Başbakan Yıldırım, Nefes Kredisi Tanıtımı'nda konuştu

Nefes Kredisi Tanıtımı'nda konuşan Başbakan Binalı Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu.

Binali Yıldırım, KOBİ'lere kredi müjdesi verdi.

Başbakan Yıldırım Nefes Kredisi İmza ve Tanıtım Toplantısı'nda konuştu;

İşte öne çıkan açıklamalar;

Türkiye 2017'de dünyanın en fazla büyüyen ülkesi oldu.
2. nefes kredisini yapıyoruz. Attığımız bu adımla küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimize daha büyük hedefler için nefes almalarını sağlayacak imkan veriyoruz. TOBB Başkanı'na ve yurfun her tarafındaki üyelerine, ayrıca Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank, Ziraat ve Vakıf Katılım ile Denizbank'a teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye'deki işletlemerin yüzde 99'undan fazlası küçük ve orta ölçekli. İstihdamın da, üretimin de, ihracatın da yükü KOBİ'lerin üzerinde. İhracatımıza onlar anlamlı katkı sağlıyor. KOBİ'lerin sesi fazla çıkmıyor, sessiz sedasız üretiyorlar. 7,4 büyümenin arkasında KOBİ'ler var. Yatırımların yarıdan fazlasını onlar yapıyor. Kredilere bakıyoruz, durum pek de öyle değil. KOBİ'ler Türkiye'deki kaynaklardan en fazla yüzde 30'una sahip. Demek ki daha çok üreteceksin, daha çok ihracat yapacaksın, daha çok adam çalıştıracaksın ama krediye gelince KOBİ'ler daha az pay alacak. Bu hakkaniyete uygun değil. Herkesin hak ettiğini alması gerekir. Güney Kore'de kredilerin yüzde 75'ini KOBİ'ler alıyor, Yunanistan'da yüzde 55'ini KOBİ'ler alıyor. O nedenle küçük ve orta ölçekli işletmeler fazlasını hak ediyor. Geçen seneki nefes kredisinde finans sektörünün temsilcileri bir araya geldi. Bu birliktelikten KOBİ'ler hak ettikleri krediye ulaştılar.

12 AY VADELİ, 6 AY ERTELEMELİ NEFES KREDİSİ

Aylık 0,99 faiz. Bu bir başlangıç. Bu özel şartlarda verilen krediyle bankalarımız diyor ki, "Biz öncülük ediyoruz" diyorlar. Kredi hacmini 7,5 milyona çıkarıyoruz. Nefes Kredisi'nin vadesi 12 ay olacak. 6 ay ödemesiz 1,5 lira çıkardık. 6 ay ödemesiz derken, faizini ödeyeceksiniz. Ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak. Türkiye'de kredi dönüşündeki sıkıntı yüzde 2,9; burada binde bir. Yani hiç batak yok. Sağlam para çünkü KOBİ'ler sağlam. KOBİ'ler sözüne sadık işletmelerdir. 200 bin lira kredi kullanılabilecek. Faiz oranı cari günlük uygulanan faizin önemli ölçüde altında. Yarıya yakın bir iyileştirme var. Bu da işletmelerimiz açısından büyük bir imkan.

"EKONOMİYE 243 MİLYAR LİRA GİRDİ"

Geçen sene bu büyüme oldu da nasıl oldu? 7,4 büyüme sağladık da durup dururken piyango vurmadı. 2017 başında birçok tedbir aldık. KGF sistemini devreye soktuk. Yani Hazine alınan kredilerin bir kısmına garanti veriyor ve bu şekilde 221 milyar 400 bin ayrı kalemde 221 milyar KGF marifetiyle kredi kullanılmış. İşletmeler büyüme planlarını ayarladı. TOBB'un yarıdan fazlasına kredi sağlamışız. Destek vermişiz. Parasal olarak KOBİ'leri dahil ettiğimizde 250 milyara yakın 243 milyar kredi vermişiz. Ekonomiye 243 milyarın girmesi çarkların daha fazla dönmesi, üretimin artması demek. Daha çok vatandaşımızın iş bulması demek.

'TÜRKİYE KRİZİ KALDIRMAZ' DİYENLER MOSMOR OLDU

"Türkiye bu krizi kaldıramaz" diyenler mosmor oldu. Bunların kötü alışkanlıkları bitmez. Bu sene tekrar başa aldılar. Sipariş raporlar, değerlendirmeler, ekonomi üzerine moral bozucu söylemler. Bunlar tanıdık sesler, tanıdık yüzler. Şartlarımızın kolay olmadığını biliyoruz, sadece ülkemizin kalkınması için değil mazlumlar için de mücadele veriyoruz. Türkiye ekonomisi büyümeye devam edecek. "Ekonomiyi soğutun" diyorlar, sırtındaki ter soğursa hasta olursun. Onun için bu destekleri veriyoruz. 2018'e ait bugün küçük bir müjde veriyoruz. 2018'in teşvikleri, aldığımız kararları da önümüzdeki hafta halkımızla paylaşacağız, müjdeleri vereceğiz.

PAZARTESİ'DEN İTİBAREN NEFES KREDİSİ KULLANILABİLİR

Cazibe merkezleri programının uygulamasını başlatacağız yakında. Nefes kredisinin bugün bu noktaya gelmesinde 8 kuruluşumuzun emeği oldu. Bugün bunu esnaflarımızla, işletmelerimizle paylaşıyoruz. İşletmelerimiz Pazartesi'nden itibaren gidip başvurularını yapabilir ve kredilerini alabilir. Hayırlı uğurlu olsun. Değerli banka genel müdürleri KGF burada devrede. Vatandaşın öz kaynağı da var. Teminatlarda ölçülü olalım. 1'e 2 teminat alma yoluna gitmeyelim. Eksiğiniz varsa onu da alın. Fazla teminat, sizin için cazip değil. Önemli olan yaşatmayı esas almaktır. Yaşatacaksınız. Yaşatırsanız siz de yaşarsınız. Yarın bir gün riske girince siz de zincirleme aynı şekilde olursunuz. Teminatlarda makul ölçüler içinde kalmalıyız.

İZMİR'E YAPILAN YATIRIMLAR

İzmir'in büyümesi ve hak ettiği yeri alması için 16 yıldır hükümet olarak elimizden geleni yapıyoruz. İzmir'e yatırımlarımız 6 kat artmış. İzmir'den İstanbul'a otoyol yapıyoruz. Gelecek sene sonuna kalmayacak böylece İzmir-İstanbul arası 2 saat 50 dakika olacak. Hayal değil.

İzmir'de 300 yataklı, çoğu tek yataklı, 50 tanesi çift yataklı güzel ve modern bir hastaneyi açıyoruz. 20 Nisan'da İzmir'e söz verdiğimiz gibi Alaçatı Havaalanı'nın ihalesini yapıyoruz.

İzmir sanayi üretiminin %10'nunu karşlıyor. Ocak-Şubat'ta bir önceki seneye göre açılan dükkan sayısı %20 arttı. Ekonomi iyiye gitmiyor, diyenlere selam olsun. Bu dükkanları açanlar salak değil. Biliyor da açıyor. İzmir merkezli ihracat %24 artmış. İzmir'in farkı burada çıkıyor.

BİZE ULAŞIN