Numan Kurtulmuş "Adil Öksüz gölgeden ibaret"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kerkük'e giren PKK'lıların şehrin dışına atıldığını söyledi. Musul, Kerkük ve Telafer'de süren operasyonlarda Türkiye'nin kırmızı çizgilerinin dikkate alındığını belirten Kurtulmuş, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın "YPG'ye silah vermiyoruz" açıklaması içinse "İnandırıcı değil" dedi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı. PKK'lıların Kerkük'e girdiği yönündeki haberlere açıklık getirdi, bir kez daha Türkiye'nin kırmızı çizgilerini hatırlattı. ‘Kerkük’te olsun, Musul’da olsun, Telafer’de olsun bir mezhebi temizlik ya da etnik bir temizlik manasına gelecek, atılacak herhangi bir adıma Türkiye seyirci kalmayacaktır.” dedi.

"İNANDIRICI BULMUYORUZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin, "Biz YPG'ye mühimmat, silah ya da başka malzeme vermiyoruz" şeklindeki sözlerini de değerlendirdi. Kurtulmuş, "İnandırıcı bulmuyoruz" dedi.

"İnandırıcı bulmuyoruz. Bu örgütlerin elinden çok sayıda yabancı menşeili silahlar çıkıyor. Daha evvel havadan yapmış oldukları bir takım desteklerle attıkları silahların bu örgütlerin eline geçtiğini, hatta bırakın bunları DEAŞ'ın bile eline geçtiğini biliyoruz. Biliyorsunuz, Amerikalı bazı askeri yetkililerin de özellikle Kuzey Suriye'de PYD unsurları ile iç içe çok sayıda görüntüleri söz konusudur. Onlardan bir müttefik ülke olarak talebimiz şudur: PYD'nin, YPG'nin Türkiye için bir tehdit olmasının önüne geçin."

"AB'DEKİ DOSTLARIMIZ ARAŞTIRSIN"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın gözaltına alınmasını yorumlayan Başbakan Yardımcısı AB'den gelen tepkilere de cevap verdi. "Bu büyükşehir belediyesinin imkanlarının da terör örgütünün emrine tahsis edildiği iddiaları var. Avrupalı dostlarımıza şunu söyleriz: Araştırsınlar, öğrensinler, biraz da beklesinler. Yani şu an da sadece bir suçlama var, devam eden mahkeme var. Meseleyi anladıktan sonra görüş beyan etmelerini onlardan rica ederiz." dedi.

"ADİL ÖKSÜZ GÖLGEDEN İBARET"

FETÖ darbe girişiminin Türkiye'deki bir numarası olarak aranan Adil Öksüz için ise çarpıcı ifadeler kullandı Kurtulmuş, "Öksüz bir gölge, esas oğlan başka yerde…" diye konuştu. "Benim şahsi kanaatim Adil Öksüz'ün bir gölgeden ibaret olduğu. Bütün bu darbe teşebbüsünün bir numarası mıdır, bilmiyoruz. Esas oğlanın başka yerlerde olabileceğini tahmin ediyorum. Önemli kilit adamlardan birisi ama esas oğlan değil." dedi.

"GÖÇÜ IRAK'TA KARŞILAYACAĞIZ"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Irak'tan gelmesi muhtemel göçe karşı Türkiye'nin aldığı tedbirler hakkında bilgi verdi, olası göçü Irak'ın kuzeyinde karşılamak için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

"Allah muhafaza Musul'dan, Kerkük'ten, Telafer'den… O bölgeden bir göç dalgası olursa, onların Türkiye sınırına gelmeden Kuzey Irak bölgesinde oluşturulacak güvenli bölgelerde karşılanması bizim için daha doğru bir siyasettir."

BİZE ULAŞIN