ile tanıştı ve beraberlikleri başladı. Fakat beraberlikleri çok kısa sürdü ve ayrılma kararı aldılar. Çiftin bu kararından sonra Marlen hamile olduğunu öğrendi. Fakat Yaşar Üstündağ'ın bu hamilelikten hiçbir zaman haberi olmadı. Marlen, bu birliktelikten dünyaya gelen Peter Heinzl'i dünyaya getirdiğinde daha 19 yaşındaydı. Hasta ve bebeğe bakamayacak durumda olduğu için Peter'i bir çocuk esirgeme kurumuna verdi. Peter ise çocuk esirgeme kurumuna verildikten birkaç yıl sonra Belçikalı bir aile tarafından evlat edinildi. Peter annesinden hiçbir zaman haber alamadı, kendi çabalarıyla 18 yaşına girdiğinde annesini buldu ama aralarındaki bağ anne oğul ilişkisini yansıtmadı. Peter'in bu hüzün dolu hikâyesine bir umut ışığı olan tek şeyse babasını bulması ve annesinden göremediği o sevgiyi, bir ihtimal dahi olsa babasından görebilme arzusuydu. Annesini bulduktan sonra babasının kim olduğunu sormaya başladı ve gerçekleri öğrendi. Annesi, babasının Türk asıllı olduğunu, Afyonkarahisar'da yaşadığını ve isminin Yaşar Üstündağ olduğunu söyledi. Fakat babasının bu hamilelikten yani Peter'den haberi olmadığını da söyleyerek yaşabilecekleri hakkında onu uyardı.

Peter, umut ışığını Müge Anlı'da buldu…

Bulduğu bu bilgiler doğrultusunda Belçika'dan İstanbul'a gelen Peter, Müge Anlı ve ekibinden yardım istedi. Araştırmalar sonucunda Müge Anlı, Peter'e babasının hayatta olmadığını fakat bir evlilik yaptığını ve birden fazla çocuğu olduğunu söyleyerek Yaşar Üstündağ'ın çocuklarını stüdyoya davet etti.

Peter Heinzl ve Yaşar Üstündağ'ın kardeş oldukları DNA testiyle ispatlandı…

Bu yaşanılanlar karşısında şok yaşayan Yaşar Üstündağ'ın çocuklarından Yücel Üstündağ, Peter'in kardeşi olup olmadığını merak ettiğini söyledi ve stüdyoya geldi. Peter ve Yücel Üstündağ birbirlerini gördükleri ilk andan itibaren kardeş olduklarına emin oldular. Yücel Üstündağ, "Peter babama çok benziyor ona bakınca sanki babamı karşımda görüyorum, eminim ki o benim kardeşim". Peter ve Yücel Üstündağ, tıbbi yollarla da kardeş olduklarına emin olmak için DNA testi yapmaya karar verdiler. Birkaç hafta önce yapılan DNA testinin sonuçları ise bugün (7 Haziran) canlı yayında Müge Anlı tarafından açıklandı. Peter ve Yücel Üstündağ hislerine yanılmadı ve kardeş oldukları ortaya çıktı. Peter yaşadıkları karşısında, kendimi mükemmel hissediyorum. Hep köklerimi merak ettim. Çocuklarım dedelerini tanımak istiyorlardı şimdi amcaları ve halaları olduklarını öğrendim. Bir ailenin içine iki kültürü, iki dünyayı sığdıracağız şimdi" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

BİZE ULAŞIN