AK Parti ve MHP ittifakı seçmeni nasıl etkiler?

Türkiye'de ilk defa partiler arsında seçim ittifakına izin veren yasa TBMM'de kabul edildi. Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'da ittifakın siyasal sistemi nasıl şekillendireceğini mercek altına aldı. SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, dünyadaki benzer seçim ittifakları ve seçimleri araştırdıklarını belirterek; AK Parti ve MHP ittifakının seçmeni nasıl etkileyeceğini açıkladı. İşte AK Parti ve MHP arasındaki seçim ittifakının seçmen üzerindeki etkisi...

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş; AK Parti ve MHP'nin benzer ve yakın söylemlere sahip olduğunu belirterek bu ittifaktan en çok CHP ile HDP'ye yakınlıkları ile Kemalist, Ulusalcı ve Atatürkçü çevrelerin rahatsız ettiğini açıkladı.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, AK Parti ile MHP arasındaki ittifakın seçmen üzerindeki etkisi ile ilgili soruya ise "Ben bu iki parti arasındaki ittifakın 2019 seçimleri için bir sinerji oluşturacağını ve her iki partiyi de yukarı taşıyacağını yani oy oranı olarak söyleyebilirim" dedi.

BİZE ULAŞIN