Erdoğan'ın ders kitabı 45 yıl sonra Karaman'da bulundu

Yazar, muhaddis ve milli güreşçi Can, kütüphanesini tasnif ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın lise yıllarına ait bir tefsir kitabını buldu.

Karaman'da yaşayan yazar, muhaddis ve milli güreşçi Muzaffer Can, yaklaşık 15 bin kitabın yer aldığı kütüphanesindeki eserleri tasnif ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lise yıllarına ait bir tefsir kitabını buldu.

Can, kütüphanesini tasnif ederken, ders kitapları arasında bulunan 1969 Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Kitaplığı basımı İstanbul İmam Hatip Okulu Meslek Dersleri Öğretmeni Mehmet Sofuoğlu'nun hazırladığı "Tefsir Dersleri/Altıncı sınıf" adlı kitabın iç kısmında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adının yazılı olduğunu gördü.

Can, ilk sayfasında "6-B - 423 / Tayyib Erdoğan" yazısı bulunan, içinde de Erdoğan'ın el yazısıyla Arapça ve Türkçe notların yer aldığı kitabın araştırmaları sonucunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1973'te mezun olduğu İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde kullandığı tefsir kitabı olduğunu tespit etti.

Erdoğan'ın notları da yer alıyor

Kitabı bulma öyküsünü AA muhabirine anlatan Muzaffer Can, Eminönü'ndeki Yavaşça Şahin Paşa Camisi'nde imam olarak görev yaptığı dönemde İslami kaynak kitaplarla yakından ilgilendiği ve ilmi çalışmalar yaptığını söyledi.

"1974-1975 yıllarında, bir hanımefendi yanıma gelerek, avukat olan babasının vefat ettiğini ve kütüphanesindeki kitapları satmak istediğini söyledi." diyen Can, Fatih'teki evde bulunan 500 kitabı inceledikten sonra satın aldığını aktardı.

Muzaffer Can, kitapların içerisinde, el yazması nadir eserler, lügat, hukuk kitapları, dergiler, ikinci el ders kitaplarının bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Kitapları tek tek inceleyerek aldım. İkinci el kitapların bazılarında isimler bazılarında notlar vardı. İmam hatipte okutulan ders kitaplarında da öğrencilerin isimleri vardı. Cumhurbaşkanı Tayyip Bey'in de ismi vardı ancak o tarihte tanınan bir sima olmadığı için dikkatimizi çekmedi. Geçtiğimiz günlerde kitapları tasnif ederken, ders kitabı olarak kullanılan tefsir kitabının içerisinde Cumhurbaşkanımızın isminin ve okul numarasının yazılı olduğunu fark ettik.''

Can, kitabın içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın el yazısıyla derslere ilişkin aldığı notların yer aldığını, yine sınavda sorulabilecek yerlerin de işaretlendiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imam hatip lisesi yıllarında kullandığı ders kitabını kütüphanesinde muhafaza eden Muzaffer Can, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istemesi halinde kitabı kendisine takdim edebileceğini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN