İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yılı

- Mehmet Akif Ersoy'un torunu Argon: "Dedem, 'Ben böyle bir milletin İstiklal Marşı'nı para karşılığında yazamam.' demiş. Ne mutlu ki bana böyle bir vatanseverin torunuyum" HATAY (AA) - İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yılıyla ilgili, "Dedem, 'Ben böyle bir milletin İstiklal Marşı'nı para karşılığında yazamam.' demiş. Ne mutlu ki bana böyle bir vatanseverin torunuyum." dedi. Argon, bir programa katılmak için geldiği İskenderun'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurtuluş Savaşı destanı İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümünü kutlamanın onuru ve mutluluğu yaşadığını belirtti.


İstiklal Marşı'nın satır aralarını iyi analiz etmek gerektiğine vurgu yapan Argon, dedesi Mehmet Akif Ersoy'la gurur duyduğunu ifade etti.

Ersoy'un düzenlenen yarışma için konulan ödülü almayı kabul etmediğini anımsatan Argon, "Dedem, 'Ben böyle bir milletin İstiklal Marşı'nı para karşılığında yazamam' demiş. Ne mutlu ki bana böyle bir vatanseverin torunuyum." diye konuştu.

Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan da İstiklal Marşı'nı ancak Mehmet Akif Ersoy gibi bir mütefekkirin yazabileceğine dikkati çekerek, "Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı iki günde yazmıştır ancak Çanakkale Zaferi'nden sonra yazdığı şiirlere bakıldığında, İstiklal Marşı'nın temelini daha önceden attığını görebiliriz." ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN